Οταν, τον περασμένο Νοέμβρη, μια γυναίκα με το ανήλικο παιδί της βρήκαν φρικτό θάνατο σε μια σκηνή του στρατόπεδου συγκέντρωσης προσφύγων και μεταναστών στη Μόρια της Λέσβου, ο αρμόδιος υπουργός Μουζάλας έκανε την κυνική δήλωση ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός που θα μπορούσε να συμβεί οτιδήποτε.
Στη συνέχεια και μετά το σάλο που ξέσπασε, που ανάγκασε τον ίδιο τον Τσίπρα να κάνει (με δυο μέρες καθυστέρηση) δήλωση ότι είναι «συγκλονισμένος», ο Μουζάλας βγήκε στο κομματικό ραδιόφωνο του ΣΥΡΙΖΑ και είπε ότι «συνεχίζουμε τον απεγκλωβισμό εκείνων που μπορούν να μεταφερθούν στην ενδοχώρα χωρίς να τεθεί σε κίνδυνο η συμφωνία». Η παραίτηση για λόγους ευθιξίας ούτε που του πέρασε από το μυαλό.
Οταν η Μόρια (και όχι μόνο) σκεπάστηκε από τα χιόνια και οι σχετικές φωτογραφίες έκαναν το γύρο του κόσμου, ο Μουζάλας άρχισε τις δηλώσεις… συντριβής και τις υποσχέσεις ότι θα δώσει λύση. Επρεπε, βέβαια, να καλύψει και τον εκπρόσωπο Τύπου Κυρίτση, που είχε δηλώσει με γαϊδουριά ότι δεν τρέχει και τίποτα που ένα ποσοστό των προσφύγων και μεταναστών δεν στεγάστηκε και παρέμεινε σε σκηνές. «Καμιά φορά λάθη λεκτικά οδηγούν σε λάθος εντυπώσεις» είπε ο Μουζάλας καλύπτοντας τον συνένοχό του. Ελεγε στη Βουλή, στις 16 Γενάρη: «Είμαι, λοιπόν, ικανοποιημένος από την προσπάθεια για το ξεχειμώνιασμα που έγινε στην ενδοχώρα. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια για το ξεχειμώνιασμα που έγινε, όσον αφορά αυτήν την τεράστια πλειοψηφία των ανθρώπων. Και είμαι συντετριμμένος από το ότι δεν καταφέραμε αυτούς τους δύο χιλιάδες ανθρώπους να τους έχουμε στις ίδιες συνθήκες με τους άλλους. Πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα μπορώ να βγω απ’ αυτήν τη συντριβή και να σας πω ότι και εκεί τα καταφέραμε».
Τις τελευταίες μέρες, τρεις ακόμα πρόσφυγες βρέθηκαν νεκροί στο ίδιο στρατόπεδο συγκέντρωσης, ενώ ένας τέταρτος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο δηλητηριασμένος από αναθυμιάσεις αυτοσχέδιου μαγκαλιού. Μολονότι πέρασαν μέρες, δεν ανακοίνωσαν τίποτα για τα αίτια του θανάτου. Περιμένουν πρώτα να καταλαγιάσει ο θόρυβος για να δώσουν στη δημοσιότητα τα αποτελέσματα των ιστολογικών και τοξικολογικών εξετάσεων. Γιατί είναι σίγουρο ότι τις έκαναν κατ' απόλυτη προτεραιότητα. Κι αν δεν τις έκαναν, τότε σημαίνει ότι ξέρουν από την πρώτη στιγμή τα αίτια και απλά αναβάλλουν τη δημοσιοποίησή τους, ώστε όταν αυτή γίνει να θαφτεί σε κάποιο μικρό μονόστηλο.
«Οφείλουμε να διερευνήσουμε γρήγορα τα αίτια που προκάλεσαν του θανάτους στην Μόρια και να προβούμε σε κινήσεις που θα κάνουν την κατάσταση πιο ελέγξιμη» δήλωσε αμέσως ο Μουζάλας, χωρίς να παραλείψει να εκφράσει και πάλι τη… συντριβή του. Επειδή είναι πονηρός, δήλωσε επίσης ότι δεν μπορεί να αποσυνδέσει τους θανάτους από το γεγονός του υπερπληθυσμού στο Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης. Και βέβαια, δεν παρέλειψε να δώσει και πάλι υποσχέσεις για αποσυμφόρηση, πάντα εντός του πλαισίου της συμφωνίας ΕΕ-Τουρκίας, που προβλέπει ότι χιλιάδες πρόσφυγες και μετανάστες πρέπει να παραμείνουν στα νησιά, ώστε από εκεί να απελαύνονται στην Τουρκία.
Θα το ξαναπούμε για μια ακόμα φορά. Τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, είτε αυτά των νησιών είτε αυτά που έχουν διασπείρει σε διάφορα σημεία της χώρας, είναι ντροπή για τον πολιτισμό μας. Γιατί, ακόμα και όταν στόχος τους δεν είναι οι μαζικές απελάσεις προς την Τουρκία, υλοποιούν ένα σχέδιο απομόνωσης των προσφύγων από τον ελληνικό λαό. Ενα σχέδιο εγκλεισμού τους σε στρατόπεδα-γκέτο, σε άθλιες συνθήκες, με τις ΜΚΟ και τους κάθε είδους εργολάβους (από κέτερινγκ μέχρι καθαρισμό) να πλιατσικολογούν τα κονδύλια που διατίθενται για τη μετατροπή της Ελλάδας σε μια μεγάλη ανοιχτή φυλακή.
Εγκλειστοι στα στρατόπεδα και απομονωμένοι από κάθε ιδέα κοινωνικής ζωής, οι πρόσφυγες παραμένουν εντελώς ευάλωτοι και απόλυτα εξαρτημένοι από τους «υπεύθυνους» που διαχειρίζονται την αθλιότητά τους. Απ' αυτούς τους ίδιους που κάποια στιγμή στο μέλλον θα τους πουν ότι πλέον οι χώρες προέλευσής τους είναι «ασφαλείς» και θ' αρχίσουν να τους φορτώνουν με το ζόρι στ' αεροπλάνα της απέλασης.