Και τι να πεις για τη σύλληψη 27χρονου ηλεκτρολόγου στην Κέρκυρα, ο οποίος είχε ανεβάσει στο Ιντιμίντια βίντεο με επεισόδια που έγιναν στην παρέλαση της 28ης Οκτώβρη στην Κέρκυρα; Παραβίασε, λέει, τα προσωπικά δεδομένα των μπάτσων, οι οποίοι απαθανατίστηκαν στο βίντεό του να ξυλοκοπούν πολίτες! Σε χρόνο ρεκόρ κινήθηκε η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, βρήκε την ταυτότητά του (αυτό δεν ήταν και δύσκολο, δεδομένου ότι ο άνθρωπος δεν κρύφτηκε) και η Ασφάλεια έσπευσε να τον συλλάβει.
Ας αναλογιστούμε τι θα γινόταν αν, για παράδειγμα, στην περιβόητη «υπόθεση ζαρντινιέρα» δεν υπήρχαν βίντεο που έδειχναν αστυνομικούς να λιντσάρουν τον διερχόμενο κύπριο φοιτητή. Σκεφθείτε τι θα γινόταν σε μια σειρά άλλες περιπτώσεις αστυνομικών σκευωριών κατά πολιτών, που βασικότερο μέσο υπεράσπισης των τελευταίων υπήρξαν βίντεο και φωτογραφίες που άλλοι είχαν τραβήξει και είχαν δημοσιεύσει στο Ιντιμίντια και αλλού.
Είναι φανερό ότι επιδιώκουν να θέσουν τους μπάτσους στο απυρόβλητο. Να μην μπορείς, δηλαδή, ούτε να τους φωτογραφίσεις ούτε να τους βιντεοσκοπήσεις, όταν ασκούν το… θεάρεστο έργο τους. Ειδικά αυτό, η απαγόρευση του ρεπορτάζ, δεν είχε επιχειρηθεί ποτέ μέχρι τώρα σε συνθήκες κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.