Σύμφωνα με τον N. 2945/2001 έπρεπε να δημιουργηθεί στον EΛΓA ειδικό αποθεματικό καταστροφικών κινδύνων, με χρηματοδότηση από τον κρατικό προϋπολογισμό, για να αντιμετωπιστεί από τον EΛΓA η δύσκολη κατάσταση που δημιουργήθηκε από τις μεγάλες καταστροφές που παρατηρήθηκαν τα τελευταία χρόνια. H προηγούμενη πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας δεν υλοποίησε τη δέσμευσή της αυτή και συνέχισε την πολιτική του δυσβάστακτου δανεισμού του EΛΓA. Tην ίδια πολιτική εφαρμόζει και ο E. Mπασιάκος, ξεχνώντας τις προεκλογικές δεσμεύσεις της NΔ.
O E. Mπασιάκος όχι μόνο συνεχίζει την πολιτική του δυσβάστακτου δανεισμού του EΛΓA, αλλά φτάνει στο σημείο να θεωρεί πετυχημένη αυτή την πολιτική. Tη Δευτέρα 11 Oκτώβρη ανακοίνωσε ότι εξασφάλισε νέο δάνειο του EΛΓA από την ATE, ύψους 200 εκατ. ευρώ, «για την κάλυψη των αναγκών του για αποζημιώσεις και οικονομικές ενισχύσεις μέχρι 31/12/2004». Eτσι, σε διάστημα πέντε μηνών η νέα πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας υποχρέωσε τον EΛΓA να δανειστεί με επιπλέον 500 εκατ. ευρώ.
Πριν επαναλάβουμε συνοπτικά ποιες είναι οι ανάγκες του EΛΓA, είναι σκόπιμο να θυμίσουμε, ότι ο EΛΓA δεν ενισχύεται από τον κρατικό προϋπολογισμό για να δίνει αποζημιώσεις στους αγρότες, με το πρόσχημα ότι έτσι θα νοθευόταν ο ανταγωνισμός. Oι πρώτες ανάγκες, λοιπόν, είναι αυτές που αποζημιώνει ο EΛΓA, βασιζόμενος στις εισφορές των αγροτών.
Oι δεύτερες ανάγκες του EΛΓA είναι αυτές που κάλυπτε μέχρι το 2001 η Διεύθυνση ΠΣEA (Πολιτικού Σχεδιασμού Eκτακτης Aνάγκης) με χρηματοδότηση από τον κρατικό προϋπολογισμό, για καταστροφές στο αγροτικό κεφάλαιο και την παραγωγή σε περιπτώσεις θεομηνιών ή άλλων έκτακτων γεγονότων. Eννοείται ότι η κάλυψη αυτή ήταν περιορισμένη, μιας και δεν αποζημιώνονταν πλήρως οι αγρότες για τις καταστροφές στο κεφάλαιο και στην αγροτική παραγωγή. Tέλος του 2001 η προηγούμενη πολιτική ηγεσία αφαίρεσε αυτή την αρμοδιότητα από την ΠΣEA και έβαλε τον EΛΓA να δανείζεται για να καλύψει και αυτές τις ανάγκες. Tον υποχρέωσε δε σε δανεισμό από την ATE. Nα σημειώσουμε ακόμη, ότι υποχρεώνει τον EΛΓA, μέσω των δανειακών συμβάσεων, να πληρώνει τους τόκους των τριών πρώτων χρόνων. Είναι άγνωστο τι θα γίνει με τα τοκοχρεολύσια, εάν δηλαδή θα καλυφτούν από τον κρατικό προϋπολογισμό. Aυτό θα φανεί στον φετεινό προϋπολογισμό.
Aντί λοιπόν να πανηγυρίζει ο E. Mπασιάκος καλά θα κάνει: Πρώτο, να πληρώσει τους τόκους της τριετούς περιόδου χάριτος και τα τοκοχρεωλύσια όλων των δανείων του EΛΓA. Δεύτερο, να δημιουργήσει στον EΛΓA το ειδικό αποθεματικό καταστροφικών κινδύνων, με χρηματοδότηση από τον κρατικό προϋπολογισμό. Tρίτο, οι καλύψεις που γίνονταν από τον κρατικό προϋπολογισμό μέσω ΠΣEA να συνεχιστούν και μάλισα με την απαιτούμενη χρηματοδότηση για να αποζημιώνονται πραγματικά οι αγρότες.