Σε απεργία πείνας έχουν κατέβει από τις 18 Μάρτη τέσσερις κρατούμενοι στον Κορυδαλλό και από τις 22 Μάρτη ο πολιτικός κρατούμενος Παναγιώτης Ασπιώτης, ζητώντας να τους επιτραπεί να φοιτήσουν στο Δημόσιο ΙΕΚ που λειτουργεί στον Κορυδαλλό. Είχαν όλες τις προϋποθέσεις, είχαν προεπιλεγεί, δε θα καταλάμβαναν θέσεις άλλων κρατούμενων (οι θέσεις είναι περισσότερες από τους προεπιλεγέντες), όμως η εισαγγελέας των φυλακών Σ. Περιμένη (η ίδια που δρέπει δάφνες βάζοντας βέτο στη χορήγηση αδειών σε πολιτικούς κρατούμενους) απαγόρευσε την εγγραφή τους.
Η δικαιολογία ήταν γελοία. Οτι δεν είναι χρεωμένοι στον Κορυδαλλό, αλλά σε άλλες φυλακές. Ποιο είναι το μείζον, όμως; Το πού είναι χρεωμένος ένας κρατούμενος ή το δικαίωμά του να σπουδάσει; Τότε γιατί έφτιαξαν το ΔΙΕΚ στον Κορυδαλλό, που υποτίθεται ότι είναι μόνο δικαστική φυλακή; Ο Π. Ασπιώτης αποκάλυψε ότι η εισαγγελέας, όταν ο ίδιος παρουσιάστηκε στο Συμβούλιο της Φυλακής, του είπε μπροστά σε όλους ότι η ίδια είναι ενάντια σε όλα αυτά τα ευεργετικά προγράμματα που υπάρχουν για τους κρατούμενους (σχολείο δεύτερης ευκαιρίας, ΙΕΚ και άλλα), με το σκεπτκό ότι «ο Κορυδαλλός θα πρέπει να είναι μεταγωγών και κανείς δεν θα πρέπει να παραμένει σε αυτό το κατάστημα κράτησης για μεγάλο χρονικό διάστημα». Οπως είπε, το κάνει για το καλό των υπόλοιπων κρατουμένων που είναι σε περιφερειακές φυλακές κι έρχονται εδώ για δικονομικούς λόγους και δεν βρίσκουν κάποιες φορές κρεβάτι. «Ο Κορυδαλλός πράγματι είναι υπερπλήρης, αλλά σε αναλογία με τις υπόλοιπες φυλακές έχει το μικρότερο ποσοστό πληρότητας», σημειώνει ο πολιτικός κρατούμενος.
«Σήμερα, 26 Μαρτίου, συμπληρώνονται εννιά μέρες από τότε που πήραμε τη δύσκολη απόφαση να βάλουμε τα ίδια μας τα σώματα, τις ίδιες μας τις ζωές, αναχώματα σε ένα σκληρό αγώνα επιβίωσης, προκειμένου να διεκδικήσουμε το αυτονόητο για μας δικαίωμα στην μόρφωση», σημειώνουν σε κείμενό τους δύο από τους απεργούς πείνας κρατούμενους (ο Bajir Petar και ο Αθανάσιος Πικάσης). Αναφερόμενοι στο κόψιμό τους από την εισαγγελέα Περιμένη, γράφουν: «Η αλήθεια είναι ότι η ίδια, όπως και ο πυρήνας του “σωφρονιστικού“ συστήματος δεν επιθυμεί ούτε το ΔΙΕΚ ούτε το ΣΔΕ (σχολείο δεύτερης ευκαιρίας) αλλά ούτε και τα άλλα προγράμματα (πχ ΟΚΑΝΑ). Δεν τα θέλουν και γι αυτό τα σαμποτάρουν με κάθε ευκαιρία. Για εμάς όμως όλα αυτά τα προγράμματα λειτουργούν αφενός ανακουφιστικά σπάζοντας τη μίζερη καθημερινότητα της φυλακής και αφετέρου ευεργετικά αφού η παρακολούθησή τους μειώνει τον χρόνο της ποινής».
Και καταλήγουν οι δύο απεργοί πείνας: «Συνεχίζουμε γιατί έχουμε δίκιο, γιατί ζητάμε κάτι αυτονόητο, κάτι που μας το στερούν χωρίς κανένα λόγο. Η ευθύνη για ό,τι μας συμβεί θα βαραίνει εκείνους που επιβάλλουν αυτές τις παράλογες αποφάσεις. Ελπίζουμε να επικρατήσει η λογική και η δικαιοσύνη και να γίνει το δίκαιο αίτημά μας δεκτό.
Στο δικό του κείμενο ο Π. Ασπιώτης τονίζει: «Επειδή λοιπόν η κοροϊδία του υπουργείου, του προέδρου της ΚΕΜ (και γενικού γραμματέα αντιεγκληματικής πολιτικής) Ευτύχη Φυτράκη που συντονίζει όλες αυτές τις διαδικασίες, και της εισαγγελέως είναι τόσο μεγάλη που προσβάλλει την αξιοπρέπειά μας, αποφάσισα κι εγώ όπως και οι άλλοι συγκρατούμενοι (τους οποίους δεν γνωρίζω προσωπικά) να ξεκινήσω απεργία πείνας, καθώς αποδεικνύεται για ακόμη μία φορά ότι αυτή είναι η μόνη γλώσσα που καταλαβαίνουν οι κάθε λογής καρεκλοκένταυροι που χτίζουν καριέρα και πολιτική, πάνω στις πλάτες των κρατουμένων».
Κείμενο στο υπουργείο Δικαιοσύνης έστειλαν 31 κρατούμενοι – σπουδαστές στο ΔΙΕΚ Κορυδαλλού. Σ' αυτό τονίζουν: «Ας μην γελιόμαστε, ο πυρήνας του “σωφρονιστικού“ συστήματος είναι τιμωρητικός και φασιστικός και αν κάτι μπορεί να δράσει ανακουφιστικά εντός του, τότε θα στρέφεται και εναντίον του. Ενάντια στη νοοτροπία των εισαγγελέων που νομίζουν ότι μπορούν να ξεσπούν τα καπρίτσια τους πάνω μας μόνο γιατί ο νόμος τους δίνει αυτή την εξουσία και ίσως ενάντια στον ίδιο τον νόμο τους. Ας αφήσουν λοιπόν οι διάφοροι απολογητές των κολαστηρίων τα μεγάλα λόγια στη βουλή και τα τηλεπαράθυρα, για δήθεν ευκαιρίες στην εκπαίδευση και την… παιδεία στις φυλακές γιατί κάθε προσπάθεια από μεριάς μας να ενταχθούμε σε τέτοιες δομές περνάει από χίλια κύματα. Απαιτούμε λοιπόν να εγκριθεί η φοίτηση των συγκρατούμενων μας που κάνουν απεργία πείνας γι αυτό τον λόγο».
Πράγματι, είναι ξέχειλη η υποκρισία των συριζαίων, που διαχειρίζονται το «σωφρονιστικό» σύστημα όπως οι προκάτοχοί τους. Από τη μια στήνουν δομές δήθεν για την εκπαίδευση των κρατούμενων και από την άλλη αποκλείουν απ' αυτές τις δομές την πλειοψηφία όσων θέλουν να φοιτήσουν, όπως κάνουν στο ΙΕΚ Κορυδαλλού.