Δυο πρόσωπα που με σημάδεψαν στην παιδική μου ζωή και είπα ότι δεν θα γίνω έμπορος, που δεν είναι βέβαια κακό, αλλά γιατρός, ήτανε ο Αλεξ Φλέμινγκ που ανακάλυψε την πενικιλίνη και τον είχα φωτογραφία στο δωμάτιό μου (…) κι όσο περίεργο κι αν θα σας φανεί έναν ακόμη γιατρό, επαναστάτη γιατρό, τον Τσε Γκεβάρα, που κι αυτός αποτέλεσε μια πηγή έμπνευσης, τουλάχιστον στο επίπεδο του να θέλει κανείς ν’ αλλάξει τα πράγματα.
Γιώργος Πατούλης