Kόψε φωτογραφίες, βγάλε συμπέρασμα. Αριστερά: οι 9 τούρκοι και κούρδοι αγωνιστές οδηγούνται από πάνοπλους κουκουλοφόρους έλληνες μπάτσους στα δικαστήρια της Ευελπίδων. Σε πρώτο πλάνο διακρίνεται η 21χρονη Χαλάς Σετζέρ να φωνάζει συνθήματα μαζί με τους συντρόφους της. Δεξιά: Οι δύο έλληνες στρατιωτικοί οδηγούνται από ξεκουκούλωτους τούρκους στρατοχωροφύλακες στα δικαστήρια της Εντιρνέ. Δε γνωρίζουμε ποιος είναι ο εικονιζόμενος, γιατί φοράει κουκούλα, την οποία κρατάει επιμελώς με τα χέρια του για να μην φύγει και αποκαλυφθεί το πρόσωπό του.
♦ Scripta manent. «Αυγή», 3 Μάη του 2017. Ο σημερινός προϊστάμενος του Γραφείου Τύπου του πρωθυπουργού, Θανάσης Καρτερός, αρθρογραφεί υπέρ του… «Ιβάν του τρομερού». Στην εισαγωγή παραδίδει στους… Χαχόλους μαθήματα Ιστορίας: «Θα το ξέρετε ότι στον πόλεμο οι ναζί αποκαλούσαν τους Ρώσους στρατιώτες Ιβάν. Τους θεωρούσαν, να πούμε, κατώτερο είδος, χαζούτσικους, μπουνταλάδες, πρώτη ύλη για τα κανόνια και τη ναζιστική βιομηχανία θανάτου, που εξόντωσε δεκάδες εκατομμύρια απ’ αυτούς. Ιβάν ο βολικός, κατά κάποιον τρόπο. Μέχρι που ο Ιβάν ο βολικός τους πήρε στο κυνήγι και σήκωσε τη σημαία του στο Ράιχσταγκ. Για να γίνει Ιβάν ο τρομερός. Εχθρός του ελεύθερου κόσμου, πανούργος, έτοιμος να καταπατήσει νόμους και προφήτες και να αμφισβητήσει την παντοδυναμία των παντοδύναμων». Αρα, ο Ιβάν Σαββίδης είναι ένα είδος σύγχρονου… Στάλιν, θα σκεφτεί ο βιαστικός. Πριν το σκεφτεί, ο Καρτερός τον προλαβαίνει. Ο Σαββίδης είναι «Ρώσος, αλλά και Πόντιος, και Ελληνας»! Που τον εκμεταλλεύτηκαν ο Σαμαράς και η παρέα του: «Για όσο καιρό θεωρούσαν τον Σαββίδη βολικό, όλα ήταν μέλι-γάλα. Μπαινόβγαινε στο γραφείο του Σαμαρά, έκανε επενδύσεις, αγόρασε τον ΠΑΟΚ και ό,τι άλλο αγόρασε. Τον έπεισαν να πάρει και τη ΣΕΚΑΠ για “εθνικούς λόγους“. Αφού τη χρεοκόπησαν. Και αφού, επί δικής τους χρηστής διαχείρισης, φορτώθηκε και μια κατηγορία λαθρεμπορίου εκτός από χρέη. Και ξαφνικά, άλλαξαν τροπάριο και έγινε ο Σαββίδης Ιβάν ο τρομερός». Πού τα ήξερε αυτά ο Καρτερός; Τα είχε πει ο Σαββίδης! Και ο Καρτερός ούτε που διανοήθηκε να τα αμφισβητήσει (ιδιαίτερα αυτά για τη ΣΕΚΑΠ, στην υπόθεση της οποίας ο «γάτος» Αντώνης έπιασε κορόιδο τον «αγαθιάρη» και προπαντός «πατριώτη» Ιβάν). Οχι, δεν εκτελούσε χρέη Γραφείου Τύπου του Ιβάν του… μπουνταλά ο Καρτερός. Την εθνική υπόθεση της ανάπτυξης υπηρετούσε, ως πιστός οπαδός του δημοκρατικού δρόμου προς τον σοσιαλισμό. Γι' αυτό και εξέφρασε λαύρος την αγανάκτησή του για τους ανήθικους που αντιστρατεύονται την εθνική υπόθεση: «Πάει η λατρεία για τους επενδυτές. Πάει η αγάπη για τον ΠΑΟΚ. Πάει ο πόνος για τις τετρακόσιες οικογένειες που τρώνε ψωμί στη Θράκη. Πάνε οι χιλιάδες καπνοπαραγωγοί. Πάνε και οι υποσχέσεις που έδωσαν στον Ιβάν. Τώρα υπογράφουν συμβόλαια ηθικής του δολοφονίας. Κατηγορούν τον Τσίπρα που τον “διευκολύνει“. Και γιατί, παρακαλώ; Σιγά την απορία. Μα γιατί ο Ιβάν αποφάσισε να μην παίξει με τον Μαρινάκη, τον Αλαφούζο και τα άλλα καλά παιδιά. Να παίξει μόνος του, για τους δικούς του λόγους. Να αποκτήσει κανάλι. Να σπάσει την ομοφωνία της προπαγάνδας τους. Και σαν να μην έφτανε αυτό, εκφράζει -άκου πράγματα!- συμπάθειες για τον Τσίπρα. Και αντιπάθειες για τον Κυριάκο». Η ιερή αγανάκτηση εξακολουθεί να ξεχειλίζει: «Δηλαδή, για στάσου: Θα κάνει κανάλι που δεν θα λέει τον Τσίπρα ψεύτη, απατεώνα, ανίκανο; Δεν θα το κοσμεί ο Πρετεντέρης; Δεν θα ανυμνεί τον Κυριάκο; Ε, όχι. Το έθνος δεν θα ανεχτεί τέτοια ντροπή. Διότι έτσι μπορεί να φτάσουμε αύριο στο κατάντημα να πάρει και ο ΠΑΟΚ πρωτάθλημα. Συνεπώς, πάνω του. Καλύτερα μια ώρα στου ΣΚΑΪ το σακί, παρά σαράντα χρόνια στου Ιβάν τη φυλακή…». Αυτό με τον Ιβάν, τον ΠΑΟΚ και το πρωτάθλημα «έγραψε». Ο Τσακαλώτος, δηλωμένος παοκτζής, αισθάνθηκε την ανάγκη να πεταχτεί μέχρι την Τούμπα και να παρακολουθήσει ποδοσφαιρικό αγώνα παρέα με τον Ιβάν στη σουίτα του. Ενίσχυσε έτσι τον συλλογισμό Καρτερού: Ιβάν-ανάπτυξη-ΠΑΟΚ. Εγιναν εντατικά μαθήματα στον «βάζελο» Τσίπρα, ώστε να πει το γνωστό (τάχαμου) καλαμπουράκι στη Θεσσαλονίκη: η πόλη πάει κανόνι, το Μετρό θα γίνει, το μόνο που απομένει είναι να πάρει πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ! Η «σκέψη Θανάση Καρτερού» (κατά το «σκέψη Μάο Τσετούνγκ») είχε θριαμβεύσει. Κι ήρθε να τα χαλάσει όλα ένα αμερικάνικο «Σμιθ εντ Γουέσον» κρεμασμένο στη ζώνη του Ιβάν του τρομερού…