► Απορούμε με την κυβερνητική εκπρόσωπο Ολγα (την καραμπουζουκλού με τα… υπέροχα ελληνικά) και την απώλεια της ψυχραιμίας που επέδειξε. Εξέδωσε ολόκληρη ανακοίνωση για να κατηγορήσει τα ΜΜΕ ότι «έθαψαν» τη σύνοδο του Νότου. Ιδιαίτερα τα κανάλια, που αντί να διακόψουν το πρόγραμμά τους μετέδιδαν επαναλήψεις και εκπομπές μαγειρικής. Τι να τα κάνεις τα κανάλια, χρυσή μου, όταν έχεις δικά σου Μέσα, τα οποία μεταδίδουν και σχολιάζουν τις ιστορικών διαστάσεων πρωτοβουλίες του πρωθυπουργού με τόση αντικειμενικότητα; Και μάλιστα Μέσα που «κυκλώνουν» την είδηση. Ιδού η απόδειξη. Το «Χωνί» δεν κρύβει τον ενθουσιασμό του. Ενας συνοφρυωμένος Τσίπρας κοιτάζει αυστηρά τη Μέρκελ, που δείχνει να έχει κατουρηθεί πάνω της. Και η γροθιά του Νότου, κάρφος στο μάτι της καγκελαρίου. Τι Ολαντρέου, τι Ραχόι και Αναστασιάδης. Ολους, ρε, τους άγγιξε ο Αλέξης με το μαγικό ραβδί του και τους έκανε επαναστάτες της γροθιάς. Πιο… σοφιστικέ η «Εποχή» αναρωτιέται αν «θα αντέξει ο Νότος στη Μπρατισλάβα». Και να μην ακούσουμε γκρίνιες του τύπου «μα δεν πήγε κανένα μέτωπο του Νότου στη Μπρατισλάβα». Το μέτωπο υπάρχει και το ερώτημα είναι αν θα αντέξει. Αφού το έγραψε η «Εποχή» δεν δικαιούστε για να ομιλείτε.
► Αν δε μισείς τ' αφεντικό, ξέχνα κάτι απ' το μισθό
Antifa Kalithea (με μαύρο σπρέι)
► Αν δε μισείς το αρσενικό, ξέχνα κάτι από τον οργασμό – ανυπόγραφο (με κόκκινο σπρέι)
Αταίριαστη (;) συνύπαρξη σ' έναν τοίχο στα Πετράλωνα. Πάνω ένα πολιτικό σύνθημα, το οποίο μπορείς να το σχολιάσεις έτσι ή αλλιώς, κάτω ένα απολίτικο σύνθημα που δεν ξέρουμε αν έχει απεύθυνση μεγαλύτερη από το «Σούλα σ' αγαπώ». Δεν ξέρουμε τι υποδηλώνει το «αλφάδι» με μαύρο χρώμα με το οποίο μάλλον ο «πάνω» συνθηματογράφος «πάτησε» εν μέρει το «κάτω» σύνθημα: επιδοκιμασία ή αποδοκιμασία; Κάθε γνώμη δεκτή προς συζήτηση.
► Κανένα έθνος δεν υπηρετώ, μη σώσω και γίνω σωστό αρσενικό (υπογραφή Αστέρι, στο κτίριο της Στρατολογίας στα Γιάννενα)
Αλλα αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα. Οποιος πάει στο στρατό πάει για να υπηρετήσει κάποιο έθνος; 'Η μήπως για να γίνει «σωστό αρσενικό»; Η ολική άρνηση στράτευσης, την οποία έχουν επιλέξει με πολιτικό πρόταγμα αρκετοί αγωνιστές, είναι μια σεβαστή στάση. Τούτο το σύνθημα, όμως, αποτελεί καρικατούρα της. Μια ελιτίστικη, ατομοκεντρική καρικατούρα, που αγνοεί την ίδια την Ιστορία.