Σε παρατηρητή-σχολιαστή της πραγματικότητας εξελίσσεται η συνδικαλιστική γραφειοκρατία της ΓΣΕΕ. Παρατηρώντας, λοιπόν, τα δελτία της ΕΣΥΕ, έβγαλε το συμπέρασμα ότι «η ανεργία καλπάζει» και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι «δυστυχώς θα επιβεβαιωθούν οι εκτιμήσεις μας για 850.000 ανέργους το 2010»!
Και τι κάνει η ΓΣΕΕ μετά την… παρατήρηση; «Καλεί την κυβέρνηση να υιοθετήσει της προτάσεις της ΓΣΕΕ για την αύξηση και διεύρυνση του επιδόματος ανεργίας καθώς και των αναγκαίων πολιτικών με πόρους και εργαλεία για την ταχύτερη έξοδο από την οικονομική κρίση, την ύφεση και την ανεργία» και «απαιτεί από την κυβέρνηση την άμεση ενεργοποίηση των παραγωγικών δυνάμεων της χώρας προς την κατεύθυνση ενός νέου παραγωγικού και αναπτυξιακού προτύπου, το οποίο θα στηρίζεται στην τεχνολογική ανασυγκρότηση, στην αναδιανομή του εισοδήματος, στην ενδυνάμωση του κοινωνικού κράτους και στην καταπολέμηση της ανεργίας»!
Κι αφού «κάλεσαν» και «απαίτησαν», όδευσαν προς το κοντινότερο… ουζερί για να γιορτάσουν τη νίκη του αγώνα…