Απόπειρα τρομοκράτησης του ίδιου και της οικογένειάς του καταγγέλλει ο σύντροφος Θύμιος Καλόγηρος, εργάτης με έντονη συνδικαλιστική, κοινωνική και πολιτική δράση στο Βόλο.
Την περασμένη Τρίτη, γύρω στις 9.30’ το πρωί, ο μεγάλος γιος του κατέβηκε από το σπίτι και είδε πέντε μπάτσους (με τρεις μοτοσικλέτες της ομάδας ΔΙΑΣ) να έχουν πιάσει πόστα αριστερά και δεξιά της εισόδου της πολυκατοικίας και στη γωνία. Αγόρασε ψωμί από τον διπλανό φούρνο και ξανανέβηκε στο σπίτι, για να κατέβει πάλι σε λίγο. Οι μπάτσοι τον μπλοκάρισαν και το πρώτο που τον ρώτησαν ήταν γιατί φορούσε μπουφάν, ενώ προηγούμενα είχε κατέβει φορώντας μόνο ένα πουλόβερ!
Μολονότι τους έδειξε την ταυτότητά του, μολονότι γείτονας τους διαβεβαίωσε ότι το παιδί κατοικεί εκεί από τη μέρα που γεννήθηκε, δεν τον άφησαν ούτε το κουδούνι να χτυπήσει για να ενημερώσει τη μητέρα του και τον αδελφό του. «Επεσες στην περίπτωση, γιατί μοιάζεις με κάποιον», του είπαν, ενώ σε λίγο κατέφτασε ασφαλίτικο με συμβατικές πινακίδες, στο οποίο και τον παρέδωσαν. Αν έψαχναν οτιδήποτε άλλο, σχετιζόμενο με κλοπές ή άλλα τέτοια αδικήματα, θα φώναζαν περιπολικό και όχι ασφαλίτικο.
Οταν ο σύντροφος που ενημερώθηκε στο μεταξύ έφτασε μαζί με άλλα τρία άτομα στο μπατσομέγαρο του Βόλου, ο γιος του αφέθηκε αμέσως ελεύθερος, χωρίς να του γίνει καμιά έρευνα και βέβαια χωρίς να του δοθεί καμιά εξήγηση. Οπως, μάλιστα, αποκάλυψε ο νεαρός, αξιωματικός της Ασφάλειας, που γνωρίζει πολύ καλά και τον ίδιο και την οικογένειά του, από παλιότερες κινητοποιήσεις, την περίοδο της Ολυμπιάδας, παρίστανε τον ανήξερο όταν τον είδε στο διάδρομο και τον ρώτησε «πώς από ‘δω;».
Είναι φανερό ότι η Ασφάλεια ασκεί προληπτική τρομοκρατία, αλλά δεν θα περάσει.