Οι καλύτεροι γιοι μας σκοτώνονται στη Γάζα χωρίς επιτεύγματα ή ακόμη και ξεκάθαρους στόχους για τον πόλεμο. Δεν υπάρχει διαφυγή από την επίτευξη συμφωνίας με τη Χαμάς, με κανέναν άλλο παίκτη.
Γιαΐρ Γκολάν (πρώην υπαρχηγός του Γενικού Επιτελείου)
Οι στόχοι του πολέμου είναι μη ρεαλιστικοί και αδύνατο να επιτευχθούν χωρίς την επιστροφή των απαχθέντων.
Ααρόν Ζεεβί (πρώην αρχηγός της Στρατιωτικής Υπηρεσίας Πληροφοριών)
Μπορεί πρώην ανώτατοι αξιωματικοί του σιωναζιστικού στρατού να τα έχουν βάψει μαύρα (δείτε και άλλες τέτοιου τύπου δηλώσεις εδώ), όμως ο Χαλεβί, το γνωστό παπαγαλάκι που έχουν βάλει οι Νετανιάχου-Γκάλαντ να παριστάνει τον εκπρόσωπο Τύπου του στρατού, επιμένει: «Συνεχίζουμε να εμβαθύνουμε τις στρατιωτικές μας επιχειρήσεις στη Χαν Γιούνις, οι οποίες είναι ιδιαίτερα περίπλοκες». Το πόσο εμβαθύνουν το είδαμε και από τη μεγάλη επιτυχία τους, το… παπούτσι του Σινουάρ.
Υπάρχουν ανώτεροι αξιωματικοί που τον διαψεύδουν, μιλώντας αναγκαστικά ανώνυμα. Ενας από δαύτους είπε στη σιωνιστική Yedioth Ahronoth, ότι «μπορεί να χρειαστούν μήνες μέχρι να ελέγξουμε τη Χαν Γιούνις». Ενας άλλος είπε στην αμερικάνικη The Wall Street Journal, ότι μπορεί να χρειαστούν μήνες για να μπορέσει ο στρατός να ελέγξει την πόλη Χαν Γιούνις στη νότια Λωρίδα της Γάζας, παρόμοια με τον τρόπο που ελέγχει αυτήν τη στιγμή τη βόρεια Λωρίδα της Γάζας. Σύμφωνα με τον ίδιο, η Χαμάς εξαπολύει επιθέσεις σε ομάδες των δύο έως πέντε μαχητών τη φορά.
Ποιο είναι το καλαμπούρι; Οτι ελέγχουν τη βόρεια Λωρίδα της Γάζας. Δείτε δυο προχτεσινά βίντεο που καταγράφουν από μακριά σκληρές μάχες στη συνοικία Σεΐχ Ραντουάν και στη Τζαμπάλια. Και οι δυο βρίσκονται στο βορρά της Γάζας. Αν αυτό είναι… έλεγχος από το σιωναζιστικό στρατό, τότε πάσο.
Τζαμπάλια (αλ μουκάουμα αλ φιλιστινία σημαίνει η Παλαιστινιακή Αντίσταση):
Σεΐχ Ραντουάν:
Υπάρχει, όμως, και φρέσκο υλικό. Σημερινό. Mαχητές Αλ-Κασάμ τινάζουν στον αέρα μια σιωναζιστική δύναμη που διεισδύει στην περιοχή Σεΐχ Ζαγέντ, στη βόρεια Λωρίδα της Γάζας. Το εντυπωσιακό είναι πως τους παρακολουθούν από κάμερα οπισθοπορείας αυτοκινήτου! Κάποιος είναι μέσα στο αυτοκίνητο, τους παρακολουθεί να μπαίνουν ο ένας μετά τον άλλο μέσα στο σπίτι και, προφανώς, πατάει το κουμπί και πυροδοτεί την έκρηξη που τους στέλνει «στον άλλο κόσμο».
Οι αναλυτές στα αραβικά κανάλια έμειναν έκθαμβοι από την τελειότητα της ενέδρας. Πώς ήξεραν οι μαχητές της Αντίστασης ότι οι σιωναζιστές θα έμπαιναν στο συγκεκριμένο παγιδευμένο με εκρηκτικά οίκημα; Με ποιον τρόπο τους δελέασαν; Πώς είχαν καμουφλάρει το αυτοκίνητο από το οποίο τους κατέγραψαν και όταν μπήκαν όλοι στο οίκημα τους ανατίναξαν; Ηταν μέσα στο αυτοκίνητο ο ή οι μαχητές ή βρίσκονταν σε παρακείμενο χώρο, στον οποίο έπαιρναν το σήμα από την κάμερα οπισθοπορείας, κατέγραφαν και πάτησαν το κουμπί της ανατίναξης;
Αυτά και άλλα ερωτήματα δείχνουν πως εκείνος που έχει τον απόλυτο έλεγχο στο πεδίο και μπορεί να αιφνιδιάζει είναι η Αντίσταση και όχι ο σιωναζιστικός στρατός. Θυμίζουμε ότι μιλάμε για το βορρά της Γάζας, εκεί που οι σιωναζιστές δηλώνουν ότι έχουν τον… απόλυτο έλεγχο. Τέτοια βίντεο σπέρνουν τον τρόμο στους σιωναζιστές στρατιώτες, καθώς αντιλαμβάνονται ότι πουθενά δεν είναι ασφαλείς. Πουθενά!
Κι άλλο σημερινό βίντεο. Οι ειδικές δυνάμεις των Αλ-Κασάμ «τραβούν» σιωναζιστές στρατιώτες σε ένα σπίτι στη Μπέιτ Χανούν και τους ανατινάζουν με τρεις βόμβες κατά προσωπικού, έναν μηχανισμό «σοκ» και έναν μηχανισμό shawad (σημαίνει φωτιά χωρίς καπνό). Ολόκληρη η σιωναζιστική δύναμη σκοτώθηκε. Δεν βλέπουμε την έκρηξη, γιατί οι μαχητές ήταν κάπου παραδίπλα, στο τέλος όμως δείχνουν ένα πολυβόλο των σιωναζιστών, αποδεικνύοντας ότι τους ξεπάστρεψαν.
Οι αναλυτές έμειναν και πάλι έκθαμβοι. Καταρχάς από την άνεση και την ηρεμία που κινούνται οι μαχητές όταν τοποθετούν και κρύβουν τα εκρηκτικά και όταν παρακολουθούν τα σιωναζιστικά «κοτόπουλα» να πηγαίνουν στο παγιδευμένο σημείο; Πώς τους «μαύλισαν»; Πώς ήταν σίγουροι ότι θα πάνε εκεί; Με πόση σιγουριά έμειναν στο διπλανό σπίτι και πυροδότησαν τα εκρηκτικά. Αυτό σημαίνει ότι η Αντίσταση έχει πολύ δυνατό έλεγχο στο πεδίο. Το βίντεο γράφει ότι «οι μαχητές μας τους παρακολουθούσαν από το σημείο μηδέν», ήταν δίπλα τους δηλαδή!
Οι αναλυτές σημείωσαν, επίσης, ότι τις τελευταίες μέρες η Αντίσταση αύξησε τα χτυπήματά της στον απώτατο βορρά της Λωρίδας, στις περιοχές Μπέιτ Χανούν και Μπέιτ Λάχια, που οι σιωναζιστές ισχυρίστηκαν ότι «ελέγχουν απόλυτα», για να δείξει ποιος έχει τον πραγματικό έλεγχο. Δείτε που έγινε το συγκεκριμένο χτύπημα. Μια ανάσα από τα σύνορα. Εκεί που οι σιωναζιστές έκαναν την πρώτη κίνηση της χερσαίας εισβολής τους. Μετά από σχεδόν τρεις μήνες δεν ελέγχουν ούτε αυτή την περιοχή.
Nα σημειώσουμε εδώ πως εδώ και τρεις μέρες οι σιωναζιστές βομβαρδίζουν με αεροπλάνα, ελικόπτερα και πυροβολικό μια άλλη περιοχή, στην οποία μπήκαν την πρώτη μέρα της εισβολής. Πρόκειται για την περιοχή Ζόχαρ Αλ-Ντικ, στο κέντρο της Λωρίδας, στην οποία τόσες φορές έχουμε αναφερθεί. Είναι περιοχή με χωράφια, ελαιώνες και μερικές διάσπαρτες αγροικίες και αγροτικές αποθήκες. Τους έχει κάνει τόσες νίλες η Αντίσταση εκεί που βομβαρδίζουν ανηλεώς, νομίζοντας πως οι μαχητές έμειναν εκεί. Οι μαχητές τούς χαιρετούν από τα ασφαλή υπόγεια καταφύγιά τους. Και δεν αποκλείεται σύντομα να τους δώσουν και πάλι… χαιρετίσματα από κοντά.
Στην περιοχή Σεΐχ Ζαγιέντ στο βορρά της Λωρίδας, οι μαχητές δεν περιορίστηκαν μόνο σε ενέδρες. Βγήκαν σε κυνήγι… σιδερένιων ελεφάντων. Και εξόντωσαν καμπόσους. Ακούστε τη χαρά του μαχητή όταν πετυχαίνει το πρώτο τανκ. «Γιέλα» του λέει ο σύντροφός του για να τον ηρεμήσει (έχει την ίδια έννοια με το ελληνικό «έλα»).
Ο γνωστός μας Αλ-Ντουαΐρι «έπαθε την πλάκα του» με το δεύτερο χτύπημα, στο οποίο ο μαχητής με το αντιαρματικό έχει περιορισμένη ορατότητα. Κι όμως, μολονότι βλέπει λιγότερο από το μισό τανκ, καταφέρνει να το χτυπήσει με τη ρουκέτα Yassin-105, γεγονός που για τον στρατιωτικό αναλυτή του Αλ-Τζαζίρα δείχνει πολύ ψηλό επίπεδο εκπαίδευσης.
Mένουμε στο βορρά της Λωρίδας της Γάζας για να παρακολουθήσουμε την ανατίναξη ενός σιωναζιστικού τζιπ με στρατιώτες στην περιοχή Αμπράζ Αλ-Νάντα.
Περιοχή Τζαμπάλια Αλ-Μπάλαντ (πάντα στο Βορρά). Μια ειδική σιωνιστική δύναμη εγκλωβίστηκε σε ένα σπίτι στη συνοικία Αλ-Κασασίμπ, στοχεύτηκε με πύραυλο RPO-A και ξεπαστρεύτηκε. Οι σιωναζιστές σέρνουν το κατεστραμμένο τανκ και οι μαχητές της Αντίστασης τους καταγράφουν!
Ο ρωσικός πύραυλος RPO-A, γνωστός ως «Το όπλο του διαβόλου» ή με τη ρωσική λέξη «σμιλ» (φλογοβόλος) φτιάχτηκε από τους Ρώσους για τον πόλεμό τους στο Αφγανιστάν. Εχει βεληνεκές 800 μέτρα και δημιουργεί συνθήκες υποπίεσης που καταστρέφει τα πάντα γύρω. Είναι ειδικά σχεδιασμένος για να τρυπάει κτίριαΟι ρώσοι ιμπεριαλιστές έφυγαν ηττημένοι από το Αφγανιστάν (άλλη μια απόδειξη ότι τον πόλεμο κερδίζει ο αγωνιζόμενος άνθρωπος και όχι τα όπλα), όμως στα χέρια της Παλαιστινιακής Αντίστασης αυτό το όπλο αποτελεί όπλο που στέλνει στο διάβολο τους σιωναζιστές. Δεν είναι τυχαίο ότι η Αντίσταση το εμφάνισε για πρώτη φορά τώρα.
Kατηφορίζοντας λίγο πιο κάτω και ανατολικά, στη μάνα των ηρώων Σουζάια, οι μαχητές εκκαθαρίζουν τα υπολείμματα που άφησαν πίσω τους οι σιωναζιστές, όταν απέσυραν αποδεκατισμένη την περιβόητη Ταξιαρχία Γκολάνι. Τεθωρακισμένα και οχυρωμένοι σε κτίρια πεζικάριοι των ειδικών δυνάμεων θερίζονται αβέρτα από τους εμπειροπόλεμους μαχητές των Αλ-Κασάμ.
Σε μια σκηνή του βίντεο βλέπουμε ένα σύνθημα στα αραβικά γραμμένο σ’ έναν τοίχο. Γράφει: «Οι Ταξιαρχίες Αλ-Κασάμ στην Καταιγίδα του Αλ-Ακσα απ’ αυτό το σπίτι διαλύσαμε τρία οχήματα και δώσαμε μάχες με στρατιώτες». Ο Αλ-Ντουαΐρι σχολίασε πως η καλλιγραφία του μηνύματος αποδεικνύει την ήρεμη ψυχική κατάσταση που βρισκόταν ο μαχητής και το χρόνο που είχε στη διάθεσή του.
Στο 1:49 γράφει ότι και οι 10 σιωναζιστές στρατιώτες σκοτώθηκαν, αφού τους χτύπησαν με ρουκέτα κατά προσωπικού. Ακούγεται και ένας διάλογος μεταξύ των μαχητών: Περίμενε λίγο, να μαζευτούν περισσότεροι για να κάνουμε καλύτερο χτύπημα!
Πολύ καλή δουλειά και από τον κάμεραμαν (ας τον έχει υπόψη του ο Φρανκ Κάστορφ). Είναι η πρώτη φορά που οι Αλ-Κασάμ δείχνουν τον κάμεραμαν επί το έργο. Προφανώς το έκαναν επίτηδες, για να δείξουν την πολύ καλή οργάνωσή τους. Κάποια στιγμή βλέπουμε τον διοικητή της αντάρτικης ομάδας να μιλάει στο (ενσύρματο) τηλέφωνο. Οι εντολές του στους μαχητές είναι κοφτές: Οταν θα περάσουν από εμάς, θα σας ενημερώσω (επομένως, υπάρχει παρατηρητής σε άλλο σημείο και μεταφέρει την πληροφόρηση από το τηλέφωνο). Πρώτος θα πάει αυτός που θα ελέγξει το δρόμο, μετά αυτός που θα χτυπήσει με τη ρουκέτα και μετά ο φωτογράφος. Τελειώνετε τη δουλειά σας και επιστρέφετε.
Στο τέλος του βίντεο βλέπουμε την επανάληψη ενός παλαιότερου βίντεο. «Παλαιότερα στην Αλ-Σουζάια» είναι ο τίτλος του κομματιού. Οπως εξηγούν οι μαχητές της Σουζάια, τότε είχαν χτυπήσει μια ομάδα σιωναζιστών στρατιωτών και στη συνέχεια την ομάδα διάσωσης που είχε πάει για να πάρει τους τραυματίες. Τώρα μας δείχνουν και το τέλος του βίντεο που δεν είχαν δείξει τότε. Οι διασώστες πέταξαν κάτω τα φορεία με ένα νεκρό και έναν βαριά τραυματία και έφυγαν, τραυματισμένοι και οι ίδιοι.
Yπάρχει πολύ ακόμα βιντεοσκοπημένο υλικό των τελευταίοων τριών ημερών από όλες τις οργανώσεις της Αντίστασης. Επιφυλασσόμαστε να επανέλθουμε μ’ αυτό. Γι’ απόψε θα κλείσουμε κατηφορίζοντας στο νότο της Λωρίδας, στην περιοχή της Χαν Γιούνις. Οι σιωνιστές μαζεύουν λούτρινα αρκουδάκια και άχρηστα παπούτσια («είναι του Σινουάρ, είναι του Σινουάρ») και οι μαχητές της Αντίστασης τους πετσοκόβουν με ζηλευτή ακρίβεια.
Tα σιωναζιστικά τεθωρακισμένα χτυπιούνται με πολλές ρουκέτες Yassin-105 ταυτόχρονα, για να είναι σίγουροι οι μαχητές ότι δε θα βγει κανένας ζωντανός. Από κάποιες σκηνές είναι φανερό ότι έχουν θέσει τα σιωναζιστικά τεθωρακισμένα σε κλοιό και τα χτυπούν από διαφορετικές κατευθύνσεις.
Στο 1:30 γράφει ότι στόχευσαν μια ομάδα σιωναζιστών με ρουκέτα κατά προσωπικού. Αναφέρουν ότι περιμένουν να πάει η ομάδα διάσωσης που θα τη χτυπήσει ελεύθερος σκοπευτής (το βλέπουμε: παίρνουν τραυματισμένο ή νεκρό αυτόν που χτύπησε ο παλαιστίνιος σνάιπερ).