Από την Πέμπτη 3 Νοέμβρη, οι τρεις πολιτικοί πρόσφυγες από τη Δυτική Σαχάρα είναι ελεύθεροι. Πρόκειται για μια σημαντική νίκη της αλληλεγγύης, η οποία δεν άφησε ούτε στιγμή την υπόθεση και πάλεψε με όλα τα μέσα για να σπάσει ο τσαμπουκάς της Αστυνομίας, που ενεργούσε κόντρα ακόμη και στο νόμο. Οι τρεις πολιτικοί πρόσφυγες όχι μόνο είναι ελεύθεροι, αλλά έχουν στα χέρια τους και τις ροζ κάρτες, για να μπορούν να διαμένουν νόμιμα και να εργάζονται νόμιμα, μέχρι να εξεταστούν τελεσίδικα οι αιτήσεις ασύλου που έχουν υποβάλει.
Οι αποφάσεις απελευθέρωσης των τριών πολιτικών προσφύγων έχουν γενικότερη σημασία, γιατί είναι πολλοί οι αιτούντες άσυλο που κρατούνται παράνομα σε διάφορα αστυνομικά κελιά σε όλη την Ελλάδα, ενώ έχουν υπερβεί από καιρό τον ανώτατο προβλεπόμενο χρόνο κράτησης των τριών μηνών (ή έξι μηνών αν έχουν κρατηθεί και άλλη φορά), που προβλέπει η αρμόδια νομική διάταξη (Προεδρικό Διάταγμα 114/2010).
Ο ένας από τους τρεις Σαχράουϊ πολιτικούς πρόσφυγες είχε κρατηθεί και προηγούμενη φορά και είχε αφεθεί ελεύθερος μετά παρέλευση 180 ημερών. Επομένως, η αστυνομία δεν είχε κανένα δικαίωμα να τον κρατήσει ούτε για μια μέρα. Επειδή είχε κάνει αίτηση για χορήγηση πολιτικού ασύλου (και μόνο η καταγωγή από την κατεχόμενη Δυτική Σαχάρα, την Παλαιστίνη της Αφρικής, αποτελεί επαρκή λόγο για να δοθεί άσυλο, πόσο μάλλον όταν στη χώρα τους αντιμετωπίζουν διώξεις από το μαροκινό κατοχικό καθεστώς), έπρεπε να αφεθεί αμέσως ελεύθερος και να του χορηγηθεί η ροζ κάρτα, μέχρις ότου εξεταστεί σε πρώτο και δεύτερο βαθμό η αίτηση ασύλου που είχε υποβάλει.
Η Αστυνομία, όμως, ερμηνεύει κατά το δοκούν τη σχετική διάταξη. Λέει δηλαδή ότι κάθε φορά που συλλαμβάνει έναν αιτούντα άσυλο έχει το δικαίωμα να τον κρατά για έξι μήνες! Ετσι, όμως, ο περιορισμός ως προς τον ανώτατο χρόνο κράτησης, που τέθηκε από το ΠΔ 114, καταργείται. Η αστυνομία θα μπορεί να συλλαμβάνει κάποιον αιτούντα άσυλο, να τον αφήνει στους τρεις μήνες, να τον ξαναπιάνει σε λίγες μέρες, να τον ξαναφήνει μετά από έξι μήνες, να τον ξαναπιάνει για ένα εξάμηνο και ούτω καθ’ εξής.
Ετσι, για τον συγκεκριμένο πολιτικό πρόσφυγα, εκδόθηκε νέα απόφαση κράτησης για 180 μέρες, εν γνώσει του γεγονότος ότι αυτός είχε κρατηθεί προηγούμενη φορά επίσης για 180 μέρες!
Οταν όλες οι αιτήσεις που κατέθεσε ο πολιτικός πρόσφυγας έπεσαν στο κενό, απευθύνθηκε στον συνήγορο του πολίτη, ο οποίος με παρέμβασή του σημείωσε πως ο νόμος απαγορεύει κάθε κράτηση αιτούντος άσυλο για περισσότερες από 90 μέρες ή 180 μέρες αν έχει κρατηθεί και προηγούμενη φορά. Ετσι η Αστυνομία αναγκάστηκε να απελευθερώσει και τους τρεις, αναγνωρίζοντας πως η σωστή ερμηνεία του νόμου είναι αυτή που και ο συνήγορος του πολίτη υπέδειξε και όχι αυτή που αυθαίρετα και με κατασταλτική διάθεση εφαρμόζει η αστυνομία.
Στα υπηρεσιακά σημειώματα που έλαβαν κατά την απελευθέρωσή τους οι συγκεκριμένοι πολιτικοί πρόσφυγες αναφέρεται:
«Κρατήθηκε προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία Διοικητικής απέλασης από 27-07-2011 έως 30-10-2011. Σήμερα 30-10-211 και ώρα 16:00 αφέθηκε ελεύθερος διότι ανεστάλη η εκτέλεση της απέλασής του με απόφαση του Δ/ντή της Δ/νσης Αλλοδαπών Αττικής, σύμφωνα με το άρθρο του ΠΔ 114/10, λόγω του γεγονότος ότι έχει καταθέσει αίτημα ασύλου το οποίο εκκρεμεί προς εξέταση και συμπλήρωσε τον προβλεπόμενο μέγιστο χρόνο κράτησής του μέχρι την έκδοση τελεσίδικης απόφασης επί του αιτήματός του».
Ο μέγιστος χρόνος κράτησης, λοιπόν, για όσους έχουν υποβάλει αίτηση χορήγησης ασύλου, δεν μπορεί να υπερβαίνει τους τρεις μήνες. Τα αστυνομικά κρατητήρια, όμως, είναι γεμάτα από αιτούντες άσυλο που κρατούνται για μήνες. Μόνο που οι άνθρωποι αυτοί δεν έχουν φωνή. Διάφορες ΜΚΟ και μεταναστευτικά «μαγαζάκια», που παίρνουν επιχορηγήσεις για ν’ ασχοληθούν με προβλήματα προσφύγων και μεταναστών, αδιαφορούν γι’ αυτό το θέμα, ενώ η Υπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ το βλέπει καθαρά γραφειοκρατικά. Κανένας τους δεν έψαξε στα αστυνομικά κρατητήρια για να δει πόσοι αιτούντες άσυλο κρατούνται παράνομα, πέραν του ανώτατου προβλεπόμενου χρόνου κράτησης.
Ζητάμε απ’ όσους έχουν στοιχεία για περιπτώσεις αιτούντων άσυλο που κρατούνται για πάνω από τρεις μήνες να μας τα φέρουν και δεσμευόμαστε ότι θα κινήσουμε γη και ουρανό για να ελευθερωθούν οι άνθρωποι.