♦ ΑΝΕΛίτης υπουργός – ΣΥΡΙΖΑίος πρωθυπουργός… Θα το δείτε προσεχώς: κράτος ήταν, είναι και θα είναι για μια ζωή ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!!! Ραντεβού στις κάλπες… ΘΥΡΑ 7 (πανό των οργανωμένων του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ).
Τι έγινε, ρε παιδιά; Από το «no politica» στο «full politica»; Οι μάσκες έπεσαν. Το «no politica» ήταν επίσης «full politica». Ηταν η εντολή να μην υπάρξει αντιφασιστική ζύμωση, μέσω πανό που σηκώνουν συχνά οι νεαροί οπαδοί, αντιφασίστες στην πλειοψηφία τους. Ηταν η επίσημη κατάργηση της… σχετικής αυτονομίας που έχουν οι οργανωμένοι οπαδοί. Στις κερκίδες του Πειραιά επιτρέπεται να σηκώνονται μόνο πανό εγκεκριμένα από το μεγάλο αφεντικό και τους ανθρώπους του. Τώρα που το μεγάλο αφεντικό έχει στην πλάτη του μια κατηγορία σε βαθμό κακουργήματος (από τον δικαστικό μηχανισμό, όχι από την κυβέρνηση), η εντολή δόθηκε και το αντικυβερνητικό πανό σηκώθηκε. Οι οργανωμένοι οπαδοί εμφανίστηκαν σε παράταξη ιδιωτικού στρατού πίσω από το λάβαρο του μεγάλου αφεντικού. Με καθαρά πολιτική τοποθέτηση. Δεν είναι η πρώτη φορά, φυσικά, ούτε θα είναι η τελευταία. Καμιά έκπληξη δεν μας προκάλεσε. Απλά, μας έδωσε την αφορμή για να επαναλάβουμε το σχόλιο για τα όρια του οργανωμένου οπαδισμού, που χτίζεται γύρω από τον επαγγελματικό αθλητισμό. Η όποια προοδευτικότητα σταματά εκεί που αρχίζει το στενά νοούμενο συμφέρον της ομάδας, το οποίο πάντοτε ταυτίζεται με το συμφέρον του ιδιοκτήτη, ο οποίος συνήθως χρησιμοποιεί την ομάδα ως μηχανισμό ισχύος και τους οργανωμένους οπαδούς ως ιδιωτικό στρατό. Κάπως έτσι και οι οργανωμένοι οπαδοί της ΑΕΚ «πήδησαν το χαντάκι» και από τις αντιφασιστικές διακηρύξεις (και αντιφασιστικό ακτιβισμό ενίοτε) στις φασιστικού τύπου επιθέσεις ενάντια σε όσους αντιδρούν στο επιχειρούμενο περιβαλλοντικό έγκλημα του δικού τους μεγάλου αφεντικού στη Νέα Φιλαδέλφεια.
♦ Μετά από μια αμηχανία που κράτησε μερικές μέρες, στη διάρκεια των οποίων «αλώνιζαν» η ΝΔ, ο Λοβέρδος και ο Τύπος του Μαρινάκη, βγήκε η «Αυγή» να αναλάβει την υπεράσπιση του Καμμένου για την υπόθεση της πώλησης βλημάτων στο σαουδαραβικό καθεστώς. Αυτό σημαίνει ότι δόθηκε εντολή από το Μαξίμου να στηριχτεί ο Καμμένος από την κομματική φυλλάδα του ΣΥΡΙΖΑ, αφού το ίδιο το Μαξίμου έκρινε ότι δεν είχε φτάσει ακόμα ο καιρός για να πάρει θέση. Και μια και η «Αυγούλα» χαρακτηρίζει «παραμύθια της Χαλιμάς» όσα υποστηρίζει η ΝΔ και επιμένει ότι ο Β. Παπαδόπουλος είναι «εντεταλμένος εκπρόσωπος και όχι μεσάζων», να ρωτήσουμε κι εμείς κάτι. Οι άλλοι σαουδάραβες, αξιωματούχοι του υπουργείου Αμυνας του δυναστικού καθεστώτος, οι οποίοι θέλησαν να χαλάσουν τη «δουλειά» που είχε στήσει ο Παπαδόπουλος, τι ήταν; Εκπρόσωποι των εμίρηδων-λαμόγιων που ήδη έχουν μπει στη φυλακή, όπως λέει ο Καμμένος; Αν αυτός είναι ο ισχυρισμός, τότε με ποια ιδιότητα ταξίδεψαν στην Αθήνα αυτοί οι αξιωματούχοι και έγιναν δεκτοί από τη στρατιωτική ηγεσία; Γιατί ο Καμμένος δεν απάντησε αρνητικά στο αίτημα για επίσκεψή τους στην Αθήνα, αλλά έδωσε εντολή σε αρμόδιους αξιωματικούς να παίζουν κρυφτούλι; Κι αφού ο Παπαδόπουλος ήταν ο «εντεταλμένος εκπρόσωπος» και οι άλλοι απλώς λαμόγια, γιατί η συμφωνία δεν έχει ακόμα υλοποιηθεί σε πρακτικό επίπεδο;