♦ Αυτός εξαπάτησε τους Ελληνες για να συνεχίσει τις αντιλαϊκές πολιτικές που επιβάλλονται από την ΕΕ, την ΕΚΤ, το ΔΝΤ, με τον εκβιασμό του δημόσιου χρέους. Από τον Τσίπρα δε δεχόμαστε μαθήματα – Αυτός που πούλησε το λαό του δεν είναι καλοδεχούμενος – 23 Μάρτη Εξω ο Τσίπρας από το Πανεπιστήμιο – Μέτωπο Κομμουνιστικής Νεολαίας (αφίσα)
Το 2014, στις ευρωεκλογές, η «Κομμουνιστική Επανίδρυση» και η «Αριστερά Οικολογία και Ελευθερία» τον έκαναν αφίσα στήνοντας συμμαχικό εκλογικό συνδυασμό με τ' όνομά του: «L' Altra Europa con Tsipras» (Η Αλλη Ευρώπη με τον Τσίπρα). Ηταν η ελπίδα τους, το δυνατό brand name. Και πλάκα-πλάκα, κατάφεραν να πάρουν 4%, ξεπέρασαν ίσα-ίσα το όριο, και εξέλεξαν τρεις ευρωβουλευτές. Τώρα, η νεολαία του «Κομμουνιστικού Κόμματος», του πατριαρχείου του ευρωαναθεωρητισμού, κολλάει αφίσες που συνήθως κολλιούνται για τους χειρότερους αντιδραστικούς. Και την ώρα που αυτός μπαίνει σαν τον κλέφτη στο πανεπιστήμιο που θα μιλούσε, απέξω διαδήλωναν με πανό που επαναλαμβάνει τα συνθήματα της αφίσας: Εξω ο Τσίπρας από το Πανεπιστήμιο γιατί πρόδωσε το λαό του.
♦ «Nail Station» – σταθμός στην καταπάτηση των εργασιακών δικαιωμάτων – Συνεχίζουμε μέχρι τη δικαίωση του Π.Φ. – Κανένας μόνος του απέναντι στην εργοδοτική αυθαιρεσία! – Η Οργάνωση, η Αντίσταση και η Αλληλεγγύη είναι τα πιο πολύτιμα όπλα μας – 1 Απρίλη: 12πμ, κινητοποίηση, πεζόδρομος Μ. Ασίας, ΗΣΑΠ Ν. Ιωνίας – 5 Απρίλη: 9πμ, Ειρηνοδικείο Ν. Ιωνίας, Λ. Ηρακλείου 269 – Εργατικά σωματεία / εργατικές συλλογικότητες/ συλλογικότητες γειτονιών (αφίσα)
Αλλο ένα επεισόδιο στη ζούγκλα της καπιταλιστικής ασυδοσίας που στην εποχή των Μνημονίων και της τρομακτικής υποχώρησης του εργατικού κινήματος δε γνωρίζει πια ούτε το φραγμό της εργατικής νομοθεσίας. Οι καπιταλιστές, μικροί και μεγάλοι (μια εμπορική επιχείρηση στη Νέα Ιωνία εν προκειμένω), ξεσαλωμένοι από την κρατική κάλυψη, αποχαλινωμένοι καθώς βλέπουν γύρω τους εργάτες ν' αναζητούν με αγωνία μια θέση εργασίας «ό,τι να 'ναι – όπως να 'ναι», δε διστάζουν να παραβιάσουν τις πιο στοιχειώδεις ρυθμίσεις της εργατικής νομοθεσίας, αυτές που δεν τόλμησε να καταργήσει ούτε το μνημονιακό καθεστώς. Δε διστάζουν να «γράψουν κανονικά» ακόμα και δικαστικές αποφάσεις (βλέπε ΙΜΕ). Γι' αυτό και αυτές οι επιμέρους αντιστάσεις αποκτούν ξεχωριστή σημασία.