► Φαντάζει παράδοξον αλλά είναι αλήθεια: η αποχώρηση των αριστερών του κ. Κουβέλη οδηγεί στον σχηματισμό μιας ισχυρότερης κυβέρνησης και διευκολύνει την ανασυγκρότηση της μεγάλης Δημοκρατικής Παράταξης της χώρας.
Σταύρος Ψυχάρης (Βήμα)
► Αντιλήφθηκα ένα υψηλό αίσθημα ευθύνης εκ μέρους της τρικομματικής κυβέρνησης συνασπισμού. Αν όμως η κυβέρνηση αυτή χάσει τη νομιμοποίησή της και κηρυχθούν νέες εκλογές, τα ελληνικά δημοκρατικά κόμματα θα βρεθούν συμπιεσμένα ανάμεσα σε δυο εξτρεμιστικές οργανώσεις, μία σαφώς φασιστική, τη Χρυσή Αυγή, και μία ακροαριστερή, τον ΣΥΡΙΖΑ.
Πέερ Στάινμπρουκ
► Κάνω έκκληση στο αίσθημα ευθύνης των ελλήνων πολιτικών ηγετών για το καλό της Ελλάδας και της Ευρώπης.
Ολι Ρεν
► Πρόωρες εκλογές θα ήταν καταστροφικές για τη χώρα και η στάση μου θα εξαρτηθεί από το πόσο κοντά είμαστε σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
Ανδρέας Λοβέρδος
► Δεν φοβόμαστε τις εκλογές, αλλά σεβόμαστε τον πολίτη, την χώρα, την οικονομία, την κοινωνία, τον άνεργο, τον επιχειρηματία. Δεν θέλει ο κόσμος εκλογές.
Ευάγγελος Βενιζέλος
► Οταν δεν υπάρχει αλληλοσεβασμός φτάνουμε στα αίτια του χωρισμού. Ενας χωρισμός θα είχε δυσμενείς συνέπειες για τη χώρα.
Χρήστος Πρωτόπαπας
► Λυπάμαι για τη στάση της ΔΗΜΑΡ που βολοδέρνει και όποια κι αν είναι η τελική της επιλογή (π.χ. ανοχή) έχασε το τρένο και το φάντασμα της κατάληξης του Καρατζαφέρη πλανάται πάνω της.
Νίκος Μπίστης
► Με τούτα και μ’ εκείνα, ο κ. Κουβέλης επέλεξε να υπαναχωρήσει. Επέλεξε να διαγράψει την περσινή πολιτική επιλογή του, επέλεξε να ενταφιάσει τη μεταρρυθμιστική ρητορική του και να συμπεριφερθεί όπως ο Γ. Καρατζαφέρης, που είχε συμμετάσχει ως εταίρος στην κυβέρνηση Παπαδήμου. Θυμάται άραγε κανείς σήμερα τον κ. Καρατζαφέρη για τίποτε άλλο εκτός από τα χαριτολογήματά του;
Γ. Λακόπουλος (Νέα)
► Θα αγωνιστώ εμπνεόμενος από τις κινητοποιήσεις. Είναι ο μόνος τρόπος να υπερασπιστώ τη χώρα μου.
Νεϊμάρ