Σε δημόσια υπηρεσία, στο Νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία», εργάτες δουλεύουν σε χώρο που κινδυνεύουν να καταπλακωθούν από μια ετοιμόρροπη σκεπή και ετοιμόρροπους τοίχους! Εδώ και εφτά χρόνια ζητούν συνεχώς να μεταφερθεί το ξυλουργείο σε άλλο χώρο, αλλά τους έχουν γραμμένους. Κάποια στιγμή βρήκαν το χώρο όπου θα μπορούσε να μεταφερθεί το ξυλουργείο, εγκρίθηκε και το κονδύλι για τις μετατροπές, όμως ο χώρος διατέθηκε αλλού!
Το συγκεκριμένο Νοσοκομείο αποτελεί τη βιτρίνα για τις κυβερνήσεις και για διάφορους «χορηγούς» που κάνουν το κομμάτι τους, είτε για λόγους αυτοπροβολής μέσω της αστικής φιλανθρωπίας, είτε για λόγους διαφήμισης. Εφόσον δουλεύει η βιτρίνα, γιατί να ενδιαφερθούν για την ασφάλεια των εργατών;
Ετσι δεν είναι, κε Πλεύρη και κα Γκάγκα; Ετσι δεν είναι, κε Παπασάββα, κοινέ διοικητή των δύο Νοσοκομείων Παίδων; Και για να το πούμε απλά και λαϊκά: Δεν ντρέπεστε λίγο; Δώστε αμέσως λύση στο πρόβλημα, εξαλείψτε αυτή την αθλιότητα, για να μην ζουν οι εργάτες του ξυλουργείου υπό το φόβο ότι θα πέσει η σκεπή ή κάνας τοίχος και θα τους πλακώσει.
Ιδού η καταγγελία των ξυλουργών:
Και μερικές φωτογραφίες του ετοιμόρροπου χώρου όπου αναγκάζονται να δουλεύουν οι ξυλουργοί: