♦ Γουρούνια
Το ότι οι ΜΑΤατζήδες βασάνιζαν σαδιστικά έναν άνθρωπο που είχαν συλλάβει, προσπαθώντας ταυτόχρονα να διώξουν όσους βρίσκονταν γύρω και κρατούσαν κάμερα, δεν αποτελεί είδηση.
Ούτε αποτελεί είδηση το γεγονός ότι στη συνέχεια τον τύλιξαν σε μια κόλλα χαρτί και τον παρέπεμψαν να δικαστεί ακόμη και για «αντίσταση». Πώς αλλιώς θα κάλυπταν το δικό τους «έργο»;
Αναρωτιόμαστε αν αποτελεί είδηση το γεγονός ότι εκδόθηκε επίσημη ανακοίνωση, η οποία περιλάμβανε ολόκληρο παραμύθι (ότι τους χτύπησε, ότι φορούσε κράνος και το πέταξε όταν τον κυνηγούσαν κτλ.). Το λέμε γιατί παλιότερα σ’ αυτές τις περιπτώσεις το αρχηγείο των μπάτσων κρατούσε κάποια προσχήματα, έλεγε ότι θα κάνει έρευνα και αν υπάρξουν ευθύνες θα αποδοθούν κτλ. Πλέον και αυτά τα παλιά προσχήματα έχουν πεταχτεί στον κάλαθο των αχρήστων. Το «δόγμα Μητσοτάκη» («εσείς είστε το κράτος») αποτελεί το επίσημο δόγμα καταστολής της συγκυβέρνησης Σαμαρά-Βενιζέλου-Κουβέλη (οι δυο κυβερνητικοί εταίροι ουδόλως ενοχλήθηκαν από τις εικόνες των νταβραντισμένων ΜΑΤάδων να βασανίζουν τον διαδηλωτή).
♦ Κρείττον σιγάν
Για την ταμπακέρα (τα κεφτεδάκια που… χλιμιντρούσαν, καθώς περιείχαν αλογίσιο κρέας σε ποσοστό 60%-90%, δεν μας λέει κουβέντα η εν Ελλάδι ΙΚΕΑ. Δεν παραλείπει, όμως, να μας στείλει «Δελτίο Τύπου – Υπενθύμιση» με το εξής περιεχόμενο: «Η ΙΚΕΑ HOUSEMARKET HELLAS υπενθυμίζει στο καταναλωτικό κοινό ότι τα λουκάνικα που διατίθενται στα εστιατόριά της και τα καφέ εξόδου (hot dog) προέρχονται από πιστοποιημένους Ελληνες παραγωγούς (κατά ISO 22000:2005 – HACCP) και παράγονται στην Ελλάδα. Η ΙΚΕΑ ΗΟUSE-MARKET HELLAS θεωρεί την εμπιστοσύνη των πελατών της, την ποιότητα των πρώτων υλών της και την διασφάλιση της υγιεινής των τροφίμων ως θεμελιώδεις προτεραιότητες». Μας δουλεύουν κιόλας οι Φουρλήδες, μιλώντας για «ποιότητα των πρώτων υλών» και «διασφάλιση της υγιεινής». Ρε, άντε και…
ΥΓ: Ξέρετε πόσες πιστοποιήσεις έχει η εταιρία που παρασκευάζει τα προϊόντα στα οποία βρέθηκε άλογο σε ποσοστό πάνω από 50%; Τουλάχιστον τρεις φιγουράρουν στην ιστοσελίδα της, αλλά δεν την εμπόδισαν στο… θεάρεστο έργο της. Μήπως να το ξανασκεφτούν οι γκεμπελίσκοι της ΙΚΕΑ και τουλάχιστον να μην προκαλούν με τις ανακοινώσεις τους;
♦ Πανικόβλητη άμυνα
Στην αρχή ο Βορίδης, όπως φάνηκε από τις τρεις παρεμβάσεις του, δεν ήξερε τίποτα. Φρόντισαν, όμως, οι άνθρωποι της Eldorado Gold και του Μπόμπολα να του δώσουν υλικό. Ελειψε για λίγο από την αίθουσα της Ολομέλειας και επέστρεψε σείων θριαμβευτικά φύλλο της «Αυγής», της 2ας Μάη του 2010, στο οποίο φιλοξενούνταν ένθετο για την ανάπτυξη ως φάρμακο ενάντια στην κρίση, στο οποίο υπήρχε και διαφημιστική καταχώρηση της «Ελληνικός Χρυσός». Ο συμβολισμός ήταν προφανής: ιδού μια πρακτική απάντηση στην κρίση – η επένδυση των χρυσοθήρων στις Σκουριές. Το δημοσίευμα έγραφε: «Αποδείξαμε ότι διαχειριζόμαστε τον ορυκτό πλούτο για κοινό όφελος, ότι προστατεύουμε το περιβάλλον με χειροπιαστές λύσεις, ότι αντιμετωπίζουμε τις προκλήσεις με υπευθυνότητα με την κοινωνία δίπλα μας».
Ο Βορίδης είπε διάφορες παπαριές, χρησιμοποιώντας τον γνωστό σοφιστικό τρόπο με τον οποίο κάνουν πολιτική όλοι (μα όλοι!) οι ακροδεξιοί: αφού ο ΣΥΡΙΖΑ μιλά για έγκλημα, άρα τα λεφτά που πήρε η «Αυγή» ήταν εγκληματικά. Σημασία, όμως, δεν έχει τι είπε ο Βορίδης όσο τι απάντησε ο εκτελών χρέη κοινοβουλευτικού εκπροσώπου του ΣΥΡΙΖΑ Βαγγέλης Αποστόλου. Παραθέτουμε την απάντησή του, χωρίς κανένα δικό μας σχόλιο (θα καταλάβετε ότι είναι περιττό):
«Η ΑΥΓΗ είναι μια ανεξάρτητη εφημερίδα της αριστεράς. Σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία, ιδιαίτερα για τα έντυπα της αριστεράς, έβαλε μια καταχώρηση σε ένα αναπτυξιακό ένθετο. Προς Θεού, τι σχέση μπορεί να έχει η συγκεκριμένη καταχώρηση, εγώ θα έλεγα όχι μόνο με τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και με τη συγκεκριμένη εφημερίδα, η οποία έχει δώσει αγώνες για την υπεράσπιση του περιβάλλοντος, όταν ιδιαί-τερα –το γνωρίζετε, κύριε Βορίδη– πάντα είχε ένα ένθετο οικολογικό που ήταν σημείο αναφοράς;».
ΥΓ: Το σπαρταριστό επεισόδιο συνέβη στη Βουλή, την Πέμπτη 7 Μάρτη.
♦ Απρόσμενος σύμμαχος
Στο συγκεκριμένο ζήτημα οι ΣΥΡΙΖΑίοι βρήκαν έναν απρόσμενο σύμμαχο στο πρόσωπο της Αλέκας Παπαρήγα. Βλέπετε, όταν πρόκειται για εκδοτικές μπίζνες, χωρίς αρχές, χωρίς ίχνος αγωνιστικής ηθικής, Περισσός και ΣΥΡΙΖΑ ομονοούν. Η Παπαρήγα περιόδευσε στη Θράκη, όπου το ζήτημα των μεταλλείων «καίει», και στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε στην Αλεξανδρού-πολη ρωτήθηκε: «Θέλω να μου σχολιάσετε από τη μια την αντίδραση του ΣΥΡΙΖΑ και από την άλλη την καταχώριση της εταιρείας χρυσωρυχείων στην εφημερίδα “Αυγή” στο παρελθόν». Στο πρώτο σκέλος του ερωτήματος η γ.γ. του Περισσού δεν είχε πρόβλημα να τα χώσει στον ΣΥΡΙΖΑ, υπαινισσόμενη ότι η αντίδρασή του είναι υποκριτική. Στο δεύτερο σκέλος, όμως, απέφυγε οποιαδήποτε κριτική,λέγοντας: «Τώρα για την καταχώρηση. Κοιτάξτε να δείτε, παρότι ξέρετε ότι εμείς με το ΣΥΡΙΖΑ έχουμε κάθετη αντιπαράθεση, δεν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το επιχείρημα για τον εξής λόγο: Πληρωμένες διαφημίσεις, ας πούμε, καταχωρήσεις μάλλον, κάνουν μια σειρά εφημερίδες. Εμείς, όταν συμβεί να το κάνουμε αυτό, δίπλα στη διαφήμιση αυτή βάζουμε άρθρο, όπου λέμε την επίσημη θέση του Κόμματος. Καταλάβατε; Γιατί ο κόσμος τώρα νομίζει, μπαίνει ξένη δημοσίευση και ο κόσμος νομίζει ότι αυτό είναι και δική μας θέση. Γι' αυτό φροντίζουμε, είτε την ίδια μέρα να κάνουμε ένα σχολιάκι μικρό και την άλλη μέρα έρχεται άρθρο, είτε την ίδια μέρα, αν είσαι έτοιμος. Δηλαδή αν σου έρθει το βράδυ και δεν έχεις ευχέρεια να γράψεις ένα άρθρο, κάνεις ένα σχόλιο που λες δεν είναι έτσι τα πράγματα. Γιατί υπάρχει κι ένα θέμα, της καταχώρησης της πληρωμένης, αν μια εφημερίδα μπορεί να αρνηθεί. Εμείς έχουμε αρνηθεί και σε περιπτώσεις να καταχωρήσουμε. Αλλά και όταν εκτιμά η διεύθυνση του "Ριζοσπάστη" ότι μπορεί να το καταχωρήσει, φροντίζουμε να ανατρέπουμε αυτά που λέει με άρθρο. Δεν ξέρω στην προκειμένη περίπτωση αν η "Αυγή" δίπλα είχε άρθρο, ούτε θυμάμαι, είναι χρόνια τώρα».
Οπως καταλάβατε, δεν έκανε καμιά καταγγελία στην «Αυγή», γιατί τα ίδια κάνουν και αυτοί. Βλέπουν διαφήμιση των καπιταλιστών και τους τρέχουν τα σάλια. Και βέβαια, ποτέ δεν βάζουν δίπλα άρθρο με διαφορετική άποψη, γιατί ξέρουν πολύ καλά ότι με μια τέτοια συμπεριφορά οι καπιταλιστές δε θα τους έδιναν άλλη διαφήμιση. Αυτό υπήρξε ένα ψέμα που επιστράτευσε η Παπαρήγα εκείνη τη στιγμή.
♦ Περασμένα ναι, ξεχασμένα όχι
Στις 3 Νοέμβρη του 2004, ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ ανακοίνωσε πως ο τότε ευρωβουλευτής Δ. Παπαδημούλης με ερώτησή του στην Κομισιόν, ζητά «τον έλεγχο του Ν.3259/2004 (αμνήστευση εκκρεμών φορολογικών υποθέσεων) και της προχθεσινής υπουργικής απόφασης για "επαναπατρισμό κεφαλαίων"».
Στις 10 Γενάρη του 2005, το Γραφείο Τύπου του ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ ανακοίνωσε με θριαμβευτικό τόνο: «Απάντηση κόλαφος της Comission για το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης. Ασύμβατος με την Κοινοτική νομοθεσία ο νόμος για την αμνήστευση εκκρεμών φορολογικών υποθέσεων». Το Δελτίο Τύπου κατέληγε με δήλωση του Δ. Παπαδημούλη: «Μετά τα όσα ακούσθηκαν στην ελληνική βουλή και γράφτηκαν στον τύπο για το νόμο 3259/2004 περί φορολογικής αμνήστευσης, για "ξέπλυμα μαύρου χρήματος", για "συγχωροχάρτι φορολογικών αδικημάτων", για "νομιμοποίηση χρημάτων από παράνομες δραστηριότητες", η απάντηση της Commission αποτελεί κόλαφο σε βάρος του οικονομικού επιτελείου της κυβέρνησης. Ενας από τους πρώτους νόμους της κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας βρίσκεται ήδη στο μικροσκόπιο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και η κυβέρνηση καλείται να απολογηθεί. Αναμένουμε τις κυβερνητικές αντιδράσεις».
Αν αναρωτιέστε τι μύγα μας τσίμπησε και γυρίσαμε πίσω, στην πρώτη περίοδο της κυβέρνησης του πρωταθλητή των videogames Κ. Καραμανλή και του οικονομολόγου ρόκερ (ή ρόκερ οικονομολόγου;) Γ. Αλογοσκούφη, σας απαντάμε πως, τέσσερις μέρες μετά την ανακοίνωση αυτή του ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, ο νυν βουλευτής και ηγετικό του στέλεχος Αλ. Μητρόπουλος «επαναπάτριζε» τουλάχιστον 750.000 δολάρια, κάνοντας χρήση αυτού ακριβώς του νόμου! Ολες τις λεπτομέρειες μπορείτε να τις διαβάσετε στη σελίδα 11. Και βέβαια, ρητορικά και μόνο, ρωτάμε τον Παπαδημούλη αν θυμάται αυτή την παλιά ιστορία και αν έχει να κάνει κάποιο σχόλιο. Σε ποια από τις κατηγορίες που περιέγραφε τότε (ξέπλυμα μαύρου χρήματος, φορολογικό αδίκημα, χρήματα από παράνομες δραστηριότητες) εντάσσει τον νυν σύντροφό του;
♦ Ούτε καν Πόντιος Πιλάτος
Βουλευτής Θεσσαλονίκης, επομένως με «προσωπικό ενδιαφέρον», η ΔΗΜΑΡίτισσα Ασημίνα Ξηροτύρη-Αικατερινάρη έκανε προσωπική δήλωση, καταγγέλλοντας ότι η αστυνομία «τους συμπεριφέρεται (των κατοίκων της Χαλκιδικής) σαν κοινούς εγκληματίες, πυροδοτώντας ετσι την ένταση και την βία. Αποκορύφωμα η σημερινή χρήση των ΜΑΤ και χημικών ακόμη και εντός χώρου σχολείου. Η νομιμότητα μπορεί να περιφρουρηθεί. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι αναγκαίες ενέργειες τρομοκράτησης των κατοίκων της περιοχής».
Αλλα, όμως, έλεγε στη Βουλή ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΔΗΜΑΡ Νίκος Τσούκαλης: «Είναι αυτονόητη η αρμοδιότητα, η υποχρέωση της αστυνομίας και των δικαστικών αρχών να προβαίνουν σε πράξεις διερεύνησης εγκληματικών πράξεων. Είναι αυτονόητη συγχρόνως η καταδίκη όσων παρεμποδίζουν προανακριτικές ή ανακριτικές πράξεις. Αυτά δεν τα λέω εγώ. Τα λένε το Σύνταγμα και οι νόμοι. Είναι αυτονόητο ότι πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι». Επειδή ο Βορίδης προηγουμένως είχε πάρει φόρα, ο Τσούκαλης θεώρησε καθήκον του να διαφοροποιηθεί λίγο, αφήνοντας έναν αδιόρατο υπαινιγμό: «Ομως, επειδή ακούστηκε και μια άλλη άποψη ως κυβερνητική (σ.σ. του Βορίδη), το πώς θα εφαρμοστεί ο νόμος είναι επίσης στοιχείο του ίδιου του δικαιϊκού μας συστήματος».
Στο τέλος, συμφώνησε πλήρως και με τον Βορίδη: «Ομως θα πρέπει να λύσουμε κάτι άλλο εδώ. Οπως ανέφερε ο κ. Βορίδης έχουν ασκηθεί ποινικές διώξεις. Οταν ασκούνται ποινικές διώξεις η επιχείρηση δεν είναι της αστυνομίας, είναι των δικαστικών αρχών. Δεν μπορεί κανένας απ’ αυτό το Βήμα αυτή τη στιγμή να πει στον Υπουργό Προστασίας Πολίτη και Δημόσιας Τάξης "αποσύρατε τα ΜΑΤ από εκεί". Ευχή μπορούμε να εκφράσουμε. Μπορούμε να εκφράσουμε ευχή απευθυνόμενοι προς τη δικαιοσύνη που διενεργεί τις ανακριτικές πράξεις και να της πούμε ότι μπορεί να πετύχει τα ίδια αποτελέσματα με άλλο τρόπο και όχι με αυτό που χρησιμοποιεί αυτή τη στιγμή».
♦ Για ένα υπουργείο, ρε γαμώτο
Υπάρχουν μήπως στον ορίζοντα δημοτικές εκλογές; Το κοντινότερο σενάριο απέχει 15 μήνες (μαζί με τις ευρωεκλογές). Τότε γιατί ο «καταμαυρισμένος» (από τους ψηφοφόρους, όχι από το σολάριουμ) Νικήτας Κακλαμάνης ανακοινώνει από τώρα ότι θα είναι οπωσδήποτε υποψήφιος για το Δήμο Αθήνας, ακόμα και χωρίς τη στήριξη της ΝΔ; Πρώτον, κάτι πρέπει να λέει για να εξασφαλίζει την καθημερινή του παρουσία στα ραδιοκάναλα. Δεύ-τερον, επίκειται ανασχηματισμός και ο Νικήτας θεωρεί πως ένα υπουργείο (το Υγείας κατά προτίμηση) το δικαιούται.