♦ Ψευταράδες
Ακούσαμε τον γνωστό «παραθυράκια» γαλάζιο αγροτοσυνδικαλιστή των Σερρών να καρφώνει στον αέρα τη Μπατζελή, λέγοντάς της ότι πέρυσι τέτοια εποχή ο Παπανδρέου χαρακτήριζε ψίχουλα τα 500 εκατ. του «πακέτου Χατζηγάκη» και να απαιτεί από την κυβέρνηση να τα διπλασιάσει. Η Μπατζελή προσπάθησε αμήχανα να διαψεύσει τον Αραμπατζή, ο οποίος δεν είχε φροντίσει να έχει μαζί του ντοκουμέντα, να τη στείλει αδιάβαστη. Ιδού, λοιπόν, το σχετικό απόσπασμα από την ομιλία του Γ. Παπανδρέου στις Σέρρες, στις 8 Γενάρη του 2009:
«Γνωρίζω και γνωρίζουμε τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζετε, που αντιμετωπίζει ο κάθε γεωργός και κτηνοτρόφος. Το εισόδημά σας, που μειώνεται συνεχώς, ενώ το κόστος παραγωγής παραμένει πολύ υψηλό, με υπερβολικές αυξήσεις στις τιμές των λιπασμάτων, των φυτοφαρμάκων, των σπόρων, των καυσίμων ενίοτε, όλων των αγροτικών εφοδίων. Γνωρίζω και γνωρίζουμε τις απαράδεκτα χαμηλές τιμές σε σειρά βασικών προϊόντων, όπως το βαμβάκι, το καλαμπόκι, το λάδι, το κρέας, το γάλα, αλλά και τη μεγάλη αδυναμία διάθεσης των δημητριακών… Προτείνουμε τη λήψη 10 άμεσων μέτρων, οικονομικής ανακούφισης και στήριξης του εισοδήματος των γεωργών και των κτηνοτρόφων: Πρώτον, ένα δισεκατομμύριο ευρώ, από το συνολικό ποσό των 28 δισ. ευρώ που δίνονται στις τράπεζες, να διοχετευθεί στον αγροτικό τομέα».
Ο Π. Αμυράς («Ελ. Τύπος») μας θύμισε ότι τα ίδια έλεγε και ο τότε εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ και νυν υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου, στο πρωινάδικο των Λυριτζή-Οικονόμου στη ΝΕΤ, όπου εμφανίστηκε παρέα με τον γαλάζιο Ι. Τραγάκη. Ελεγε ο Παπακωνσταντίνου: «Βάλαμε μια δέσμη 10 μέτρων άμεσης ανακούφισης, εκ των οποίων το ένα είναι να δοθεί ένα δισ. ευρώ στους αγρότες από τα 28 δισ. που θα πάνε στις τράπεζες». «Δεν υπάρχουν τα 28 δισ., αυτά προορίζονται για εγγυήσεις δανείων», αντέτεινε ο Τραγάκης. «Υπάρχουν. Απλώς επιλέγετε πού θέλετε να τα δώσετε», τον τάπωνε ο Παπακωνσταντίνου.
♦ Προεκλογική δημαγωγία
Ας το θυμίσουμε για μια ακόμη φορά. Τι ήταν το οικονομικό μοντέλο που παρουσίαζαν προεκλογικά οι Πασόκοι, με τομεάρχισσα την Κατσέλη και εκπρόσωπο Τύπου τον Παπακωνσταντίνου. Ηταν το λεγόμενο «νεοκεϊνσιανό» μοντέλο, το οποίο το είχαν εκλαϊκεύσει για να περνάει στον κόσμο. Οταν ο Καραμανλής παρουσίαζε ένα σκληρό δημοσιονομικό μοντέλο, με περισσότερους φόρου, πετσόκομμα κοινωνικών δαπανών, πάγωμα μισθών και συντάξεων, οι Πασόκοι απαντούσαν με μπόλικη αναπτυξιακή φλυαρία. Το θέμα είναι –έλεγαν– να ζεστάνουμε την οικονομία, ώστε να επανεκκινήσει και να προσφέρει πόρους που θα μειώσουν το έλλειμμα. Αν δεν πέσει χρήμα στην αγορά, αν οι λαϊκές μάζες δεν αυξήσουν το διαθέσιμο εισόδημά τους, ώστε να ξαναπάρει μπροστά η αγορά, δε μπορούμε να λύσουμε το δημοσιονομικό πρόβλημα, έλεγαν.
Σημειώναμε τότε, ότι όλ’ αυτά είναι σκέτη κοινωνική δημαγωγία. Αποδεικνύαμε με επιχειρήματα, ότι το λεγόμενο «νεοκεϊνσιανό» μοντέλο είναι ανεφάρμοστο στο σύγχρονο καπιταλισμό, ειδικά σε μια μικρή, ανοιχτή και εισαγωγοδίαιτη οικονομία όπως η ελληνική. Τι συνέβη αμέσως μετά την εκλογική νίκη του ΠΑΣΟΚ; Το «νεοκεϊνσιανό» μοντέλο μπήκε στο ράφι (θα ανασυρθεί πάλι πριν από τις επόμενες εκλογές) και άρχισε η εφαρμογή μιας σκληρής δημοσιονομικής πολιτικής, πιο σκληρής απ’ αυτή που περιέγραφε προεκλογικά ο «κακός» Καραμανλής. Επιτέλους, ας αρχίσουμε να μελετάμε τα οικονομικά φαινόμενα σε βάθος, για να μη τρώμε ό,τι παπάρα μας σερβίρουν.
♦ Συριζική αβάντα στην κυβέρνηση
«Λέτε ότι δεν έχετε χρήματα, αφήστε τα χρήματα. Κότσια έχετε για μια άλλη πολιτική;», είπε ο Τσίπρας στη Βουλή, απευθυνόμενος στον Παπανδρέου και προσφέροντάς μας ένα ακόμη λαμπρό δείγμα «προγραμματικής αντιπολίτευσης», ήτοι διαστροφής της ουσίας ώστε να διευκολύνεται η κυβέρνηση.
Οταν ο Τσίπρας λέει «αφήστε τα χρήματα», συνδράμει στο να φύγει η συζήτηση από τον πυρήνα των αγροτικών διεκδικήσεων. Διότι οι αγρότες ζητούν ενίσχυση εισοδήματος, δηλαδή χρήματα. Οταν ο Τσίπρας ρωτάει τον Παπανδρέου αν έχει κότσια για μια άλλη πολιτική, πρώτο του δίνει πάσα για να δημαγωγήσει (φυσικά και θα απαντήσει ότι έχει κότσια) και δεύτερο τον βοηθάει να φύγει από την ουσία των αγροτικών αιτημάτων και ν’ αρχίσει να φλυαρεί περί μιας «άλλης πολιτικής», «άλλου αναπτυξιακού προτύπου», «στροφή στην ποιότητα» κ.λπ., όπως χρόνια τώρα κάνουν όλες οι κυβερνήσεις.
♦ Ξανάσμιξαν τ’ αηδόνια
Τι ήταν πάλι τούτο; Δυο υπουργοί, τα υπουργεία των οποίων δεν έχουν καμιά επικάλυψη, έβγαλαν κοινή ανακοίνωση. Βενιζέλος και Λοβέρδος (υποψήφιος αρχηγός ο πρώτος, υπαρχηγός ο δεύτερος, μέχρι που ο Γιωργάκης τους έκανε μια χαψιά) έκαναν κοινή δήλωση, για να καταγγείλουν ότι «κάποιοι κύκλοι (σ.σ. ποιοι;) επιχειρούν να παρερμηνεύσουν ή να προσδώσουν άλλες διαστάσεις σε πρόσφατες δηλώσεις μας» και να τονίσουν το… αυτονόητο. Οτι «το κάθε υπουργείο στο πεδίο της αρμοδιότητας του αγωνίζεται να αντιμετωπίσει μακροχρόνια και πιεστικά προβλήματα με τρόπο κοινωνικά δίκαιο και αναπτυξιακά αποτελεσματικό, λαμβανομένων προφανώς υπόψη των ιδιαιτεροτήτων κάθε χώρου».
Οπως καταλαβαίνετε, με την κοινή τους δήλωση, την πρώτη μετά από πολύ-πολύ καιρό, το μόνο που κατάφεραν ήταν να επιβεβαιώσουν τους… κύκλους. Οταν ο Λοβέρδος, εντελώς σαλταρισμένος πολιτικά, κάνει ανακοινώσεις για το συνταξιοδοτικό των στρατιωτικών, για το οποίο δεν έχει καμιά αρμοδιότητα, αναμενόμενο είναι ο Μπένι να του τραβήξει τ’ αυτί και να του υπενθυμίσει ποιος είναι ο… στρατάρχης.
♦ Ανωτάτη μπακαλική
Τρεις το λάδι, τρεις το ξύδι, έξι το λαδόξυδο. Τυπικός εκπρόσωπος της… ανωτάτης μπακαλικής ο υπουργός Εργασίας Α. Λοβέρδος «καθάρισε» με τις υποχρεώσεις του κράτους προς την κοινωνική ασφάλιση: «Το συνολικό ύψος του χρέους του Δημοσίου προς τα Ταμεία υπερβαίνει τα 9 δισ. ευρώ. Το 2008 καταβλήθηκαν 850 εκατ. ευρώ πέραν των προβλεπόμένων από τον κρατικό προϋπολογισμό ως έκτακτη ενίσχυση του συστήματος. Το 2009, 2,47 δισ. ευρώ. Για το 2010 η πρόβλεψη είναι γύρω στα 3,8 δισ. ευρώ. Για το 2011, με τον ρυθμό αυτό, θα υπάρχει ανάγκη επιπλέον 5,2 δισ. ευρώ. Το άθροισμα αυτό υπερβαίνει το χρέος του Δημοσίου προς τα ασφαλιστικά ταμεία»! (Συνέντευξη στον «Κόσμο του Επενδυτή», 23.1.10).
Παίρνουμε διάφορους αριθμούς, άλλους πραγματικούς και άλλους φανταστικούς, προσθέτουμε έναν αυθαίρετο αριθμό που τον χαρακτηρίζουμε «χρέος του Δημοσίου προς τα Ταμεία», προσθέτουμε μερικές σταγόνες μελλοντολογίας, ανακατεύουμε πληρωμές του κράτους με μη πληρωμές, προσθέτουμε όλα τα ασφαλιστικά ταμεία μαζί, χωρίς να τα διαχωρίζουμε, ανακατεύουμε δυνατά στο μίξερ και ιδού η προπαγάνδα: το κράτος θα πληρώσει όλες τις οφειλές του, αλλά πάλι δεν λύνεται το πρόβλημα. Αρκεί μια επισήμανση μόνο. Για τα εξαφανισμένα αποθεματικά, δεν υπάρχει καμιά οφειλή;
♦ Κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου
«Ψιλομπαλώματα» χαρακτηρίζει ο «Ριζοσπάστης» (27.1.10) τις ρυθμίσεις που προωθεί ο Α. Λοβέρδος με το εργασιακό νομοσχέδιο που έδωσε στη δημοσιότητα την περασμένη Τρίτη! «Ψιλομπαλώματα», δηλαδή μικροδιορθώσεις στο υπάρχον αντεργατικό θεσμικό πλαίσιο, ένα νομοσχέδιο που όχι μόνο διατηρεί αυτό το θεσμικό πλαίσιο, αλλά το κάνει πολύ χειρότερο για τους εργαζόμενους, υιοθετώντας όλα τα αιτήματα των καπιταλιστών (αναλυτικά δες στο σαλόνι αυτού του φύλλου)! Διάβασε το νομοσχέδιο ο συντάκτης του «Ρ»; Και δεν κατάλαβε τίποτα; Το κόμμα που εμφανίζεται ως προστάτης των εργαζόμενων δεν είναι σε θέση να βρει κραυγαλέες αντεργατικές ρυθμίσεις σ’ ένα νομοσχέδιο για τις εργασιακές σχέσεις και κάνει –εκ των πραγμάτων και ανεξάρτητα από προθέσεις– αβάντα στην κυβέρνηση.
♦ Υποκρισία και υβρεολόγιο
«Αθλιότητα λαϊκισμού χωρίς τέλος, από μη νομιμοποιημένους συνδικαλιστές και πολιτικά κόμματα», «αυτοί που κλείνουν τους δρόμους παίρνουν τις υψηλότερες επιδοτήσεις», «πρόκειται για ένα συνονθύλευμα χωρίς επαρκή νομιμοποίηση», «το πανελλαδικό συντονιστικό είναι αχταρμάς που αγγίζει τα όρια του αναρχοσυνδικαλισμού», «οι περισσότεροι είναι επιχειρηματίες ή ορίζονται από προσωπικές στρατηγικές, τρελαίνονται από τη δημοσιότητα», «ο παραλογισμός δεν έχει όρια, δεν εξηγείται, υπεισέρχονται άλλοι ψυχολογικοί παράγοντες, οι οποίοι με ξεπερνούν», «ορισμένοι από αυτούς μοιάζουν με τραμπούκους, απειλούν και εκβιάζουν».
Χαρακτηρισμοί της υπουργού Γεωργίας Κ. Μπατζελή για τους αγρότες, τους αγροτοσυνδικαλιστές και τα μπλόκα, δημοσιευμένες στο «Βήμα» την περασμένη Κυριακή, υπό τον τίτλο «Εχουμε τρελαθεί τελείως;», φράση που αποδίδεται επίσης στην κ. Μπατζελή. «Θα σας παρακαλέσω πάρα πολύ όταν δεν υπάρχει συνέντευξη να μην γίνεται αναφορά», είπε η ίδια όταν δημοσιογράφος έθιξε το θέμα το βράδυ της Κυριακής. Τι θα πει «δεν υπάρχει συνέντευξη», μαντάμ; Την Πέμπτη η Κ. Μπατζελή συναντήθηκε και συζήτησε με το συντάκτη του «Βήματος». Αν της έβαλε στο στόμα πράγματα που ουδέποτε είπε, θα έπρεπε ήδη να τον είχε στείλει στον εισαγγελέα. Το ότι όλο το υβρεολόγιο παρατίθεται εντός εισαγωγικών δείχνει πως είναι φράσεις της Κ. Μπατζελή. Το αν τις είπε εμπιστευτικά στο δημοσιογράφο ή όχι ποσώς μας ενδιαφέρει. Σημασία έχει ότι τις είπε και αποκάλυψε, πέρα από την ουσία της πολιτικής που υπηρετεί, και το χαρακτήρα της. Υποκρισία από τη μια, χυδαίο υβρεολόγιο από την άλλη. Να τη χαίρεται ο Γ. Παπανδρέου.
► Πολλή δουλειά πρέπει να έκαναν ψυχολόγοι και επικοινωνιολόγοι με την τραυματισμένη ειδική φρουρό. Το αποτέλεσμα το είδαμε σε τηλεοπτική μετάδοση σε εθνικό δίκτυο την περασμένη Τρίτη. Με χρήση της νεανικής αργκό, η ειδική φρουρός επιστρατεύθηκε να περάσει το μήνυμα «μασάει η κατσίκα ταραμά;». Η απάντηση είναι ότι όχι μόνο μασάει, αλλά φτύνει και τα κουκούτσια. Το έδειξαν οι τελευταίες πανελλαδικές εξετάσεις.