Η συνεδρίαση ξεκίνησε με την ανάγνωση του καθιερωμένου απουσιολόγιου από τον πρόεδρο του τρομοδικείου Γ. Μιχολιά και ολοκληρώθηκε με το διορισμό των υπολειπόμενων συνηγόρων υπεράσπισης. Η προσέλευση των διορισθέντων από τον πίνακα ήταν εντυπωσιακή, δείγμα τόσο του μεγάλου ενδιαφέροντος για τη δίκη της ΣΠΦ όσο και της ανεργίας που πλήττει και τους δικηγόρους.
Μετά την αποδοχή από τους συνηγόρους του διορισμού τους η συνεδρίαση διακόπηκε για μια ώρα περίπου, προκειμένου να γίνει η πρώτη επαφή τους με τα παρόντα στο δικαστήριο μέλη της ΣΠΦ. Η συνάντηση έγινε στη δικαστική αίθουσα, απόντων των δημοσιογράφων και των αλληλέγγυων, γιατί ο πρόεδρος μαζί με τον επικεφαλής της φρουράς συναποφάσισαν να γίνει μεν στην αίθουσα του δικαστηρίου, αλλά να θεωρηθεί ότι γίνεται στα κρατητήρια. Τα μέλη της ΣΠΦ όχι μόνο δεν έθεσαν κανένα ζήτημα για την παρουσία μας, αλλά επέμειναν να είμαστε και εμείς στην αίθουσα. Ο επικεφαλής της φρουράς δεν δέχτηκε, ισχυριζόμενος ότι αυτή είναι η απόφαση του προέδρου, ενώ άλλος αξιωματικός της φρουράς ισχυριζόταν ότι στο χώρο των καρατητηρίων δεν επιτρέπεται η παρουσία δημοσιογράφων.
Κατά την επανάληψη της συνεδρίασης, ο συνήγορος υπεράσπισης του Χ. Χατζημιχελάκη Σ. Φυτράκης σχολίασε αρνητικά την απόφαση του προέδρου για αποκλεισμό μας από την αίθουσα. Ο πρόεδρος του παραδέχτηκε το λάθος του και άφησε να εννοηθεί ότι αυτό δε θα επαναληφθεί. Εμείς, βέβαια, δεν έχουμε καμιά πρεμούρα να παρευρισκόμαστε στη δικαστική αίθουσα κατά τη διάρκεια των συσκέψεων των συνηγόρων με τους εντολείς τους.
Κατά την επανάληψη της συνεδρίασης πήρε το λόγο ο Χρ. Τσάκαλος και δήλωσε ότι έγινε η πρώτη επαφή με τους συνηγόρους και ότι την Παρασκευή τα μέλη της ΣΠΦ στα οποία διορίστηκαν συνήγοροι θα τοποθετηθούν επί της αποδοχής ή μη του διορισμού τους. Η δίκη διακόπηκε για την Παρασκευή 26 Απρίλη, με μοναδικό θέμα να αποφασιστεί ο χρόνος διακοπής προκειμένου οι διορισμένοι συνήγοροι να μελετήσουν τη δικογραφία, με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι τα μέλη της ΣΠΦ θα αποδεχτούν το διορισμό τους.