Νέα αίτηση για κανονική άδεια υπέβαλε ο Δ. Κουφοντίνας, η οποία απορρίφθηκε και αυτή τη φορά. Οχι ομόφωνα, αλλά με πλειοψηφία 2-1, καθώς στη σύνθεση του Συμβουλίου Φυλακής επανήλθε η αρμόδια για τον Κουφοντίνα κοινωνική λειτουργός, η οποία ψήφισε θετικά για την άδεια στον πολιτικό κρατούμενο, όπως είχε κάνει και τις προηγούμενες φορές, σεβόμενη την επιστημοσύνη της και τη δουλειά της.
Αυτή τη φορά επέλεξαν να μην αντικαταστήσουν την τελευταία στιγμή την κοινωνική λειτουργό με συνάδελφό της, για να ψηφίσει απορριπτικά, όπως είχαν κάνει την προηγούμενη φορά (λεπτομέρειες γι’ αυτή τη σκανδαλώδη διαχείριση στο https://www.eksegersi.gr/issue/1023/Καταστολή/34002. Αθλια-μεθόδευση-για-να-κόψουν-την-άδεια-του-Δ).
Η διευθύντρια της φυλακής Ευμορφία Σαμαρά, που κατά την π.Μ. (προ Μητσοτάκη) περίοδο ψήφιζε υπέρ της χορήγησης άδειας στον Δ. Κουφοντίνα, έχει πλέον προσαρμοστεί στη νέα «κατάσταση» και ψηφίζει αντίθετα με ό,τι ψήφιζε προηγουμένως, χωρίς φυσικά να έχει μεσολαβήσει κάποιο καινούργιο πραγματικό περιστατικό που ν’ αφορά τον Κουφοντίνα. Το μόνο που έχει μεσολαβήσει είναι κάποιες προειδοποιήσεις (μέσω διαρροών), ότι μπορεί να τη «σκουπίσουν» από την Κασσαβέτεια, τη μόνη φυλακή στην οποία έχει υπηρετήσει, και η κλήση της στην Αθήνα, για να πάρει μέρος σε σύσκεψη υπό τους Χρυσοχοΐδη-Οικονόμου.
Υποθέτουμε ότι και αυτή τη φορά το αιτιολογικό της απόρριψης της αίτησης Κουφοντίνα θα είναι ίδιο με το προηγούμενο: «Απορρίπτει ομόφωνα (σ.σ. αυτή τη φορά θα γράφει κατά πλειοψηφία) διότι από τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου κρατουμένου κατά τη διάρκεια της κράτησής του δεν δημιουργείται προσδοκία ότι ο κρατούμενος δεν θα κάνει κακή χρήση της άδειάς του, καθώς και ότι κατά τη διάρκεια της άδειας δεν θα τελέσει και νέα εγκλήματα (βλ. και τα υπ’ αρ. 37 και 134/2019 βουλεύματα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών Βόλου».
Οπως γράφαμε τότε, ακόμα κι αυτά τα απανωτά «δεν» (υπογραμμισμένα μάλιστα) αποκαλύπτουν τη μεθόδευση. Προσπαθούν να θεμελιώσουν μια σκέψη όχι με θετικό τρόπο αλλά μέσα από διαδοχικές αρνήσεις! Επειδή δεν έχουν το θάρρος να βγουν και να πουν: «Κουφοντίνα, είσαι σε καθεστώς εξαίρεσης και δεν πρόκειται να πάρεις άδεια όσο δεν προσκυνάς το σύστημά μας».
ΥΓ1. Σε όσους ενδεχομένως αναρωτιούνται γιατί ο Δ. Κουφοντίνας υποβάλλει αιτήματα για άδεια, αφού ξέρει ότι θα απορριφθούν, θα απαντήσουμε ότι καλά κάνει. Η άδεια είναι δικαίωμα που κατακτήθηκε με αγώνες και ο Κουφοντίνας δεν το απεμπολεί. Ας αναρωτηθούμε τι κάνουμε εμείς για το καθεστώς εξαίρεσης που έχει επιβληθεί στον πολιτικό κρατούμενο Δ. Κουφοντίνα, από τον οποίο στερούν νόμιμο δικαίωμά του.
ΥΓ2. Γράφαμε την προηγούμενη φορά για τη διευθύντρια Ευμορφία Σαμαρά, που είχε καλό όνομα ανάμεσα στους κρατούμενους, η πλειοψηφία των οποίων –μετά απ’ αυτή τη στάση της- είχαν αντιδράσεις που ξεκινούσαν από το ξάφνιασμα, περνούσαν από το θυμό και κατέληγαν στην περιφρόνηση. Ψάχνοντας στο Διαδίκτυο, βρήκαμε μια παλιά (17.1.2014) συνέντευξή της στον Σταύρο Θεοδωράκη για το «Βήμα», η οποία δημοσιεύτηκε υπό τον τίτλο: Ευμορφία Σαμαρά: «Τους κρατουμένους να τους κοιτάς ευθεία, στα μάτια. Οχι αφ’ υψηλού» (https://www.tanea.gr/2014/01/17/greece/toys-kratoymenoys-na-toys-koitas-eytheia-sta-matia-oxi-af-ypsiloy/). Ο Θεοδωράκης ρωτούσε: «Φαντάζεσαι μια φυλακή χωρίς άδειες;». Και η Ε. Σαμαρά απαντούσε: «Οχι, βέβαια. Η άδεια είναι για τον κρατούμενο ψυχική ανάσα, γυρνάει άλλος άνθρωπος, πέρα από την κοινωνιολογική αξία της ως θεσμού»! Δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις… Αλήθεια, μπορεί να κοιτάξει ευθεία, στα μάτια, τους κρατούμενους η «προοδευτική» κ. Σαμαρά;