Ολοι ευχαριστημένοι (το μοναστήρι ναν’ καλά…)
Η κατάσταση της εργατικής τάξης στην Ελλάδα (διάβασε τους στίχους του ποιήματος του Βάρναλη, «Οι μοιραίοι»)
- Ο τίτλος από τη βρετανική εφημερίδα Daily Star, 10-11-2022: «Οι ζορισμένοι ήρωες των νοσοκομείων θέλουν κάτι παραπάνω από χειροκροτήματα».
- Επίκειται πανβρετανική απεργία νοσοκόμων, πρώτη σε 106 χρόνια.
- Και ’κει… χειροκροτήματα.
- Η 24ωρη ως… αφετηρία (για άλλη μια φορά): «Ν. Ηλιόπουλος/ Από χθες ανοίγει ένας κύκλος κοινωνικών αγώνων», efsyn.gr, 10-11-2022.
- Φυσικά και βολεύει η 24ωρη τον ΣΥΡΙΖΑ. Αφού βάζει σε αναμονή εκλογών τις εργατικές διεκδικήσεις – και δεν είναι ο μόνος…
- Και τι θαυμάσια ελληνικά: «Από χθες ανοίγει»… Ελεος πια, Συριζαίοι!
- Καπαμά αρχίδια – στα ύψη (και) τα χριστουγεννιάτικα παιχνίδια.
- Σκάι και Μπαλάσκας, «όλα τα… δουλεύουνε μαζί».
- Πως να κάνει πιο… γκαγκάν την 24ωρη που κήρυξε (κάτι έπρεπε να πει): «Νόμιμη η συμμετοχή των εργαζομένων στην πανελλαδική πανεργατική απεργία της 9ης Νοέμβρη». Από το σάιτ της ΓΣΕΕ, 8-11-2022.
- Για σκεφτείτε: Κήρυξη απεργίας στις 15 Σεπτέμβρη για να γίνει στις… 9 Νοέμβρη.
- Και όλοι τους συμφώνησαν, εντός και εκτός ΓΣΕΕ.
- Ιδού και Η ΑΥΓΗ (avgi.gr, 7-11-2022): «Απεργία 9 Νοεμβρίου/ Γενικός ξεσηκωμός ενάντια στην ακρίβεια με υπογραφή Μητσοτάκη». Κοινώς, ψηφίστε μας (του χρόνου).
- Αυτήν τη φορά ο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ (9-11-2022) την… κλιμάκωση δεν την έβαλε στον πηχυαίο τίτλο αλλά την έχωσε στο ακολουθούν κείμενο (με μικρότερα γράμματα…).
- Και οι άλλοι που κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος: «Η Απεργία στις 9 Νοέμβρη αφετηρία για να μετρήσουμε νίκες». Οι ίδιοι βέβαια ετοιμάζονται για εκλογές…
- Το ινστιτούτο ΕΝΑ (ένα είν’ το ινστιτούτο), όπως μας πληροφορεί η avgi.gr, 7-11-2022, αναρωτιέται: «Μπορούν η αγορά και η τεχνολογία να μας “σώσουν” από την κλιματική αλλαγή;». Και για να το κάνει πιο σαφές (η εφημερίδα) δηλώνει: «Η μάχη κατά της κλιματικής αλλαγής περνάει πρωτίστως και αναπόφευκτα από την καταπολέμηση των διαφόρων μορφών ανισοτήτων». Καταπολέμηση ή πόλεμος κατά της μήτρας του φονιά του ανόργανου σώματος του ανθρώπου, που ονομάζεται καπιταλισμός και καταστρέφει (και) τη φύση στην επιδίωξη του μέγιστου κέρδους;
- Οσο για τις «διάφορες μορφές ανισοτήτων», δικαιωματισμό έχει κατά νουν ο ΣΥΡΙΖΑ, που ξέρει κάλλιστα να πατάει πάνω στον αποξενωμένο -με τη μαρξιστική έννοια- άνθρωπο.
- Δωρεάν δουλειά καλεί τους δημότες του να κάνουν ο δήμος Νεάπολης-Συκεών: «… το Δίκτυο εθελοντισμού έρχεται να συμπληρώσει με τη λειτουργία του τα κενά που μοιραία δεν μπορούν να καλύψουν μηχανισμοί και Υπηρεσίες της Πολιτείας». Τι να σου κάνει και η πολιτεία, ρε παιδί μου; Δεν έχει… Γιατί ήταν της μοίρας γραφτό και όχι κυβερνητική πολιτική η (ποια) χρηματοδότηση δήμων και υπηρεσιών τους. Νεοφιλελεύθεροι σε ρόλο καθοδηγητή για… αυτοχειριασμό.
- Τρελάθηκε τ’ αφεντικό (κι όλο μιλάει… τσάμπα): «Απεργιακά ποτάμια κατάκλυσαν όλες τις πόλεις» (σάιτ ΝΑΡ,10-11-2022). Απορία… Οταν πάλι το αποφασίσει η ΓΣΕΕ;
- Ρητορική η απορία.
- Ούτε η ΓΣΕΕ ούτε οι… επαναστάτες θα μας δώσουν (ως είθισται…) στοιχεία για συμμετοχή στην απεργία. Μόνο παπαρδέλες.
Βασίλης