Αρκεί να θέσουμε ένα απλό ερώτημα, για να μας φύγει κάθε ιδέα αμφιβολίας: αν το 11μηνο βρέφος ήταν παιδί ελληνικής (και όχι συριακής) οικογένειας, υπήρχε περίπτωση να βγει ο ιατροδικαστής και να δηλώσει ότι κακοποιήθηκε σεξουαλικά; Υπήρχε περίπτωση οι δημοσιογράφοι να το κάνουν βούκινο, πριν ψάξουν περισσότερο την υπόθεση; Η απάντηση που θα δώσουμε όλοι είναι ένα αβίαστο «όχι».
Στη συγκεκριμένη περίπτωση είχαμε ένα εφιαλτικό μείγμα ρατσισμού και από τις δύο πλευρές. Δεν ήταν πρωτάρης ο ιατροδικαστής για να κάνει τέτοιο λάθος. Το πρώτο που θα ρωτούσε θα ήταν αν το παιδί είχε δεχτεί υποκλυσμό, στο πλαίσιο της θεραπείας που υποβαλλόταν λόγω του σοβαρού προβλήματος υγείας που αντιμετώπιζε. Θα σήκωνε το τηλέφωνο και θα ρωτούσε τους θεράποντες γιατρούς του βρέφους στο «Αγλαΐα Κυριακού» και θα μάθαινε ότι το βρέφος αντιμετώπιζε σοβαρή πάθηση και υποβαλλόταν σε θεραπεία με υποκλυσμό. Δεν το έκανε, όμως. Αντίθετα, φώναξε τους δημοσιογράφους και τους έδωσε τη «μεγάλη είδηση»: το βρέφος είχε υποστεί «άγρια σεξουαλική κακοποίηση», όμοια με την οποία ο ίδιος δεν έχει ξαναντικρίσει, ούτε έχει διαβάσει κάτι σχετικό. Ενδέχεται δε ο θάνατος να προήλθε απ' αυτή την κακοποίηση.
Τρεις ιατροδικαστές έκαναν τη νεκροψία και νεκροτομή, ένας φώναξε τους δημοσιογράφους για να τους σερβίρει την «είδηση». Τυχαίο; Δε νομίζουμε. Ακόμα και αν ως γιατρός είχε κάνει ένα χοντρό λάθος, κανένας δεν τον υποχρέωνε να βγει και να μοιράσει «είδηση». Τα καθήκοντά του του επιβάλλουν την εχεμύθια. Γιατί δεν είναι μόνο γιατρός, είναι και δικαστικό όργανο και ξέρει τις υποχρεώσεις που του επιβάλλει η Δικονομία. Ο ίδιος ή κάποιος συνάδελφός του ενημέρωσε αργότερα προφορικά τους μπάτσους, ότι δεν προκύπτει σεξουαλική κακοποίηση αλλά κάκωση από αμβλύ όργανο.
Τα υπόλοιπα τα ανέλαβε η δημοσιογραφική αλητεία. Ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές διακόπηκαν στον αέρα για να μεταδώσουν τα κοράκια του αστυνομικού ρεπορτάζ τη «συγκλονιστική είδηση». Και τα συμπεράσματα βγήκαν εύκολα: «Αυτοί οι άνθρωποι είναι τόσο βάρβαροι που δε διστάζουν να βιάζουν ακόμα και βρέφη. Φανταστείτε τι θα κάνουν στα δικά μας παιδιά αν πέσουν στα χέρια τους»! Η σκυτάλη πέρασε στη συνέχεια στα φασισταριά του Διαδικτύου που έβγαλαν τη χολή τους. Ο δρόμος ήταν ανοιχτός και στρωμένος. Τα γνωστά ρατσιστικά στερεότυπα βρήκαν τη «δικαίωσή» τους.
Και οι μπάτσοι; Οχυρώθηκαν πίσω από τον ιατροδικαστή και άφησαν την «είδηση» να παίζει για ώρες, μολονότι από την πρώτη στιγμή γνώριζαν -αν όχι την πάσα αλήθεια- τουλάχιστον ότι οι ισχυρισμοί του ιατροδικαστή τίθενται εν αμφιβόλω. Επί ώρες ακούγαμε ότι κρατούνται και ανακρίνονται ο πατέρας του νεκρού βρέφους και ένας ξάδερφός του, ότι θα γίνουν εξετάσεις DNA και τα συναφή. Δεν μπορεί να μην τους είπαν οι γονείς τι συνέβη. Δεν μπορεί να μη μίλησαν οι γιατροί του Παίδων. Οι μπάτσοι ήξεραν, αλλά άφηναν την είδηση να κυκλοφορεί επί σχεδόν ένα 24ωρο. Μίλησαν μόνο όταν είχαν πάρει όλες τις καταθέσεις (με το πάσο τους). Και βέβαια, η διάψευση δεν έγινε με την ίδια ένταση που είχε η «είδηση». Ολοι δε μιλούσαν «με το σεις και με το σας» για τους υπεύθυνους αυτής της ανατριχιαστικής ρατσιστικής προπαγάνδας. Βιασύνη και επιπολαιότητα απέδιδαν, όχι ρατσιστική πρόθεση. Διέταξε κι ο Τσιάρας μια προκαταρκτική εξέταση και ήδη όλα έχουν ξεχαστεί. Το πολύ να «φάει» καμιά πειθαρχική μικροποινή ο ιατροδικαστής.
Τελευταία Νέα :
- Ο Χωμενίδης στο πλευρό των σιωναζιστών του Ισραήλ
- Σαν σήμερα 21 Ιούλη
- Σοφία, ορθοί ακούσομεν…
- Σύλλογος Οικοτρόφων ΝΦΕ ΕΜΠ: Ολοι μαζί παλέψαμε και τα καταφέραμε
- Οι εκβιασμοί για τη συμμετοχή στην αξιολόγηση ξεπερνά τα όρια της βίαιης και παρενοχλητικής συμπεριφοράς
- Για να ξεκινήσει όμορφα το Σαββατοκύριακό σας…