♦ Η Βόλγκα Ουλιάνοφσκ, η ομάδα της γενέτειρας του Βλαντιμίρ Ιλίτς Λένιν, τίμησε τα 149 χρόνια από τη γέννηση του ηγέτη της Οκτωβριανής Επανάστασης, βάζοντας το πορτραίτο του στη φανέλα της. Κάποιοι θα μιλήσουν για «γραφικότητα». Δεν αξίζει να τους απαντήσουμε. Μια πρόσφατη δημοσκόπηση στη Ρωσία, που έδειξε ποσοστό 70% αποδοχής του Στάλιν, είναι η καλύτερη απάντηση. Ο Λένιν δεν έχει συκοφαντηθεί και λασπωθεί όσο ο Στάλιν, οπότε μπορεί κανείς να εικάσει ποιο είναι το ποσοστό αποδοχής του στη σημερινή ρωσική κοινωνία. Με όλα όσα συνοδεύουν αυτή την αποδοχή (αναλύθηκαν στο προηγούμενο φύλλο της «Κόντρας», σε εκτενές σχόλιο για το γκάλοπ και τον Στάλιν). Ψάχνοντας στο Διαδίκτυο είδαμε ότι ο συγκεκριμένος ποδοσφαιρικός αγώνας για την Γ' κατηγορία του ρωσικού πρωταθλήματος είχε χαρακτήρα γιορτής. Ενας σωσίας του Λένιν έκανε τη σέντρα, καταχειροκροτούμενος όχι μόνο από τους παίκτες της Βόλγκα και τους θεατές, αλλά και από τους παίκτες της αντίπαλης ομάδας που πήραν μέρος στη γιορτή. Μικρό δείγμα του τι σημαίνει Λένιν στη Ρωσία (κι ας μετονόμασαν οι νεοτσάροι το Λένινγκραντ σε Αγία Πετρούπολη).
♦ Μπορείς άνετα να βγάλεις τη φωτογραφία και το όνομα του Καραμπελιά και να βάλεις του Κασιδιάρη. Δε θ' αλλάξει τίποτα στην ουσία: «Ενάντια στον καθεστωτικό εθνομηδενισμό», «Αθήνα για την Ελλάδα», «Αθήνα πρωτεύουσα του ελληνισμού και όχι παράσιτο της παγκοσμιοποίησης». Ο μικροαστικός εθνικισμός της δεκαετίας του '70, που μπλεκόταν με τον αντιιμπεριαλισμό, απότοκο της «θεωρίας των τριών κόσμων» του Μάο Τσετούνγκ, έχει από καιρό μετατραπεί σε έναν πούρο εθνικισμό αστικού τύπου, που αντλεί έμπνευση από δεσποτάδες, ακροδεξιούς και άλλα «φυράματα» του ίδιου τύπου, υπηρετώντας το αντιεπιστημονικό σκοταδιστικό δόγμα της «τρισχιλιετούς συνέχειας του ελληνικού έθνους». Μέσα στην τούρλα του μακεδονομαχικού εθνικισμού του τελευταίου χρονικού διαστήματος, γίνεται το πείραμα της συλλογής ψήφων σε δημοτικό επίπεδο. Γιατί οι άλλοι ακροδεξιοί εθνικιστές και όχι κι εμείς; Οχι πως μας κόφτει πώς θα μοιραστούν οι εθνικιστικές και ακροδεξιές ψήφοι, αλλά εκτιμούμε πως οι ακροδεξιοί ψηφοφόροι θα προτιμήσουν τις «ορίτζιναλ καταστάσεις». Και δε νομίζουμε ότι οι εθνικιστές που κάποτε ήταν αριστεροί είναι τόσοι πολλοί ώστε να στείλουν τον Καραμπελιά στο δημοτικό συμβούλιο της Αθήνας. Ιδωμεν…
♦ Είπαμε, ο τύπος δεν παίζεται. Μετά τη δημοσιοποίηση της έκθεσης Μιούλερ, ο Τραμπ έβαλε και του έφτιαξαν αφίσα εμπνευσμένη από το Game of Thrones, την οποία ανέβασε στο Twitter! «Καμιά συνωμοσία. Καμιά κωλυσιεργία. Για τους εκπροσώπους του μίσους και τους ριζοσπάστες αριστερούς Δημοκρατικούς ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ». Με κάτι τέτοια μην αποκλείετε να ξανακερδίσει. Είναι πολλά τα… αμερικανάκια. Και έχουν δικαίωμα ψήφου…