Ελεύθεροι, με αποφάσεις του Πενταμελούς Εφετείου Αναστολών είναι οι Χριστόφορος Κορτέσης και Βαγγέλης Σταθόπουλος, καταδικασμένοι σε εφτά και εφτάμισι χρόνια φυλάκισης, αντίστοιχα, για την υπόθεση του Επαναστατικού Αγώνα. Και στους δύο επιβλήθηκαν οι συνήθεις περιοριστικοί όροι της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα και της εμφάνισης δυο φορές το μήνα στο ΑΤ του τόπου κατοικίας τους, καθώς και χρηματική εγγύηση 2.000 ευρώ.
Η απόφαση για τον Χρ. Κορτέση εκδόθηκε στις 3 Ιούλη, χωρίς να έχει υπάρξει προηγούμενη ενημέρωση, ενώ για τον Β. Σταθόπουλο στις 15 Ι-ούλη. Αν αναλογιστούμε ότι η απόφαση καταδίκης και φυλάκισής τους εκδόθηκε στις 3 Απρίλη, ο χρόνος των τριών μηνών που μεσολάβησε μέχρι την αποφυλάκισή τους δείχνει καθαρά τη σκοπιμότητα και της καταδικαστικής απόφασης και της μη αναστολής της εκτέλεσής της, που αποφάσισε το τρομοδικείο του Κορυδαλλού. Οπως είχαμε σημειώσει τότε, έπρεπε να στείλουν στη φυλακή και άλλους, πέραν του μέλους του Επαναστατικού Αγώνα Κώστα Γουρνά, για να μην έχουν ν’ αντιμετωπίσουν τους τηλερουφιάνους που θα έβγαζαν σπυράκια.
Κορτέσης και Σταθόπουλος είναι πλέον εκτός φυλακής και περιμένουν τη δίκη τους σε δεύτερο βαθμό, όπου θα δώσουν τον αγώνα για την απαλλαγή τους από την κατηγορία της συμμετοχής στον ΕΑ, για την οποία δεν υπήρξε καμιά απόδειξη, πέραν των γελοίων σεναρίων της Αντιτρομοκρατικής, που βάφτισε «γιάφκες» τα σπίτια τους και «συνωμοτικές συναντήσεις» τις κοινωνικές τους σχέσεις.