♦ Καθολική Δημόσια Υγεία και Ασφάλιση – Δεν θα περάσει το σφαγείο ΕΕ-ΔΝΤ-Κυβερνήσεων – Σωματείο Εργαζομένων – Αττικό Νοσοκομείο.
Κρατώντας αυτό το πανό, που επαναλαμβάνει πάγια αιτήματα και συνθήματα των εργαζόμενων, υποδέχτηκαν τον περιβόητο Παύλο Πολάκη οι εργαζόμενοι στο Αττικό Νοσοκομείο. Ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας απέδειξε πως κάθε άλλο παρά κυκλοθυμικός είναι. Οι «εκρήξεις θυμού», κυρίως όταν έχει απέναντί του τον αντιπρόεδρο Μπουμπούκο της ΝΔ ή όταν τις μεταμεσονύχτιες ώρες ασχολείται με το αγαπημένο του facebook, είναι προσποιητές και μελετημένες. Οταν πήγε στο Αττικό κι ενώ οι εργαζόμενοι με πανό και συνθήματα τον υποδέχτηκαν στην είσοδο και τον ακολούθησαν και στο εσωτερικό του νοσοκομείου, δεν τους πλησίασε, δεν είπε κουβέντα, κατέβασε το κεφάλι και βάδισε προς το χώρο όπου θα γινόταν η φιέστα. Και το βράδυ δεν έγραψε κουβέντα στο facebook. Ξέρει ν' αποφεύγει τα δύσκολα. Ετσι, δικαίως μπορείς να τον χαρακτηρίσεις και χοντρόπετσο και ξετσίπωτο. Χοντρόπετσο ως εξουσιαστή που δε συγκινείται από τις καταγγελίες των εργαζόμενων. Ξετσίπωτο ως εξουσιαστή που πηγαίνει να κόψει κορδέλες την ώρα που το δημόσιο σύστημα Υγείας έχει τα γνωστά χάλια που γίνονται ολοένα και χειρότερα. Πήγε να εγκαινιάσει μια Μονάδα Αυξημένης Φροντίδας Παίδων τεσσάρων κλινών, δωρεά ενός από τα γνωστά «Ιδρύματα» μεγαλοκαπιταλιστικών οικογενειών. Κι όταν αισθάνθηκε ασφαλής, χωρίς την παρουσία των διαμαρτυρόμενων εργαζόμενων, στήθηκε μπροστά στις κάμερες κι άρχισε ξεδιάντροπα να παραθέτει αριθμούς, για ν' αποδείξει ότι το δημόσιο σύστημα Υγείας αναβαθμίζεται! Περιττεύει να θυμίσουμε ότι πριν από δυο χρόνια, αν κάποιος υπουργός των Σαμαροβενιζέλων πήγαινε να κόψει κορδέλα σε νοσοκομείο, οι Πολάκηδες θα ήταν μαζί με τους εργαζόμενους. Ετσι παίζεται, δεκαετίες τώρα, το παιχνίδι της αστικής πολιτικής.
♦ Ωρα προσέλευσης 15 λεπτά νωρίτερα της βάρδιας. Δεν σχηματίζουμε πηγαδάκια. Ούτε ομιλίες στην είσοδο με την κοπέλα υποδοχής – Γενικότερα δουλεύουμε πολύ- ΜΙΛΑΜΕ ΛΙΓΟ – Παίρνουμε άδεια πρώτα για οτιδήποτε – Δεν έχουμε κινητά πάνω μας παρά μόνο στο ντουλάπι μας και αν υπάρχει ανάγκη δίνουμε το τηλέφωνο του κατ/τος για επικοινωνία – Οι καφέδες και τα νερά κρυμμένα στα ντουλάπια σας ή στο ψυγείο – Οι κινήσεις μας μέσα στο κατάστημα πρέπει να είναι δραστήριες, όχι βαριές και αργές – Σχεδόν πάντα κάτι θα έχουμε να κάνουμε – Αν συνδυάσετε το γεγονός ότι έξω υπάρχει μεγάλη ανεργία, οι εποχές είναι πολύ δύσκολες και σίγουρα ένα σταθερό εισόδημα είναι καλύτερο από το τίποτα ή το ταμείο ανεργίας – Οσοι έχουν υποχρεώσεις το ξέρουν καλύτερα – ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΘΕΤΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΩΣΤΑ, ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΤΡΙΒΕΣ, τότε δουλεύοντας κάθε μέρα τους προαναφερόμενους κανόνες θα είμαστε μια δεμένη και λειτουργική ομάδα.
Μεγάλος ντόρος έγινε -και δικαίως- με την ανακοίνωση που κάρφωσε στον τοίχο η διοίκηση των καταστημάτων ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ. Ας μη μας διαφεύγει, όμως, ότι αυτός είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση. Απλώς, οι άλλοι δεν τα κολλάνε στον τοίχο…