♦ Δημοκρατισμός!
Μάλλον πρέπει να ευχαριστήσουμε την Αννα Διαμαντοπούλου, διότι μας έδωσε ένα ωραίο περιγραφικό ορισμό της αστικής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας. Είπε στον Real FM, στις 13.1.12: «Στη Βουλή υπάρχει πλειοψηφόν κόμμα αυτή τη στιγμή. Η αποτύπωση στη Δημοκρατία γίνεται από τη Βουλή, όχι από τις δημοσκοπήσεις. Είναι σαφές ότι υπάρχει συμφωνία τριών κομμάτων να βάλουν όλες τις δυνάμεις τους για να πετύχουμε».
Η αποτύπωση στη Δημοκρατία γίνεται από τη Βουλή! Και τι γίνεται όταν η Βουλή βρίσκεται σε προφανή δυσαρμονία με τη λαϊκή θέληση; Οχι όπως αποτυπώνεται στα γκάλοπ, αλλά όπως αποτυπώνεται σε απεργίες, διαδηλώσεις, άλλες κινητοποιήσεις, όπως αποτυπώνεται ακόμα και από τα αστικά ΜΜΕ; Η κα Διαμαντοπούλου απαντά μ’ ένα μεγαλοπρεπέστατο «στ’ α…ια μας». Ας πρόσεχαν τι ψήφιζαν. Τώρα που ψήφισαν όπως ψήφισαν, έχουμε δικαίωμα για τέσσερα χρόνια να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Αυτή είναι η ουσία της αστικής δημοκρατίας και μας το λέει σαφέστατα και χωρίς περικοκλάδες. Μας το λέει με τη γλώσσα που το έλεγαν οι παλαιάς κοπής συντηρητικοί αστοί πολιτικοί. Γι’ αυτό και δεν αισθάνεται την ανάγκη, υποκριτικά έστω, ν’ αναφερθεί στη λαϊκή βούληση. Γι’ αυτήν υπάρχουν μόνο η Βουλή και τα γκάλοπ. Ο λαός περισσεύει.
♦ Ο στρατηγός
Ξαναχτύπησε ο… στρατηγός Τσίπρας, υποδεικνύοντας τακτική στο ελληνικό αστικό σύστημα με το δικό του μοναδικό και ανεπανάληπτο ύφος: «Κοστίζει κομμάτι ακριβότερα η αποβολή μας από το ευρώ απ’ ό,τι η παραμονή μας. Αυτό δεν θα ισχύει για πάντα. Τώρα πρέπει να το εκμεταλλευτούμε». Μ’ άλλα λόγια, όλα είναι ένα παιχνίδι μέσα στην ΕΕ. Τώρα μπορούμε να τους εκβιάσουμε και να τους πάρουμε τα σώβρακα, ενώ αργότερα θα έχουμε χάσει αυτό το… υπερόπλο! Ευτυχώς που είναι νέος στην ηλικία, γιατί αλλιώς θα πέθαινε με τον καημό της παραγνωρισμένης μεγαλοφυΐας, που πρότεινε τη συνταγή σωτηρίας, αλλά οι άλλοι δεν τον άκουγαν, γιατί ήταν είτε δειλοί είτε ιδεοληπτικοί!
♦ Μεγάλος καημός
Τι καημός κι αυτός του Μπένι. Με το που ανέβηκε στο βήμα του εθνικού συμβούλιου του ΠΑΣΟΚ, θεώρησε υποχρεώσή του να θυμίσει στον Γιωργάκη ότι έχει δηλώσει πως θα παραιτηθεί και από την προεδρία του ΠΑΣΟΚ: «Αγαπητέ Πρόεδρε, φίλε Γιώργο Παπανδρέου, θέλω πριν απ’ οτιδήποτε άλλο να σε συγχαρώ για τις γενναίες και θαρραλέες αποφάσεις σου, γιατί και η αποχώρηση από την Πρωθυπουργία και η αποχώρηση από την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, είναι δυο κινήσεις καθόλου συνηθισμένες, δυο κινήσεις υπεύθυνες, που σηματοδοτούν έναν διαφορετικό πολιτικό πολιτισμό».
Ομως ο Γιωργάκης, σε κανένα σημείο της σχοινοτενούς ομιλίας του δεν μίλησε για αποχώρησή του από την προεδρία του ΠΑΣΟΚ. Η λέξη «παραίτηση» δεν βγήκε από το στόμα του. Ούτε είπε ότι δεν θα είναι υποψήφιος το Μάρτη ή, τέλος πάντων, όποτε γίνουν εκλογές για πρόεδρο του κόμματος. Το μόνο που είπε, δυο-τρεις φορές μάλιστα, είναι ότι «θα πράξει το καθήκον του», που σημαίνει ότι το ενδεχόμενο να ξαναείναι υποψήφιος για την προεδρία μένει ανοιχτό. Επειδή, λοιπόν, ο Μπένι προσπάθησε να βάλει στο στόμα του Γιωργάκη κάτι που δεν είπε, βγήκε την άλλη μέρα, πουρνό-πουρνό, ο πιστός μπάτλερ (ανώτερος στην ιεραρχία από τους κηπουρούς, λόγω μακράς θητείας παρά τω Γιωργάκη) Φ. Πετσάλνικος και ξεκαθάρισε στο Βήμα FM, ότι ο Γιωργάκης μπορεί να είναι και πάλι υποψήφιος πρόεδρος. Κι όποιος εννόησε εννόησε…
♦ Κλόουν
Σε… Μπάστερ Κίτον της αστικής πολιτικής σκηνής εξελίσσεται ο Χρυσοχοΐδης. Λέει τα πιο ξεκαρδιστικά πράγματα χωρίς ο ίδιος να σκάει χαμόγελο. Σοβαρός, αυστηρός, κουνώντας το δάχτυλο και τεντώνοντας το σώμα (προσπαθεί να μιμηθεί τον επίσης κοντό Σαρκοζί) για να δώσει έμφαση στα λεγόμενά του, σκορπάει άφθονο το γέλιο. Κάποιοι, βέβαια, αγανακτούν και με το δίκιο τους. Τελευταία ξεκαρδιστική εμφάνισή του στο Βήμα FM, την περασμένη Δευτέρα.
Πρώτα διαπίστωσε ότι το ΠΑΣΟΚ δεν εναρμονίζεται με τις ανάγκες της κοινωνίας. «Συνεπώς, το ΠΑΣΟΚ δεν είναι εδώ και, κυρίως, δεν ήταν εκεί χτες σε εκείνη την αίθουσα», είπε αναφερόμενος στη συνεδρίση του εθνικού συμβούλιου. Μετά την ξαναέπεσε στον Παπανδρέου: «Ακουσα και φράσεις ότι “πετύχαμε στα μεγάλα, χάσαμε στα μικρά”. Εχουμε 26.000 άστεγους στην Αττική, έχουμε 4,5 εκατ. φτωχούς, 1 εκατ. ανέργους… Χρειάζεται πραγματικά να δούμε βαθιά τι ακριβώς έφταιξε και στη συνέχεια να βελτιώσουμε, να διορθώσουμε τις πολιτικές μας και να κάνουμε μια μεγάλη στροφή προς τον άνθρωπο. Γιατί αυτό έχει αξία σήμερα: Να δούμε με ποιο τρόπο ξανά το ΠΑΣΟΚ θα ξαναβρεί την ψυχή του, μέσα από την επικοινωνία του με τους ανθρώπους».
Κι όταν ήρθε η κουβέντα στις δικές του ευθύνες, έδωσε ρέστα: «Τι θα κάνει ένας Υπουργός; Δεν θα στηρίζει την Κυβέρνησή του δηλαδή; Κάθε φορά που διαφωνεί σε κάτι θα παραιτείται; Τι λογικές είναι αυτές; Τότε, κάθε μέρα θα είχαμε παραιτήσεις Υπουργών. Γιατί πρέπει να παραιτούνται οι Υπουργοί αν διαφωνούν σε κάτι, εφόσον λένε την άποψή τους; Και εγώ έχω πει την άποψή μου και προφορικά και γραπτά».
Να θυμίσουμε με πόσο φανατισμό υπερασπιζόταν ο Χρυσοχοΐδης όλες τις αποφάσεις της κυβέρνησης Παπανδρέου; Μάλλον δεν χρειάζεται, όλοι και όλες θυμόμαστε.
♦ Αντεπαναστάτης με τη βούλα!
Ρωτήθηκε ο Τσίπρας (Αθήνα, 9,84, 14.1.2012) αν φοβάται «κοινωνική αναταραχή με απρόβλεπτες συνέπειες» και απάντησε: «Ηδη υπάρχει κοινωνική αναταραχή. Ο κόσμος βρίσκεται σε κατάσταση θυμού, οργής και απελπισίας. Και η απελπισία είναι πολύ κακός σύμβουλος. Μη βλέπετε ότι δεν υπάρχει μια μαζική αντίδραση σε όλα αυτά. Αν το δει κανείς κατά τόπους, σε επίπεδο τοπικής κοινωνίας, σε εργασιακούς χώρους αυτά τα ξεσπάσματα είναι ορατά. Και βεβαίως φοβόμαστε και έχουμε δηλώσει δημόσια αυτήν την ανησυχία. Πρέπει να υπάρξουν εξελίξεις δημοκρατικών διαδικασιών, δηλαδή εκλογές γιατί δεν υπάρχει άλλος, τρόπος. Ο άλλος τρόπος είναι να πείσουμε τους πολίτες ότι το 2012 η λύση είναι να πηγαίνουμε να καταλαμβάνουμε τα χειμερινά ανάκτορα. Αν δεν υπάρξουν γρήγορα εκλογές φοβάμαι ότι τα πράγματα θα είναι εκτός ελέγχου. Διότι όταν κάποιος χάνει τη δουλειά του και έχει να θρέψει και παιδιά και είναι και το σπίτι του στον πλειστηριασμό, δεν λειτουργεί με βάση τη λογική».
Αντεπαναστάτης και με τη βούλα ο κύριος Αλέξης. Το δηλώνει και καμαρώνει γι’ αυτό. Φοβάται ότι ο λαός μπορεί να οδηγηθεί σε εξέγερση και επειδή ο ίδιος δεν γουστάρει «εφόδους στα χειμερινά ανάκτορα», προτείνει να γίνουν επειγόντως εκλογές για να υπάρξει εκτόνωση της οργής. Οσο για την ίδια την εξέγερση, τη θεωρεί πράξη παράλογη. Μπορεί να εκπλήσσει ο αντεπαναστατικός κυνισμός του και η παλαιοδεξιά νοοτροπία, όμως από την άλλη προσφέρει υπηρεσίες σε όσους δεν φοράνε μυωπικά γυαλιά και δεν βλέπουν στον ΣΥΡΙΖΑ ριζοσπαστισμούς, επαναστατικότητα και τα συναφή.
♦ Την άλλη φορά σε κουβούκλιο
Φανταστικό τρόπο μηχανεύτηκε ο Αβραμόπουλος για ν’ αποφύγει διαμαρτυρίες, γιαούρτια και ζαρζαβατικά στην παρέλαση της 25ης Μάρτη (κεντρικά γίνεται στην Αθήνα και είναι στρατιωτική). Εβαλε τους επιτελείς του και επεξεργάστηκαν σχέδιο, σύμφωνα με το οποίο ο χώρος απέναντι από την εξέδρα των επίσημων θα καταληφθεί από 800 καραβανάδες και μπάτσους με τις οικογένειές τους, που θα λειτουργήσουν σαν ασπίδα για τον Παπούλια, τον Αβραμόπουλο και την υπόλοιπη εξουσιαστική συντεχνία. Φυσικά, θα παρακολουθήσουν όρθιοι την παρέλαση και θα παριστάνουν τους εκστασιασμένους πολίτες. Ο χώρος θα είναι αυστηρά φυλασσόμενος από την Αστυνομία, η οποία δεν θα επιτρέπει την πρόσβαση σε κανέναν άλλο εκτός από εκείνους που θα έχουν ονομαστικές προσκλήσεις. Ετσι, κανένας ανεπιθύμητος δεν θα μπορέσει να βρεθεί απέναντι και να φωνάξει συνθήματα ή να εκσφενδονίσει τίποτα.
Το σχετικό έγγραφο της Ανώτατης Στρατιωτικής Διοίκησης Υποστήριξης Στρατού, όπως διαβάσαμε, έχει ήδη αποσταλεί προς όλες τις ενδιαφερόμενες υπηρεσίες. Σύμφωνα μ’ αυτό, οι προσκλήσεις θα είναι ατομικές και θα δίνονται αφού προηγουμένως καταγραφούν τα ονοματεπώνυμα όλων των προσκεκλημένων, καθώς και η σχέση τους με τα συγγενικά πρόσωπα που θα έχουν μαζί τους. Οι μπάτσοι στην είσοδο του φυλασσόμενου χώρου «θα ελέγχουν την είσοδο, με αντιπαραβολή πρόσκλησης – Δελτίου Ταυτότητας – και ονομαστική κατάσταση ΑΣΔΥΣ», μη τυχόν και παρεισφρύσει κανένας απρόσκλητος.
Μήπως την άλλη φορά να φτιάξουν ένα τεράστιο κουβούκλιο και να παρακολουθούν μέσ’ απ’ αυτό τις παρελάσεις; Γιατί σε ανοιχτό χώρο πολλά μπορούν να γίνουν.
♦ Και οι εξεγέρσεις «δήθεν»;
Σε σχόλιο του «Ριζοσπάστη» απ’ αφορμή την επίσκεψη του υπουργού Πολέμου του Ισραήλ Εχούντ Μπαράκ διαβάσαμε και τα εξής: «Η αναφορά στη “νέα πολιτική για τη Νοτιοανατολική Μεσόγειο” παραπέμπει ευθέως στο ΝΑΤΟικό σχέδιο περί “νέας Μέσης Ανατολής”, που έχει ήδη αρχίσει να ξετυλίγεται με τη λεγόμενη “αραβική άνοιξη” στη βόρεια Αφρική και τις διαφαινόμενες εξελίξεις σε Συρία και Ιράν».
Νατοϊκό σχέδιο, λοιπόν, ήταν οι λαϊκές εξεγέρσεις στη Βόρεια Αφρική, δηλαδή στην Τυνησία και την Αίγυπτο (αφήνουμε έξω τη Λιβύη, γιατί εκεί συγκρούστηκαν δυο φατρίες, η καθεμιά από τις οποίες εκμεταλλεύτηκε τμήμα του λαού). Αλλα, όμως, έγραφε η φυλλάδα του Περισσού, όταν οι εξεγέρσεις βρίσκονταν σε εξέλιξη και έτρεχε ποτάμι το αίμα των διαδηλωτών. Τώρα, βαφτίζει αυτές τις εξεγέρσεις τμήμα του ΝΑΤΟϊκού σχεδίου περί «νέας Μέσης Ανατολής».
Και μην αρχίσουν τα παραμύθια για την ανάμιξη του ΝΑΤΟ. Πάντοτε οι ιμπεριαλιστικές δυνάμεις θα προσπαθούν να παρέμβουν, ελέγχοντας τις νέες κλίκες που παίρνουν τη θέση των παλιών, όταν οι λαϊκές μάζες δεν έχουν δική τους αυτόνομη πολιτική. Αυτή η αδυναμία των λαϊκών εξεγέρσεων, όμως, ούτε την αυθεντικότητά τους εξαφανίζει ούτε τη σημασία τους μειώνει. Πολύ περισσότερο, δεν τις μετατρέπει σε τακτική των ιμπεριαλιστών, όπως ξεδιάντροπα γράφουν οι βρομιάρηδες του Περισσού, που σιχαίνονται κάθε εξέγερση και αφρίζουν στα κρυφά όταν αναγκάζονται να τις υποστηρίξουν υποκριτικά.