Χρειάστηκε να περάσουν εφτά χρόνια για να καθήσουν στο εδώλιο του κατηγορούμενου δυο από τους πολλούς μπάτσους του «αμαρτωλού» ΑΤ Αγίου Παντελεήμονα, οι οποίοι είχαν εισβάλει στα σπίτια Αφγανών και τους είχαν βασανίσει, ενώ συνέχισαν τα βασανιστήρια σε βάρος δύο προσφύγων στο υπόγειο του Τμήματος, προκειμένου ν’ αποσπάσουν πληροφορίες για συμπατριώτη τους.
Οι κατηγορίες με τις οποίες παραπέμφθηκαν ήταν διακεκριμένη περίπτωση βασανιστηρίων (κακούργημα, για το οποίο προβλέπεται κάθειρξη τουλάχιστον 10 ετών) και απρόκλητες σωματικές βλάβες σε βάρος 11 προσφύγων (οι περισσότεροι ανήλικοι). Το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο, όμως, ακολουθώντας τα ρατσιστικά στερεότυπα, με πρόταση και της εισαγγελέως της έδρας, βρήκε μεν ένοχους τους δυο μπάτσους για διάπραξη βασανιστηρίων, άλλαξε όμως την κατηγορία υποβιβάζοντάς την σε πλημμέλημα. Οι ποινές που επιβλήθηκαν ήταν 5 χρόνια φυλάκιση στον πρώτο και 5 χρόνια και 5 μήνες στον δεύτερο, καθώς και στέρηση των πολιτικών τους δικαιωμάτων επί πενταετία (το ελάχιστο της παρεπόμενης αυτής ποινής που επιβάλλεται αυτοδικαίως σε περίπτωση καταδίκης για βασανιστήρια). Η έφεση που έκαναν είχε ανασταλτικό χαρακτήρα και έτσι οι δυο μπάτσοι-βασανιστές εξακολουθούν να είναι ελεύθεροι.
Αν κάποιοι, ακούγοντας τις ποινές, τις βρουν μεγάλες και ενδεχομένως αισθανθούν ικανοποίηση, να ξέρουν ότι κάνουν λάθος. Οι βασανιστές πέτυχαν αυτό που επεδίωξαν στον πρώτο βαθμό: να «σπάσουν» το κακούργημα. Περιμένουν στο δεύτερο βαθμό να πέσουν στα ακόμη πιο μαλακά κι αν καταδικαστούν να πάρουν αναστολή και τελικά να μη μείνουν ούτε μια μέρα στη φυλακή.