♦ Αμα δε σε θέλει, δε σε θέλει. Βγήκε η πρωθυπουργός Μέι να εκφωνήσει τον τελικό λόγο στο συνέδριο τον Τόρηδων, ένα φορτισμένο συνέδριο καθώς το κόμμα έχει χωριστεί σε οπαδούς του «ήπιου» Brexit, του «σκληρού» Brexit και του… καθόλου Brexit, και έγινε το σώσε. Πρώτα την έπιασε ένας άγριος βήχας. Καθώς προσπαθούσε να τον ελέγξει, άρχισε να… ξεπουπουλιάζεται το κεντρικό σύνθημα που δέσποζε στο γαλάζιο φόντο πίσω της. Τα γράμματα άρχισαν να πέφτουν ένα-ένα και σε ελάχιστο χρόνο το σύνθημα δε διαβαζόταν! «Χτίζοντας μια χώρα προς όφελος του καθένα» έγραφε το σύνθημα. Οταν ξεπουπουλιάστηκε, είχε μείνει η εικόνα μιας ψεύτρας πρωθυπουργού! Ούτε ο σκηνοθέτης των πολιτικών της αντιπάλων να το είχε σχεδιάσει.
♦ Της FIFA το ποδόσφαιρο είναι ένα σφαγείο – Μακάρι να σας πάρουνε όλους με φορείο! (στην οδό Τρώων στα Ανω Πετράλωνα)
Κρίμα για την εικαστική σύνθεση. Γιατί το σύνθημα που τη συνοδεύει είναι… άσ' τα να πάνε. Θυμίζει Λεβέντη, τότε που φώναζε από την τηλεόραση «να πάθει καρκίνο ο Μητσοτάκης και όλο του το σόι». Η αφορμή μάλλον δόθηκε από κάποιον τραυματισμό του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ομως, αντί για κριτική της εμπορευματοποίησης, έχουμε… κατάρες. Το ποδόσφαιρο δεν κατέχει τυχαία τη θέση που κατέχει ανάμεσα στα αθλήματα που προσφέρονται για μπίζνες. Εχει αυτό το «κάτι» που το καθιστά το πιο δημοφιλές στα λαϊκά στρώματα άθλημα, ακόμα και υπό την πλήρη επαγγελματοποίησή του. Βιβλία και βιβλία έχουν γραφεί, από ανθρώπους κάθε άλλο παρά ασόβαρους. Με βρισιές και κατάρες, το μόνο που καταφέρνει κανείς είναι να ικανοποιεί τον… επαναστατικό ναρκισσισμό του και να «σπρώχνει» τον κόσμο πιο βαθιά στην αγκαλιά των εμπόρων του αθλητισμού.
♦ Στα Ανω Πετράλωνα κι αυτό το καλλιγραφικό σύνθημα, υπογεγραμμένο από κάποια -άγνωστη σ' εμάς- «womens' collective». Αναρωτιόμαστε, όμως, γιατί οι γυναίκες της εν λόγω κολεκτίβας (;) αισθάνονται την ανάγκη να μας ενημερώσουν ότι οι δρόμοι τους ανήκουν; Μήπως ο ανδρικός πληθυσμός πρέπει να το εκλάβει ως απαγόρευση κυκλοφορίας;