Χτες, Πέμπτη 20 Δεκέμβρη, δόθηκε στην ΕΣΗΕΑ συνέντευξη Τύπου για την υπόθεση του Πέτρου Καπετανόπουλου. Του εργαζόμενου ο οποίος κατέβηκε από το σπίτι του ακούγοντας φασαρία, διαμαρτυρήθηκε όταν είδε μπάτσους να ποδοπατούν πεσμένο στο έδαφος μετανάστη, που ήδη είχαν συλλάβει και «δέσει» και βρέθηκε κατηγορούμενος όχι μόνο για τα πλημμελήματα που του έχωσαν οι μπάτσοι, αλλά και για το κακούργημα της άμεσης συνέργειας σε ληστεία. Κατηγορία που δεν προκύπτει από πουθενά, αφού η γυναίκα που της έκλεψαν την τσάντα έχει καταθέσει με σαφήνεια πως μόνο ένας ήταν ο δράστης. Θα γελάγαμε μ’ αυτή την υπόθεση (συνεργός σε ληστεία που κατέβηκε από το σπίτι του με βερμούδα και σαγιονάρες!), αν ένας εργαζόμενος δεν αντιμετώπιζε όχι μόνο μια προκλητική δίωξη, αλλά και τον εφιάλτη της αργίας, βάσει του νέου νόμου Μανιτάκη, που θα στερήσει από τον ίδιο και την οικογένειά του το μοναδικό εισόδημα για την επιβίωσή τους.
Στο πλευρό του Π. Καπετανόπουλου στέκονται και οι συνάδελφοί του στον ΟΑΕΔ όπου εργάζεται. Σε ανακοίνωσή της η Πανελλήνια Ενωση Υπαλλήλων ΟΑΕΔ «δηλώνει την αμέριστη συμπαράστασή της προς το διωκόμενο συνάδελφο Πέτρο Καπετανόπουλο».
Οπως σημειώνει, «η Π.Ε.Υ. ΟΑΕΔ γνωρίζει καλά τον εκλεκτό συνάδελφο–μέλος της. Γνωρίζoυμε το ήθος του, την ανθρωπιά του, την αξιοπρέπεια και την εργατικότητά του, και γι’ αυτό, κόντρα σε κάθε φοβικό σύνδρομο του μήπως και του αν, κόντρα στο νέο μνημονιακό νόμο που καταδικάζει πριν δικάσει, εμείς τον αθωώνουμε πανηγυρικά, υπερασπίζοντας με θέρμη το δικό του σύστημα αξιών. Ζητούμε την απόσυρση των άδικων κατηγοριών για το συνάδελφο Πέτρο Καπετανόπουλο. Ζητούμε την απόσυρση του μνημονιακού νόμου που καταδικάζει συναδέλφους πριν δικαστούν θέτοντάς τους σε αργία. Δηλώνουμε ότι θα είμαστε δυναμικά παρόντες σε κάθε άδικη δίωξη, σε κάθε προσπάθεια επιστροφής σε σκοτεινές περιόδους».