♦ Συνδικάτο Ενέργειας «Εργατική Αλληλεγγύη» – Εκδήλωση-Συζήτηση – Ενημέρωση για τις εργασιακές και ασφαλιστικές σχέσεις – Ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ και η απάντηση του κινήματος – Ομιλητές: Νίκος Φωτόπουλος (πρόεδρος ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ), Σαράντος Αλεξανδρής (μέλος ΔΣ ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ), Εκπρ. Αγωνιστικής Συνεργασίας (ΠΑΜΕ) – Αίθουσα Εκδηλώσεων ΕΚ Κοζάνης, Τετάρτη 3 Ιουλίου 20:00 μμ (αφίσα)
Δυστυχώς, η εκδήλωση έγινε μακριά και δεν είχαμε τη δυνατότητα να κάνουμε ρεπορτάζ. Χάσαμε έτσι ένα διαγωνισμό αγωνιστικής πλειοδοσίας, ο οποίος πρέπει να είχε και τις ευτράπελες πλευρές του.
♦ Να χαμογελάς – Α (σύνθημα με μαύρο σπρέι)
Το σύνθημα γράφτηκε πρόσφατα στον τοίχο κτιρίου απέναντι από τα γραφεία της «Κόντρας», στην Αγαθουπόλεως. Κοιτάζεις από το παράθυρο και δέχεσαι την προτροπή του συμπαθούς αναρχικού συνθηματογράφου, σε βαθμό που να σου ‘ρχεται αυθόρμητα να φωνάξεις: όχι άλλο χαμόγελο, ρε παιδιά. Δεν νομίζουμε, πάντως, πως είχε εμάς στο στόχαστρο ο συνθηματογράφος, αν και κάποια στιγμή μας πέρασε από το μυαλό, γιατί ακούμε καμιά φορά την άποψη ότι η εφημερίδα μας τα παρουσιάζει όλα μαύρα, ότι συνέχεια «γκρινιάζει» και τα παρόμοια. Απορρίψαμε την εκδοχή το σύνθημα να γράφτηκε για μας, γιατί η προαναφερθείσα κριτική προέρχεται από χώρους της πολύχρωμης Αριστεράς, όχι από αναρχικούς. Ετσι, μείναμε με την απορία: γιατί ένας αναρχικός μας καλεί να χαμογελάμε; Ισως να θέλει να μας υπενθυμίσει πως πρέπει να είμαστε θέσει αισιόδοξοι. Καμιά φορά, όμως, το πολύ χαμόγελο μπορεί να μας κάνει… χαζοχαρούμενους.
♦ Στο διάολο τα κόμματα κι ο πατριωτισμός – Αυτόνομη οργάνωση – Αντιφασισμός! – Αντιφασιστική Συνέλευση autonome antifa (αφίσα)
Κόκκινου φόντου η αφίσα, περιλαμβάνει μια ολόκληρη ανάλυση με μικρά γράμματα, που πρέπει να σταθείς σε απόσταση ενός μέτρου για να τη διαβάσεις. Από μακριά, όμως, δεσπόζουν οι τρεις φράσεις που παραθέσαμε, που λειτουργούν εν είδει πρωτοσέλιδου τίτλου. Αποτελούν τον πυρήνα του μηνύματος που θέλει να περάσει η συλλογικότητα που την εξέδωσε. Πώς διάολο συνδέονται τα κόμματα κι ο πατριωτισμός; Και γιατί ειδικά ο πατριωτισμός (που ως έννοια προσλαμβάνεται διαφορετικά από όλους) και όχι, ας πούμε, ο καπιταλισμός; Κάπου στα ψιλά γράμματα υπάρχει και αναφορά στην ανάγκη αγώνα ενάντια στο κεφάλαιο, όμως θεωρήθηκε προφανώς δευτερεύουσα, γι' αυτό και δεν μπήκε στους τίτλους, στα μεγάλα γράμματα. Πάμε παρακάτω. Αυτόνομη οργάνωση. Αυτόνομη από ποιους ακριβώς; Ας το παραβλέψουμε γιατί η αυτόνομη οργάνωση αμέσως μετά αποκτά και προγραμματικό περιεχόμενο: αντιφασισμός. Εδώ είμαστε, σία κι αράξαμε. Κόμματα και πατριωτισμός ο αντίπαλος, αυτόνομη οργάνωση με αντιφασιστικό πρόγραμμα το αντίπαλο δέος. Χωρίς καν να μας περάσει από το μυαλό ότι όποιος ορίζεται ως «αντί» απλούστατα δεν έχει μέλλον και προοπτική. Κι ότι ο αντιφασιστικός αγώνας είναι ένα περιορισμένο πεδίο, γιατί ο φασισμός παράγεται από τον καπιταλισμό, που είναι το μεγάλο πεδίο.