![](/wp-content/uploads/2020/08/521/content_pasok2_d_z_-_-_e_-.jpg)
♦ Φτώχεια καταραμένη. Τι κάνει ο άνθρωπος για να δείξει ότι είναι και ΠΑΣΟΚ και Δημοκρατική Παράταξη και ότι η τελευταία δεν είναι παρά ένα παρακλάδι του ΠΑΣΟΚ. Ο Βενιζέλος έβαλε το μηχανισμό του ΠΑΣΟΚ να φτιάξει την αφίσα που βλέπετε, με την οποία κατακλύστηκε το Διαδίκτυο. Σε ποιον απευθύνονται οι «καθαρές κουβέντες»; Στον Γιωργάκη και τους δικούς του. Ολη η αντίδραση του Μπένι, όμως, αποπνέει αμυντική διάθεση και απελπισία. Σα να απολογούνται. Οποιος αντιδρά έτσι σημαίνει πως δίνει μάχη οπισθοφυλακών. Επειδή μάχη οπισθοφυλακών χωρίς αναμονή εφεδρειών ποτέ δεν είναι επιτυχής κι επειδή ο Βενιζέλος δεν έχει εφεδρείες, η ήττα του είναι καθαρά θέμα χρόνου.
♦ Aλληλεγγύη στους αγωνιστές απεργούς πείνας – Νίκη στον αγώνα του Ν. Ρωμανού – ΣΩΒΑ Αρτας (πανό)
Επιλέξαμε στην τύχη ένα από τα δεκάδες πανό που αναρτήθηκαν από συλλογικότητες σε πάρα πολλές πόλεις της Ελλάδας για να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους αρχικά στους Ηρ. Κωστάρη και Ν. Ρωμανό και στη συνέχεια, μετά το σταμάτημα της απεργίας πείνας του πρώτου, στον Ν. Ρωμανό. Πρόκειται αναμφισβήτητα για μια από τις ευτυχείς στιγμές του κινήματος. Ο αγώνας του Ν. Ρωμανού κατάφερε να σπάσει προκαταλήψεις, να ενεργοποιήσει πολιτικούς χώρους αδιάφορους ως τώρα γι’ αυτό το κομμάτι αγωνιστών, να σύρει τους αστούς φιλελεύθερους, να συντρίψει πολιτικά στερεότυπα, πηγαίνοντας πέρα από την υπεράσπιση των δικαιωμάτων ενός πολιτικού κρατούμενου και βάζοντας το θέμα στη ρίζα του: ποιος είν’ αυτός που κάνει απεργία πείνας και ποιοι είναι αυτοί που του αρνούνται τα δικαιώματά του; Δεν αρνούμαστε ότι έπαιξε ρόλο και το πρόσωπο. Ο Ν. Ρωμανός είναι αυτός που είδε έναν ακροδεξιό μπάτσο να εκτελεί μπροστά στα μάτια του τον φίλο του Αλέξη Γρηγορόπουλου. Σε κάθε περίπτωση, όμως, ο αγώνας του κατάφερε να δημιουργήσει ευρύτερης σημασίας παρακαταθήκες.
♦ ΓΣΕΕ – Κυριακή 7 Δεκεμβρίου – Συλλαλητήριο διαμαρτυρίας – Καταστρέφουν το σήμερα – Υπονομεύουν το αύριο – Αντιδρούμε τώρα – Ολοι μαζί στο Συλλαλητήριο – Αθήνα Πλ. Συντάγματος 5.00μμ (αφίσα)
♦ Ολοι στους δρόμους! – Εδώ και τώρα να ανατρέψουμε τη νέα αντιασφαλιστική επέλαση! – Δεν αφήνουν τίποτα όρθιο στα κοινωνικοασφαλιστικά δικαιώματα! – Ολοι και όλες στα συλλαλητήρια του ΠΑΜΕ στις 7 Δεκέμβρη σε όλες τις πόλεις! – Στην Αθήνα στις 5.30μμ στην Ομόνοια! (ανακοίνωση)
Προϋπολογισμός ψηφίζεται την Κυριακή, νέα μέτρα παζαρεύει η κυβέρνηση με την τρόικα, σαφές έχει καταστεί ότι επέρχεται νέα αντιασφαλιστική ανατροπή, δε θα μπορούσε να τ’ αφήσει έτσι η ΓΣΕΕ. Ειδικά μετά τη σχετικά μεγάλη συμμετοχή στο απεργιακό συλλαλητήριο της 27ης Νοέμβρη, έπρεπε να δοθεί η εντύπωση ότι υπάρχει συνέχεια. Οι εργατοπατέρες είναι επαγγελματίες και ως επαγγελματίες ξέρουν να πιάνουν τον παλμό της πελατείας. Δεν είναι τυχαίο πως σχεδόν μια πενταετία από τότε που ξεκίνησε η «μνημονιακή» πολιτική, η πιο ξεφτιλισμένη, η πιο ξεδιάντροπη, η πιο ξεπουλημένη γραφειοκρατία που είχε ποτέ ο αστικοποιημένος συνδικαλισμός όχι μόνο παραμένει ακλόνητη στο πόστο της, αλλά και είναι αυτή που καθορίζει την ατζέντα των εργατικών κινητοποιήσεων. Κινητοποιήσεων που προσφέρονται για εκτόνωση της οργής, χωρίς καμιά προοπτική εξέλιξής τους, χωρίς αέρα νίκης, χωρίς ελπίδα και προσμονή. Από κοντά το ΠΑΜΕ, έβαλε κι αυτό το δικό του συλλαλητήριο την ίδια μέρα, μισή ώρα μετά απ’ αυτό της ΓΣΕΕ, στην Ομόνοια αντί το Σύνταγμα. Μόλις διαλυθεί το συλλαλητήριο της ΓΣΕΕ, θα κάνει και το ΠΑΜΕ πορεία μέχρι το Σύνταγμα. Γνωστά πράγματα, κανονισμένα από τα πριν. Ο προϋπολογισμός που θα ψηφίσει η Βουλή έχει, βέβαια, την αξία ενός πάκου από κωλόχαρτα, διότι από τον επόμενο κιόλας μήνα θ’ αρχίσει η αναθεώρησή του. Το νέο ασφαλιστικό, όμως, δεν είναι για πλάκα. Αρκεί και μόνο η καθιέρωση βάσης 6.000 ενσήμων για τη χορήγηση σύνταξης για να καταλάβουμε τι έρχεται. Οπότε τίθεται το ερώτημα: μπορεί να βγει τίποτα με 24ωρες απεργίες, συλλαλητήρια και χαρούμενες πορείες στη γνωστή διαδρομή;