Σφυρίζουν κλέφτικα
Η φωτογραφία δεν είναι από κάποια χολιγουντιανή ταινία επιστημονικής φαντασίας και καταστροφολογίας. Σε γαλλική μονάδα εκτροφής παπιών έχει τραβηχτεί. Η εξάπλωση του νέου στελέχους της γρίπης των πτηνών έχει οδηγήσει σε μαζική σφαγή πουλερικών (εκατοντάδες χιλιάδες μέχρι στιγμής) και σε θέσιμο των μονάδων εκτροφής σε καραντίνα. Οι δε εργάτες που κάνουν τη σφαγή και την αποτέφρωση των πουλερικών παίρνουν όλα τα μέτρα ασφάλειας (ολόσωμες φόρμες, μάσκες, γάντια κτλ), για να μην έρθουν σε επαφή με τον ιό. Μπορεί αυτός να μη διαδίδεται στον άνθρωπο, όμως ο κίνδυνος μετάλλαξής του σε νέο στέλεχος που θα διδίδεται και στον άνθρωπο είναι τεράστιος. Γι' αυτό και παίρνονται τόσο αυστηρά μέτρα ασφάλειας. Η «Κόντρα» τα γράφει αυτά από τα τέλη Γενάρη, όμως η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και οι αρμόδιες υπηρεσίες σφυρίζουν αδιάφορα, μολονότι τα κρούσματα και σε άγρια πουλιά και σε μονάδες πληθαίνουν και δείχνουν μεγάλη γεωγραφική διασπορά της νόσου.
Του τον «φύτεψαν»
Αφού ανάγκασαν τον Τραμπ να διώξει τον σύμβουλο εθνικής ασφάλειας που είχε επιλέξει, πριν αυτός προλάβει να κλείσει μήνα στο πόστο του, του «φύτεψαν» το διάδοχό του. Το στρατηγό τριών αστέρων Χέρμπερτ ΜακΜάστερ, ο οποίος θα παραμείνει εν ενεργεία αξιωματικός του αμερικανικού στρατού, όπως είχε παραμείνει και ο Κόλιν Πάουελ, όταν υπηρετούσε ως σύμβουλος εθνικής ασφάλειας του Ρέιγκαν.
Για να το πούμε όσο γίνεται πιο απλά, τον σύμβουλο εθνικής ασφάλειας τοποθέτησε η ιεραρχία του αμερικάνικου στρατού, η οποία θα έχει ενημέρωση για ό,τι συζητιέται στο Λευκό Οίκο και θα «περνάει» τις απόψεις της. Αυτό κατέστη απαραίτητο, όταν διαφάνηκε ότι πρόεδρος εξελέγη ένας άνθρωπος χωρίς πολιτική πείρα, που με τα καραγκιοζιλίκια του μπορεί να κάνει ζημιά. Η αστική πολιτική μπορεί να οδηγήσει σε «ατυχήματα» που βραχυπρόθεσμα μπορεί να δημιουργήσουν απειλές, όμως ένα οργανωμένο ιμπεριαλιστικό κράτος είναι πριν απ' όλα κράτος. «Υπαλληλοκρατία και μόνιμος στρατός» είναι τα βασικά χαρακτηριστικά ενός αστικού κράτους, όπως τα περιέγραφε ο Μαρξ τον 19ο αιώνα. Εκτοτε, τα αστικά κράτη έχουν γίνει πιο σύνθετοι μηχανισμοί, όμως ο πυρήνας παραμένει όπως ακριβώς τον περιέγραφε ο Μαρξ. Οι κινήσεις που γίνονται από το αμερικάνικο «κατεστημένο», με στόχο να «καλιμπράρουν» τον Τραμπ, επιβεβαιώνουν τη μαρξιστικολενινιστική ανάλυση για το ρόλο του ιμπεριαλισμού και του κράτους του.
Στην κρίση σας
«Δηλώνουμε, ωστόσο, κατηγορηματικά: Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο οφείλει να κατανοήσει ότι δεν πρόκειται να αποδεχτούμε σε καμία περίπτωση την απαίτηση για μέτρα μετά τη λήξη του προγράμματος». Δήλωση του κυβερνητικού εκπροσώπου Δ. Τζανακόπουλου, στην επίσημη ενημέρωση των πολιτικών συντακτών στις 6 Δεκέμβρη του 2016.
«Η ελληνική έννομη τάξη δεν επιτρέπει τη νομοθέτηση μέτρων υπό αίρεση, είτε αυτά είναι επιβαρυντικά μέτρα είτε ελαφρυντικά για τα νοικοκυριά. Αντιθέτως είναι πάγια κοινοβουλευτική πρακτική νόμος με μεταγενέστερη ημερομηνία έναρξης». Δήλωση του ίδιου προσώπου, στην επίσημη ενημέρωση των πολιτικών συντακτών στις 21 Φλεβάρη του 2017.
Παραδίδουμε τον εκπρόσωπο των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ (και τον πρωθυπουργό του, φυσικά) στην κρίση σας.
Τι συμφωνία;
Το ότι ο Φίλης θα συνέχιζε να σφυροκοπά τον Καμμένο θα έπρεπε να θεωρείται σίγουρο. Ο Καμμένος τον «έφαγε» από το υπουργείο Παιδείας (ο Τσίπρας τον «έφαγε», αλλά είναι βολικό να πέφτει η ευθύνη αποκλειστικά στον Καμμένο) και ο Φίλης είναι και ως χαρακτήρας τύπος που επιζητεί τη ρεβάνς. Αλλο οι δηλώσεις στα ΜΜΕ, όμως, και άλλο να κάνει ερώτηση και αίτηση κατάθεσης εγγράφων για τα νέα εξοπλιστικά προγράμματα που ανήγγειλε ο υπουργός Αμυνας. Το πιο ανησυχητικό για τον Τσίπρα ήταν πως ο Φίλης δεν ήταν μόνος στην ερώτηση, αλλά μαζί με άλλους 13 βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, μεταξύ των οποίων φιγουράρουν ονόματα που θα ήθελαν να είναι στην κυβέρνηση και δεν μπήκαν ή ήταν στην κυβέρνηση και βγήκαν. Δηλαδή, ο Φίλης δεν εμφανίστηκε μόνο ως χολωμένος πρώην υπουργός, αλλά ως άνθρωπος που μπορεί να λειτουργήσει συσπειρωτικά για την αμφισβήτηση της συμμαχίας ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ.
Η ερώτηση τελικά δεν κατατέθηκε. Προφανώς υπήρξε συμφωνία ανάμεσα στους Φίληδες και τους Τσιπραίους (τι περιεχόμενο έχει η συμφωνία δεν είμαστε σε θέση να το γνωρίζουμε), όμως η αμφισβήτηση της συμμαχίας με τους ΑΝΕΛ καταγράφηκε πια ως παράμετρος στην εσωτερική λειτουργία του ΣΥΡΙΖΑ. Αυτοί που υπέγραψαν την ερώτηση θα ψηφίσουν την επέκταση του Μνημόνιου και τα προ-νομοθετημένα μέτρα (ή θα παραιτηθούν, αν δεν αντέχουν), όμως έστειλαν το μήνυμα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να «κοιτάζει» και προς το ΠΑΣΟΚ.
Στα δύο
Οι συριζαίοι με τα καμώματά τους κατάφεραν να διχάσουν ακόμα και τους γερμανούς ομοϊδεάτες τους. Οι περισσότεροι στηρίζουν τον επίσημο ΣΥΡΙΖΑ (και προσδοκούν να βρεθούν στην επόμενη γερμανική κυβέρνηση, παρέα με τους σοσιαλδημοκράτες και τους πράσινους), ενώ μια μειοψηφία διατηρεί τους δεσμούς της με τη ΛΑΕ, θεωρώντας ότι αυτή είναι ο… ορίτζιναλ ΣΥΡΙΖΑ.
Στη δεύτερη κατηγορία φαίνεται πως ανήκει η Σάρα Βάγκενκνεχτ, πρόεδρος της κοινοβουλευτικής ομάδας της Linke, που έδωσε συνέντευξη στη «Ραϊνίσε Ποστ» και υποστήριξε πως πρέπει να γίνει δημοψήφισμα για την έξοδο της Ελλάδας από την Ευρωζώνη, γιατί «υπάρχουν επιχειρήματα ότι η οικονομική ανάκαμψη θα είναι αρκετά ευκολότερη χωρίς τον κορσέ του ευρώ». Κατηγόρησε τον Σόιμπλε ότι παραπλανά επί χρόνια τους Γερμανούς «μολονότι γνωρίζει ή τουλάχιστον έπρεπε να γνωρίζει ότι η Ελλάδα είναι πτωχευμένη, ενώ δεν παρέλειψε να επιδείξει τη χυδαία ιμπεριαλιστική λογική που διέπει και τη Linke, υποστηρίζοντας το γνωστό δόγμα, ότι τα δάνεια που δόθηκαν στην Ελλάδα «είναι τάφος δισεκατομμυρίων για χρήματα γερμανών και ευρωπαίων φορολογούμενων»! Στη Βάγκενκνεχτ απάντησε ο πρόεδρος του κόμματος και της «Ευρωπαϊκής Αριστεράς», Γκρέγκορ Γκίζι: «Εξοδος της Ελλάδας από το ευρώ θα ολοκλήρωνε το έργο του Σόιμπλε, τη διαίρεση της Ευρώπης, με αστάθμητους κινδύνους».
Πάντως, πέρα από τη σπέκουλα που έσπευσε να κάνει η ΝΔ, αν οι γερμανοί «αριστεροί» συνεχίσουν έτσι, θα χάσουν ψήφους προς όλες τις κατευθύνσεις.
Τόση υποκρισία!
«Η Ελληνική Βουλή έχει το ιστορικό καθήκον να φέρει το θέμα σε ψήφιση άμεσα και να μπλοκάρει τη διαδικασία της προσωρινής εφαρμογής της συμφωνίας CETA» γράφουν σε ανακοίνωσή τους οι Οικολόγοι Πράσινοι, προσφέροντάς μας ένα ακόμα δείγμα υποκρισίας και υποτίμησης της νοημοσύνης μας. Αυτή τη συμφωνία, ρε μάγκες, την υπέγραψε στο συμβούλιο υπουργών η κυβέρνηση στην οποία συμμετέχετε. Και στο υπουργείο που διαπραγματεύθηκε (λέμε τώρα) τη συμφωνία αναπληρωτής υπουργός είναι το στέλεχός σας Ι. Τσιρώνης. Ποιον κοροϊδεύετε, λοιπόν;
Για λίγη δημοσιότητα
«Προτείνω την άμεση συγκρότηση ενός εθνικού μετώπου κατά της παρακμής». Την είπε και ο τέως υπουργός και τέως βουλευτής, πρώτα της ΝΔ και μετά του ΠΑΣΟΚ, Βασίλης Κοντογιαννόπουλος, την παπάρα του. Δεν κοστίζει τίποτα, άλλωστε. Το «εθνικό μέτωπο» θα συγκροτηθεί από όλες τις «φιλευρωπαϊκές δυνάμεις», που θα κατέβουν μαζί στις εκλογές. Η πλειοψηφία που θα προκύψει θα εκλέξει τον πρωθυπουργό, ενώ τα σημερινά κόμματα θα πρέπει να διαλυθούν ώστε να γίνει «ένα λυτρωτικό Big Bang» που αποτελεί προϋπόθεση «για ένα εθνικό restart». Κι όλ' αυτά πρέπει να τα κάνουν ο Σημίτης και ο Καραμανλής, αναλαμβάνοντας σχετική πρωτοβουλία. Οταν ένας αστός πολιτικός πεταχτεί στα αζήτητα, αναζητά τρόπους για να δει τη φάτσα του έστω και για μια μέρα σε καμιά εφημερίδα.
Κοινωνικά ανάλγητοι και λαμόγια
Σε τεσσεράμισι χρόνια φυλακή καταδικάστηκε από δικαστήριο της Μαδρίτης ο πρώην διευθυντής του ΔΝΤ Ροδρίγο Ράτο, για κατάχρηση χρημάτων από ισπανικές τράπεζες των οποίων προΐστατο από το 2010 μέχρι το 2012. Είχε συμμετοχή στο περιβόητο σκάνδαλο των «μαύρων καρτών», για το οποίο δικάζονται 65 πρώην διοικητές και μέλη διοικητικών συμβουλίων των τραπεζών Caja Madrid και Bankia. Κατηγορούνται ότι υπεξαίρεσαν 12 εκατ. ευρώ με χρήση τραπεζικών καρτών που δεν είχαν δηλωθεί. Κρίνοντας από τους έλληνες τραπεζίτες και από τα στελέχη του ΔΝΤ που πηγαινοέρχονται στην Ελλάδα την τελευταία εφταετία, είμαστε σίγουροι πως οι τύποι που δικάζονται πρωταγωνιστούσαν στα ισπανικά ΜΜΕ στηλιτεύοντας το «πελατειακό κράτος» και τη «διαφθορά».
Βρίσκει και τα κάνει
«Με μπλόκα ή χωρίς μπλόκα, όχι μόνον οι πόρτες του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης είναι ανοιχτές για τους αγρότες και τους εκπροσώπους τους, αλλά επιδιώκουμε να τους έχουμε δίπλα μας γιατί τα προβλήματα είναι πράγματι μεγάλα», δήλωσε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Β. Αποστόλου, όταν διαλύθηκε και το τελευταίο αγροτικό μπλόκο. Ανακουφισμένος που η φετινή κινητοποίηση δεν ήταν τίποτα περισσότερο από μια διαμαρτυρία, ο Αποστόλου έκανε μια δήλωση που πίσω από τη φαινομενική δημοκρατικότητά της κρύβει την ιταμότητα. Γιατί συναντήθηκε με εκπροσώπους των αγροτών, πριν και κατά τη διάρκεια των μπλόκων, και δεν ικανοποίησε ούτε ένα -έστω ένα δευτερεύον- αίτημά τους.
Προκομμένοι
Οπως μας ενημέρωσε με δελτίο Τύπου το Ελληνο-Κινεζικό Οικονομικό Συμβούλιο, εξέλεξε νέο προεδρείο. Ο πρόεδρος, όμως, παρέμεινε αμετακίνητος. Είναι ο Φώτης Προβατάς, διευθύνων σύμβουλος της EUROCHINESE DEVELOPMENT και «Πρώην Εντεταλμένος Δήμου Αθηναίων για την Οικονομική Συνεργασία με τη Λ.Δ. Κίνας». Εμείς πάντοτε λέγαμε ότι οι παλιοί ευρωρεβιζιονιστές, τα πνευματικά τέκνα του Φιλίνη και του Κύρκου, είναι προκομμένοι άνθρωποι, όχι ρεμπεσκέδες σαν τους… δογματικούς κομμουνιστές που θέλουν να γκρεμίσουν τον καπιταλισμό. Ο δρόμος για το σοσιαλισμό περνάει μέσα από την… καπιταλιστική επιχειρηματικότητα και οι άνθρωποι σαν τον Πιτσιόρλα και τον Προβατά το κατάλαβαν νωρίς. Επεσαν με τα μούτρα στις μπίζνες και με τον ΣΥΡΙΖΑ βρέθηκαν και πάλι στην πρώτη γραμμή. Ο Πιτσιόρλας τοποθετήθηκε «αφεντικό» του ΤΑΙΠΕΔ και πλέον είναι υφυπουργός, ενώ ο Προβατάς παράτησε τον Καμίνη, στον οποίο προσέφερε υπηρεσίες ως αντιδήμαρχος και έχει προσκολληθεί στην κυβερνητική παράταξη. Αλλωστε, και ο μέντοράς του, ο κυρ-Φώτης ο Κουβέλης, τον ίδιο δρόμο ακολουθεί. Μόνο που η πορεία του Κουβέλη είναι καθαρά πολιτική, ενώ του Προβατά είναι κυρίως επιχειρηματική. Εχει δημιουργήσει «άκρες» με τους κινέζους καπιταλιστές και αυτές οι «άκρες» είναι σαν ένα είδος… άυλου κεφαλαίου.