♦ Φασίστες ελάτε να δείτε πού είναι η θέση μας – https://antifasalonica.squat.gr
♦ Καμιά ανοχή στην πατριαρχεία / Μη δίνεις άλλοθι στη φασιστική υποκουλτούρα – Antifa Salonica (τρικάκι)
Τα δυο συνθήματα αποτελούν τις δυο όψεις ενός τρικ που πετάχτηκε στη διάρκεια αντιφασιστικής πορείας στη Θεσσαλονίκη. Στην πρώτη άποψη το σύνθημα «πατάει» πάνω σε μια φωτογραφία. Τρεις ένοπλες γυναίκες προηγούνται κάποιας πορείας. Η φωτογραφία δείχνει να είναι είτε από τον ισπανικό εμφύλιο είτε από την εποχή του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ. Ωραία φωτογραφία σε κάθε περίπτωση. Ο συνδυασμός της φωτογραφίας με τη δεύτερη όψη (η λέξη «πατριαρχεία» είναι προφανώς ανορθόγραφη γραφή του «πατριαρχία») έρχεται να θολώσει το ίδιο το αντιφασιστικό μήνυμα, όχι απλά μ’ ένα άρωμα φεμινισμού, αλλά αναγορεύοντας το ζήτημα των φύλων σε πυρήνα του φασισμού. Και δεν είναι έτσι, φυσικά, γιατί αν μιλάμε για την ιδεολογία του φασισμού και του ναζισμού, στον πυρήνα της θα βρούμε το ζήτημα της ράτσας, τον φυλετισμό μ’ αυτή την έννοια.
♦ Τουρισμός και μεταλλεία έχουνε κοινή πορεία (πανό)
Το πανό κρατούσε η γνωστή ομάδα εργαζομένων του προετοιμαζόμενου χρυσωρυχείου στη Βορειοανατολική Χαλκιδική, που έχουν μετατραπεί σε δύναμη κρούσης των καταστροφέων-χρυσοθήρων (Eldorado Gold – Μπόμπολας). Δεν ήταν λίγοι, ήταν μερικές εκατοντάδες αυτοί που συγκεντρώθηκαν έξω από το περιφερειακό συμβούλιο, στο οποίο θα γινόταν συζήτηση για το φλέγον θέμα του χρυσωρυχείου. Μπορεί να ήταν λιγότεροι από τους κατοίκους που αντιδρούν στην «επένδυση», οι οποίοι επίσης είχαν συγκεντρωθεί, μπορεί να τους κουβάλησε η εταιρία με μισθωμένα πούλμαν, ενώ οι κάτοικοι αγωνίζονται τόσο καιρό τώρα πληρώνοντας από το υστέρημά τους τις δαπάνες του αγώνα, όμως και πάλι ήταν πολλοί. Σημάδι απόλυτου ατομικισμού και κοινωνικής κατάπτωσης, σημάδι εξαχρείωσης ενός (μικρού αλλά υπαρκτού) κομματιού της εργατικής τάξης.
♦ Κράτος και κεφάλαιο λεηλατούν τη φύση και την κοινωνία – Αλληλεγγύη στον αγώνα των κατοίκων της Β.Α. Χαλκιδικής ενάντια στα μεταλλεία χρυσού – … – Ενάντια στο χρυσό θάνατο, τη λεηλασία της φύσης και την κρατική τρομοκρατία – … – Αλληλεγγύη στους διωκόμενους αγωνιστές – Ο ανυποχώρητος κοινωνικός αγώνας για τη γη και την ελευθερία θα νικήσει! – Πορεία, Σάββατο 13 Απριλίου, Μοναστηράκι, 12μ – Συντονιστική Συνέλευση Αλληλεγγύης στον αγώνα των κατοίκων της Β.Α. Χαλκιδικής (αφίσα)
Είναι από τις περιπτώσεις που δεν «ψειρίζεις» το περιεχόμενο μιας αφίσας. Που βάζεις στην άκρη κάθε διαφωνία σου, σοβαρή ή επιμέρους, για το ιδεολογικό και πολιτικό της στίγμα. Εδώ κοιτάζεις το κεντρικό μήνυμα: Αλληλεγγύη στον αγώνα των κατοίκων της Β.Α. Χαλκιδικής ενάντια στα μεταλλεία χρυσού. Αλληλεγγύη στους διωκόμενους αγωνιστές. Και παίρνεις το δρόμο για την πορεία. Γιατί αυτή η πορεία –και άλλες που πρέπει ν’ ακολουθήσουν– πρέπει να έχει πολύ κόσμο. Και δε θα μετρήσουμε παρουσίες, απουσίες θα μετρήσουμε…