Θυμάστε τι είχε γίνει μια φορά που ο πρωθυπουργός Τσίπρας, επιστρέφοντας με το πρωθυπουργικό αεροπλάνο από τη Μαδρίτη, έκανε μια εκτός επίσημου προγράμματος στάση στο Παρίσι, η οποία δεν είχε ανακοινωθεί; Τι δεν έγραψαν και τι δεν είπαν. Οτι πήγε στο Παρίσι για ντόλτσε βίτα, ότι σταμάτησε για να πάει τα παιδιά του στη Ντίσνεϊλαντ κτλ. Ετρεχαν κάθιδροι οι συριζαίοι να επινοήσουν μια συνάντηση του Αλέξη τους με τον CEO της L’Oreal Ζαν-Πολ Αγκόν, τάχαμου για επενδύσεις (που δεν τις είδαμε ποτέ).
Τώρα που ο Κούλης πήρε το πρωθυπουργικό αεροπλάνο, φόρτωσε τη Μαρέβα κι ένα φιλικό ζευγάρι (το ζεύγος Καρατζά) και πήγαν για διήμερο διακοπών σε πολυτελές ξενοδοχείο στην όαση Σίβα, προτού ο Μητσοτάκης συναντηθεί με τον δικτάτορα Αλ-Σίσι στο Κάιρο, δεν τρέχει τίποτα! Μα καλά, επειδή έκοψαν το στίγμα του κρατικού αεροπλάνου μόλις βγήκε από τον ελληνικό εναέριο χώρο, νόμιζαν ότι δε θα τους πάρουν χαμπάρι; Κόσμος και κοσμάκης υπάρχει στην Ελευσίνα (από εκεί κινείται το πρωθυπουργικό αεροπλάνο), δε θα βρισκόταν ένας να δει ότι ο Μητσοτάκης φεύγει -και με παρέα- πριν από την προγραμματισμένη συνάντηση με τον Αλ-Σίσι και να το σφυρίξει «παραέξω»; Και θα ήταν δύσκολο να βρεθεί το σχέδιο πτήσης που κατέθεσε το αεροπλάνο, για να διαπιστωθεί ότι αυτό δεν προσγειώθηκε στο Κάιρο, αλλά γύρω στη μια ώρα πτήσης μακριά απ’ αυτό;
O κυβερνητικός εκπρόσωπος Μαρινάκης, όταν κλήθηκε ν’ απαντήσει στο μπρίφινγκ, «έδωσε ρέστα»:
«Μεγάλη αποκάλυψη. Και προφανώς το λέω αστειευόμενος. Κατ’ αρχάς να πούμε ότι η συγκεκριμένη επίσκεψη του Πρωθυπουργού και των υπολοίπων μελών της αποστολής έγινε μετά από πρόταση του Προέδρου της Αιγύπτου. Αυτό είναι ένα δεδομένο. Το δεύτερο δεδομένο είναι ότι έγινε σε ένα τόπο ξεχωριστής σημασίας και ιστορικά και πολιτιστικά και για τη χώρα μας. Και, μάλιστα, απόδειξη αυτού είναι ότι όλη η οργάνωση της συγκεκριμένης επίσκεψης ήταν από την αιγυπτιακή πλευρά. Προηγήθηκε της Συνόδου της Κυριακής, των συναντήσεων της Κυριακής και των διμερών συναντήσεων του Πρωθυπουργού και του συνολικού προγράμματος. Και δεν μπορώ να καταλάβω, μάλιστα, και ποια είναι αυτή – ας πούμε – η ουσία αυτής της αποκάλυψης δεδομένου του γεγονότος ότι ο Πρωθυπουργός είχε προγραμματισμένη επίσκεψη – αυτό το τριήμερο που προηγήθηκε – στην Αίγυπτο. Το αεροπλάνο στην Αίγυπτο θα προσγειωνόταν, στην Αίγυπτο προσγειώθηκε. Δεν είναι ότι έκανε παράκαμψη σε κάποια άλλη χώρα ή σε κάποιο άλλο μέρος για να κάνει – όπως λένε – διακοπές. Άνθρακας ο θησαυρός. Και το ξαναλέω -μπορείτε αυτό να το διαπιστώσετε – όλα αυτά έγιναν μετά από οργάνωση της άλλης πλευράς.
»Δεν έχω τόσο εξειδικευμένες γνώσεις να σας πω για το στίγμα, αν ισχύει αυτό που λέτε. Πάντως, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι το οποίο κρύβεται όταν είναι προγραμματισμένο ο Πρωθυπουργός να πάει στην Αίγυπτο και φτάνει στην Αίγυπτο. Τώρα, ως προς το πρόγραμμα αυτό είναι κάτι το οποίο να το συζητήσουμε. Τι μπαίνει στο επίσημο πρόγραμμα και τι όχι. Προφανώς αναρτήθηκε το πρόγραμμα των συναντήσεων, των επαφών της Κυριακής σε σχέση με την ατζέντα των συναντήσεων. Είθισται οι ηγέτες πολλών κρατών στο πλαίσιο μιας επίσημης επίσκεψής τους να την συνδυάζουν με κάτι το οποίο έχει πολιτιστική, ιστορική σημασία. Υπάρχουν και ηγέτες άλλων κρατών, που πριν έρθουν στην Αθήνα, στο Μέγαρο Μαξίμου, στο Προεδρικό Μέγαρο για μια θεσμική συνάντηση, μια διμερή συζήτηση, ένα συνολικό κύκλο επαφών να επισκέπτονται ίσως και άλλα σημεία της χώρας, που έχουν μια συγκεκριμένη ιστορική σημασία για τα κράτη τους ή για οτιδήποτε άλλο. Αυτή είναι η όλη ιστορία. Μην ψάχνουμε να βρούμε φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν».
Αυτό είναι, ρε παιδιά. Στην όαση Σίβα θρυλείται ότι πήγε ο Μεγαλέξαντρος για να τον ανακηρύξουν ισόθεο (και νόμιμο φαραώ της Αιγύπτου, αυτό τον ενδιέφερε κυρίως) οι ιερείς του Αμμωνος Ρα, να μην πάει ο Κούλης που είναι η μετενσάρκωση του μακεδόνα στρατηλάτη (και του Μωυσή, και του Ηρακλή, και του Τσόρτσιλ); Ε, για να μην βαρεθεί δυο μέρες μόνος του, πήρε και τη Μαρέβα. Και για να μην τους φάει η μοναξιά, πήραν και ένα φιλικό ζευγάρι για να παίζουν μπιρίμπα τα βράδια… Και βέβαια, δεν έκαναν πορεία οχτώ ημερών με τ’ άλογα μέσα στην έρημο, όπως ο Αλέξανδρος και η φρουρά του, ούτε άβολο οδικό ταξίδι 8-12 ωρών, όπως κάνουν οι κοινοί θνητοί, αλλά πήγαν με το κρατικό αεροπλάνο που το έκαναν ΙΧ.
Τέτοια «φίδια» αναγκάζεται να επιστρατεύσει το «αποσμητικό στην τουαλέτα της κυβέρνησης» (ορισμός του κυβερνητικού εκπρόσωπου από έναν θυμόσοφο παλαιό αστό πολιτικό, τον Θανασάκη τον Κανελλόπουλο), όταν ο πρωθυπουργός πιάνεται «με τη γίδα στην πλάτη». Γιατί αυτό συνέβη. Το ζεύγος Μητσοτάκη με την παρέα του έκαναν διακοπές «δημοσία δαπάνη», γι’ αυτό και το διήμερο στην όαση δεν ανακοινώθηκε, ενώ το αεροπλάνο έκρυψε το στίγμα του για να μην φανεί ότι δεν προσγειώθηκε στο Κάιρο. Ακόμα κι αν αποδεχτούμε την εθνικιστική νεοελληνική ανάγνωση της Ιστορίας (ξέρετε τώρα, ο «το τρισχιλιετές ελληνικό έθνος»), η όαση Σίβα δεν προσφέρεται. Υπάρχουν μόνο αναφορές για την επίσκεψη του Αλέξανδρου, όχι μνημεία ή κάτι άλλο αρχαιομακεδονικό ή έστω ελληνιστικό. Ασε που οι Βέρβεροι που κατοικούν τη Σίουα βρίσκονται σε μόνιμη έχθρα με το αιγυπτιακό κράτος και προέρχονται από φυλές της Λιβύης (κοντά είναι τα αιγυπτιολιβυκά σύνορα, γύρω στα 600 χλμ μακριά το Κάιρο και η Αλεξάνδρεια, μιάμιση ώρα πτήση).
Για να σκεπάσουν το θόρυβο που ξέσπασε, οι επιτελείς του Κούλη σχεδίασαν μια επίσκεψή του στην κυβερνητική γλάστρα (δίπλα στο Μαξίμου είναι φυτεμένη), η οποία τον άκουσε να της βγάζει ένα εκτενές λογύδριο επί παντός του επιστητού. Και τι δεν είπε, μετά τις ευχές για «καλή Σαρακοστή»: Για τη «στροφή στα θέματα της καθημερινότητας», αφού «ολοκληρώθηκε ένας έντονος μήνας σημαντικών κοινοβουλευτικών παρεμβάσεων και υλοποίησης εμβληματικών μεταρρυθμίσεων». Για τις «παρεμβάσεις οι οποίες έγιναν από το Υπουργείο Ανάπτυξης [και] έχουν οδηγήσει σε αισθητές μειώσεις σε μια σειρά από καταναλωτικά προϊόντα». Για «τις σημαντικές μας παρεμβάσεις στον τομέα της υγείας […] έτσι ώστε βήμα-βήμα να μπορούμε να πούμε ότι χτίζουμε αυτό το νέο ΕΣΥ». Για τα «θέματα της ασφάλειας και ειδικά της εικόνας που υπάρχει στα πανεπιστήμιά μας» και την οργή του γιατί «δεν γίνεται να υπάρχουν φοιτητές οι οποίοι να προβαίνουν σε τέτοιες παράνομες πράξεις κατ’ επανάληψη και τα πανεπιστήμια να μην προχωρούν στη προφανή κίνηση, που δεν είναι άλλη από τη διαγραφή τους από το πανεπιστήμιο».
Η γλάστρα τον άκουσε με θαυμασμό, πεταρίζοντας με ενδιαφέρον τα μάτια, όπως πάντοτε, και έκλεισε το αποκρουστικό σόου λέγοντας δυο λόγια για «το θέμα της δημόσιας υγείας [που] είναι πάρα πολύ σημαντικό», καθώς «πρέπει όλοι οι συμπολίτες μας να έχουν ισότιμη πρόσβαση στη δημόσια υγεία, δεν μπορούμε να έχουμε πολίτες πρώτης και δεύτερης κατηγορίας στα θέματα της υγείας» (τα απογευματινά χειρουργεία, ας πούμε, είναι το αποκορύφωμα της… ισότητας), και εκφράζοντας την ικανοποίησή της για τις κυβερνητικές κινήσεις στο «μέτωπο» της ακρίβειας. Τα περί διαγραφών φοιτητών, κατά το πρότυπο της χούντας, τα ξεπέρασε αιδημόνως. Αυτά θα έδιναν «την είδηση», για να σκεπαστεί ο θόρυβος από την εκδρομή του κουαρτέτου στη Σίβα, και δεν ήθελε να χαλάσει αυτά που είχαν σχεδιάσει οι επιτελείς του Μαξίμου. Αφησε το σύγχρονο Μεγαλέξαντρο να παίζει μόνος στη σκηνή.