Δεν έχει περάσει καιρός από τότε που ο Θεοδωρικάκος δήλωνε στον Παπαχρήστο των «Νέων», ότι ο φορέας που επέβαλε πρόστιμο 50.000 ευρώ στον εκπαιδευτικό Θανάση Αγαπητό, υποψήφιο περιφερειάρχη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ στην Κεντρική Μακεδονία, για ανάρτηση πανό κατά την προεκλογική περίοδο, δεν υπάγεται στο υπουργείο Εσωτερικών και πως εξετάζει το ζήτημα για να διαγραφεί το πρόστιμο. Ο ίδιος ο Παπαχρήστος αισθάνθηκε την ανάγκη να ξαναγράψει και να υπενθυμίσει την υπόσχεση του Θεοδωρικάκου, σημειώνοντας πως όχι μόνο δεν έγινε τίποτα για να σβηστεί το πρόστιμο, αλλά αυτό βεβαιώθηκε τάχιστα στην εφορία και ο Θ. Αγαπητός καλείται να πληρώσει τις 50.000 ευρώ συν 1.200 ευρώ πρόστιμο εκπρόθεσμης καταβολής (το οποίο μήνα με το μήνα θα αυξάνεται).
Το θέμα έφτασε και στη Βουλή, με Ερώτηση βουλευτών του Περισσού, όμως η κυβέρνηση εξακολουθεί να κωφεύει, μολονότι δεν τολμά να υπερασπιστεί αυτή την ενέργεια μιας κρατικής υπηρεσίας που ακούει στο όνομα Επιτροπή Ελέγχου Δαπανών και Εκλογικών Παραβάσεων. Και να σταματήσει ο Θεοδωρικάκος το παραμύθι ότι δεν πρόκειται για κυβερνητική υπηρεσία, γιατί η συγκεκριμένη επιτροπή ανήκει στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση, η οποία ελέγχεται πλήρως από την κυβέρνηση.
Πρόκειται πραγματικά για πρόκληση. Για μια διαδικασία εξόντωσης πολιτικών σχημάτων που μετά βίας καταφέρνουν να ανταποκριθούν στις δαπάνες των εκλογών (το γιατί συμμετέχουν είναι άλλης τάξης ζήτημα και δε θα το συζητήσουμε με τον Θεοδωρικάκο και τους ομοίους του). Ετσι, το ίδιο το δικαίωμα του εκλέγεθαι, που υποκριτικά αναγνωρίζει το αστικό Σύνταγμα, μετατρέπεται σε προνόμιο των αστικών κομμάτων, που απομυζούν παχυλότατες κρατικές επιχορηγήσεις, χώρια αυτά που παίρνουν «κάτω από το τραπέζι» από καπιταλιστές. Δεν ξέρουμε αν πρόκειται για «υπερβάλλοντα ζήλο» μιας επιτροπής στην Κεντρική Μακεδονία ή για κεντρική κατεύθυνση, όμως το ίδιο κάνει. Αν περάσει αυτό το πρόστιμο, τότε θα δούμε πολύ χειρότερα στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον και όχι μόνο κατά τις προεκλογικές περιόδους.