Εμείς δεν είμαστε σίγουροι πως ο Μπέος λάθεψε, δεν πρόσεξε ότι δεν είχε κλείσει η κάμερα και γύρισε και είπε στους δικούς του «τους γάμησα», αναφερόμενος στην παρέμβαση που μόλις είχε κάνει στο πρωινάδικο-μπλιαχ του Αυτιά. Αυτός είναι ο Μπέος, αυτά πουλάει, μ’ αυτά εκλέγεται, μ’ αυτά παρουσιάζεται σαν προστάτης του Βόλου. «Το φάρμακο λέγεται Αχιλλέας Μπέος, σε είκοσι μέρες η πόλη θα λάμπει», έλεγε σήμερα το πρωί στη ραδιοφωνική εκπομπή του Χατζηνικολάου, με τη… σεμνότητα που τον χαρακτηρίζει.
Τι διαφορά, όμως, έχει επί της ουσίας ο Μπέος από τον Μητσοτάκη που την ώρα που στο θεσσαλικό κάμπο μαζεύουν ακόμα πνιγμένους και ουδείς ξέρει πού θα σταματήσει ο μακάβριος απολογισμός, πήγε στο δημαρχείο Βόλου και συνοδευόμενος από τον Μπέο γύριζε στα γραφεία χασκογελώντας, σαν να έκανε προεκλογική περιοδεία. Με αποκορύφωμα την ατάκα «τι ωραία θέα έχετε, ούτε μπουρίνια ούτε τίποτα, μια χαρά»!
Είναι τα δυο πρόσωπα του Ιανού. Από τη μια ο «άνθρωπος της νύχτας», με τη χυδαιότητα που χαρακτηρίζει το είδος του, και από την άλλη ο πορφυρογέννητος μιας πολιτικής «οικογένειας» που πρέπει να ζοριστεί για να δείξει θλιμμένος και δεν τα καταφέρνει πάντοτε, με αποτέλεσμα να χασκογελάει και να πετάει κατεψυγμένα καλαμπούρια ακόμα και μπροστά στη φρίκη των νεκρών και των καταστροφών.