Η καταγγελία προέρχεται από αντιστασιακές ομάδες και δημοσιεύτηκε στην πλατιάς κυκλοφορίας αραβική εφημερίδα Αλ-Κουντς την περασμένη Τετάρτη 10/11. Σύμφωνα με την καταγγελία, τα αμερικάνικα στρατεύματα χρησιμοποιούν απαγορευμένα χημικά αέρια για να σκοτώσουν τους αντάρτες που αντιστέκονται. «Μερικοί κάτοικοι της πόλης κάηκαν ανεπανόρθωτα από δηλητηριώδη αέρια», δήλωσαν αντάρτες που είχαν πάρει μέρος στις μάχες που διεξάγονταν στη συνοικία Γκολάν, στην ίδια εφημερίδα. Πράγμα που επιβεβαίωσε και Ιρακινός γιατρός που θέλησε να κρατήσει την ανωνυμία του: «Τα αμερικάνικα στρατεύματα ψέκασαν με χημικά και νευροπαραλυτικά αέρια αντιστασιακούς μαχητές προκαλώντας τους υστερία. Η εικόνα ήταν σπαρακτική».
Ταυτόχρονα, πολλοί ανταποκριτές αναφέρουν τεράστιες υλικές ζημιές και πολλά πτώματα, κυρίως αμάχων. Σύμφωνα με γιατρό του νοσοκομείου της Φαλούτζα, η πόλη έχει τεράστιες ελλείψεις σε ιατροφαρμακευτικό υλικό. «Δεν έχει γίνει ούτε μια εγχείρηση στη Φαλούτζα. Είχαμε ένα νοσοκομειακό που χτυπήθηκε από αμερικάνικα πυρά και ένα γιατρό τραυματία.
Υπάρχουν πάμπολλοι τραυματισμένοι πολίτες στα σπίτια τους που δε μπορούν να κουνηθούν. Ενα 13χρονο αγόρι μόλις πέθανε στα χέρια μου».
Υπάρχουν πάμπολλοι τραυματισμένοι πολίτες στα σπίτια τους που δε μπορούν να κουνηθούν. Ενα 13χρονο αγόρι μόλις πέθανε στα χέρια μου».
Οι Αμερικάνοι ισοπεδώνουν τη Φαλούτζα διαπράττοντας ένα ακόμα έγκλημα πολέμου πλάι στα όσα έχουν κάνει ανά τον κόσμο. Χρησιμοποιώντας και όπλα μαζικής καταστροφής, για τα οποία υποτίθεται ότι ξεκίνησαν αυτό τον πόλεμο. Οποία υποκρισία! Κι όμως, η διεθνής κινητοποίηση είναι από μικρή έως ανύπαρκτη. Εδώ όμως δε χωράνε δικαιολογίες. Ας μην περιμένουμε την ολοκλήρωση ενός ακόμα εγκλήματος για να βγούμε στο δρόμο και να την καταγγείλουμε. Αυτό άλλωστε είναι το ελάχιστο που μπορούμε και πρέπει να κάνουμε μπροστά σε μια αντίσταση που ξετινάζει το «αήττητο» της «υπερδύναμης» του πλανήτη. Διαφορετικά, ας φορτώσουμε στις πλάτες μας άλλη μια ντροπή κι ας αφήσουμε να περάσει κι αυτό, όπως τόσες άλλες σφαγές στη Μέση Ανατολή…