Την περασμένη Τρίτη ξεκίνησε στο Εφετείο η δίκη για την έκδοση στην Τουρκία δύο από τους εννιά συλληφθέντες τούρκους αγωνιστές. Η δίκη του S.N. Ozpalat αναβλήθηκε για την Τρίτη 6 Φλεβάρη, καθώς αποδείχτηκε ότι δεν είχε πρόσβαση σε δικηγόρο ούτε στο φάκελο της δικογραφίας! Βλέπετε, η «πρώτη φορά Αριστερά» είχε φροντίσει να διασκορπίσει τους εννιά αγωνιστές σε διάφορες φυλακές, στερώντας τους εν τοις πράγμασι το στοιχειώδες δικαίωμα στην υπεράσπιση.
Στη δίκη του Mehmet Dogan, που άρχισε την Τρίτη και θα συνεχιζόταν την Παρασκευή (χθες) αποδείχτηκε ότι το τουρκικό καθεστώς ζητά την έκδοση ενός αγωνιστή της ελευθερίας. Ο ίδιος στην τοποθέτησή του προχώρησε σε μια δριμεία κατηγορία όλων των αντιδραστικών καθεστώτων της Τουρκίας, δικτατορικών και κοινοβουλευτικών, τα οποία αντιπάλεψε συμμετέχοντας στο μαρξιστικό-λενινιστικό κίνημα της χώρας του. Συνελήφθη και φυλακίστηκε κατ' επανάληψη, βασανίστηκε, έχασε το μάτι του κατά τη διάρκεια των επιχειρήσεων που έγιναν στις φυλακές στις 19-22 Δεκέμβρη του 2000. Οταν βγήκε στο εξωτερικό, πολύ σύντομα του δόθηκε πολιτικό άσυλο από τη Γαλλία, όπου είναι αναγνωρισμένος πρόσφυγας.
Ανάλογο είναι το αγωνιστικό βιογραφικό και του Ozpalat. Στρατευμένος στον αγώνα από τα φοιτητικά του χρόνια, έχει περάσει τη μισή ζωή του στις τουρκικές φυλακές. Τραυματίστηκε και αυτός στις επιθέσεις που έγιναν στις φυλακές στις 19-22 Δεκέμβρη του 2000 (τότε δολοφονήθηκαν 28 πολιτικοί κρατούμενοι, μεταξύ των οποίων και έξι γυναίκες που κάηκαν ζωντανές). Οταν κατάφερε να βγει στο εξωτερικό, συνέχισε τον αγώνα του. Στη Γερμανία καταδικάστηκε για «τρομοκρατία» και φυλακίστηκε επί έξι χρόνια. Η «τρομοκρατία» ήταν η συμμετοχή του σε καθ' όλα νόμιμες ενέργειες (διανομή φυλλαδίων και περιοδικών, συμμετοχή σε πορείες). Κρίθηκε, όμως, ότι αυτή η νόμιμη δράση αφορούσε στήριξη «τρομοκρατικής» οργάνωσης!
Η απόρριψη της έκδοσης είναι η πρώτη μάχη που πρέπει να κερδηθεί, μέχρι να καταρρεύσει η σκευωρία που έστησε η κυβέρνηση Τσίπρα ενάντια στους 9 αγωνιστές.