Τα λουκέτα στα μαγαζιά αποτελούν επιδημία που εξαπλώνεται κάθε μέρα και περισσότερο. Αυτό δεν αποτελεί πλέον μυστικό. Ολοι ξέρουν ότι ο κόσμος δεν έχει λεφτά, δεν ψωνίζει, άρα τα μαγαζιά κλείνουν. Ο δήμαρχος Αθηναίων Γ. Καμίνης, όμως, έχει διαφορετική άποψη για τις αιτίες: «Ο κόσμος διστάζει να κατέβει στο κέντρο, διότι θεωρεί πάρα πολύ πιθανό να το βρει κλειστό. Σκέφτεται ο κόσμος, ότι ίσως και πάλι, από μία πορεία πενήντα ατόμων, οι οποίοι θα διαμαρτύρονται, θα έχουν κλείσει όλοι οι οδοί γύρω από το Σύνταγμα (…) Σε διάφορους συνομιλητές μου, οι οποίοι από αριστερές θέσεις υποστηρίζουν για το θέμα των διαδηλώσεων ότι πρέπει να είναι τελείως ελεύθερες, λέω: Βρε παιδιά, εδώ πέρα οι διαδηλώσεις κλείνουν το κέντρο, κλείνουν μαγαζιά, κόσμος χάνει τη δουλειά του. Είναι αυτή αριστερή θέση;».
Αυτά, σε συνέντευξη στον Τσίμα (ΒΗΜΑ FM), ο οποίος τον άκουγε εκστασιασμένος χωρίς ν’ αρθρώσει ούτε έναν προσχηματικό αντίλογο σ’ αυτό το φασίζον παραλήρημα του Καμίνη. Αλλωστε, τα Μέσα των συγκροτημάτων Μπόμπολα, Λαμπράκη, Αλαφούζου έχουν αναλάβει να φτιάξουν το προφίλ του Καμίνη, αναγορεύοντάς τον σε πολιτικό πρώτης γραμμής, είτε επειδή έχουν κλείσει κάποια «συμβόλαια» είτε επειδή σκέφτονται ότι με τον στυγνό επαγγελματισμό του και την κοινωνική αναλγησία που τον διακρίνει αποτελεί μια πολύ καλή εφεδρεία για την κεντρική πολιτική σκηνή, τώρα που οι φίρμες ξεφτιλίζονται με αστρονομική ταχύτητα (ούτε έναν πλήρη κοινοβουλευτικό κύκλο δεν προλαβαίνουν να κάνουν οι κυβερνήσεις).
Ο Καμίνης, βέβαια, είναι ένας αδίστακτος προβοκάτορας. Εχει επιλέξει τι θα πει, εν πλήρει συνειδήσει ότι μιλάει γκεμπελίστικα. Γιατί, βέβαια, μαγαζιά κλείνουν αβέρτα και στις γειτονιές, όπου δεν γίνονται διαδηλώσεις. Ο Καμίνης έχει ζηλώσει τη δόξα του Τζουλιάνι, του πάλαι ποτέ δημάρχου της Νέας Υόρκης, ο οποίος με τη φωτιά και το σίδερο αποφάσισε να «καθαρίσει» περιοχές της μητρόπολης. Γι’ αυτό και ζητά (ο Καμίνης) να του δοθούν αρμοδιότητες στον τομέα της καταστολής.
Δεν διστάζει να εμφανιστεί ακόμη και με ύφος Καρατζαφέρη: «Τις αιτίες της κρίσης τις ξέρουμε λίγο έως πολύ. Είναι η ανεξέλεγκτη μετανάστευση. Είναι η οργανωμένη εγκληματικότητα, που έχει χτυπήσει τις γειτονιές της Αθήνας, υπό τη μορφή είτε του εμπορίου ναρκωτικών, είτε της πορνείας στο δρόμο. Το παραεμπόριο, επίσης, είναι και αυτό ζήτημα οργανωμένου εγκλήματος. Πρέπει να καταπολεμηθεί το οργανωμένο έγκλημα στο κέντρο και τις γειτονιές της Αθήνας, που έχει προσλάβει πια τεράστια έκταση». Είναι πραγματικά η πιο πρωτότυπη ερμηνεία της κρίσης. Η ερμηνεία ενός απροκάλυπτου φασίστα, που διαστρεβλώνει την πραγματικότητα, που προστατεύει τον καπιταλισμό και που καλλιεργεί φοβικά σύνδρομα στον κόσμο, για να τον ελέγξει ιδεολογικά και πολιτικά και να τον μετατρέψει σε ορδή ναζιστικού τύπου.
Δεν είναι, όμως, μόνο ο Καμίνης που θέτει με γκεμπελίστικο τρόπο το ζήτημα της απαγόρευσης των διαδηλώσεων. Μιλώντας την περασμένη Δευτέρα στη Βουλή ο υπουργός Εσωτερικών Τ. Γιαννίτσης δεν δίστασε να πει: «Είναι προκλητικό ότι το Σάββατο, λόγω διαδηλώσεων, αφαιρέθηκαν έσοδα από τις επιχειρήσεις του κέντρου της Αθήνας που θα πήγαιναν για την καταβολή μισθών»! Αναφερόταν σε μια μεγάλη διαδήλωση του Περισσού (για τους χαλυβουργούς), που είχε γύρω στις 10.000 διαδηλωτές. Κανένας μέχρι τώρα δεν είχε τολμήσει να ισχυριστεί ότι οι διαδηλώσεις φταίνε που μένουν απλήρωτοι οι εργαζόμενοι. Σήμερα το ακούμε κι αυτό, γιατί γενικότερα φοβούνται όχι τις διαδηλώσεις του Περισσού, αλλά τις εκρήξεις που έρχονται.