«Οι δρόμοι θα πάψουν να είναι κλειστοί ασυλλόγιστα, απροειδοποίητα και μοιρολατρικά», δήλωσε με το γνωστό του ύφος (και τη γνωστή άγνοια της ελληνικής γλώσσας) ο Χρυσοχοΐδης, μιλώντας στη Βουλή κατά τη συζήτηση για τον κρατικό προϋπολογισμό. Προανήγγειλε ότι σύντομα θα κατατεθεί στη Βουλή το νομοσχέδιο για τον περιορισμό των διαδηλώσεων.
Οπως έχουμε ξαναγράψει, πρόκειται για ένα παλιό σχέδιο, που κατατέθηκε από διάφορες κυβερνήσεις, χωρίς στο τέλος να προχωρήσουν σε νομοθέτηση, γιατί συγκρατήθηκαν από τις αντιδράσεις που υπήρξαν. Η κυβέρνηση Μητσοτάκη, έχοντας αναγάγει το δόγμα «νόμος και τάξη» σε βασικό δόγμα της εσωτερικής της πολιτικής, ξανακατέβασε αυτό το σχέδιο από το ράφι και δηλώνει ότι θα το εφαρμόσει.
Αρκετοί ενδεχομένως απορούν για αυτή τη σκλήρυνση, δεδομένου ότι δε βρισκόμαστε σε κάποια περίοδο με μεγάλο αριθμό διαδηλώσεων. Ομως, η κυβέρνηση Μητσοτάκη θέλει να επιβάλει το δόγμα «νόμος και τάξη», όπως είπαμε, ενώ από την άλλη θέλει να θωρακίσει το κατασταλτικό οπλοστάσιο για προληπτικούς λόγους. Εάν αρχίσουν να πυκνώνουν οι κοινωνικές αντιστάσεις, λόγω της συνεχιζόμενος μνημονιακής πολιτικής, η ΝΔ θέλει να βάλει στο «γύψο» μια μορφή έκφρασής τους, τη διαδήλωση, θωρακίζοντας έτσι την κεφαλαιοκρατία και το κράτος της. Είναι γνωστό για παράδειγμα ότι οι διαδηλώσεις εργατικών κλάδων δε χαρακτηρίζονται κυρίως από βιαιότητα. Οταν ακόμα και αυτές οι διαδηλώσεις θα οδηγούνται στο πεζοδρόμιο ή θα αποκλείονται σε καθορισμένους χώρους (ανάλογα με τις εντολές που θα παίρνει ο αρχιμπάτσος), μπορούμε να φανταστούμε πώς θα αντιμετωπίζονται πιο μαχητικές ενέργειες, όπως αποκλεισμοί κυβερνητικών κτιρίων ή γραφείων επιχειρήσεων ή εργοστασίων και άλλων χώρων εργασίας.