Η διοίκηση του «Ευαγγελισμού», δηλαδή το ελληνικό δημόσιο, δεν εμφανίστηκε στο δικαστήριο για να υποστηρίξει την αγωγή, με την οποία ζητά από τον Σάββα Ξηρό 19.000 ευρώ για τα νοσήλια εκείνο το μαύρο καλοκαίρι του 2002. Σε συνεννόηση με τον «μεγάλο αδελφό» που συντονίζει τα πάντα, η εισαγγελία εφετών Πειραιά, διά του εισαγγελέα Φραγκιαδάκη (είναι αυτός υπό την εποπτεία του οποίου κατασκευάστηκαν τα λευκά κελιά και επιβλήθηκε το ειδικό καθεστώς κράτησης εξόντωσης των πολιτικών κρατούμενων), ακύρωσε την έγκριση που είχε δώσει ο αρμόδιος για τις φυλακές εισαγγελέας και η διεύθυνση των φυλακών, για τη μεταγωγή του Σάββα από τη φυλακή στο δικαστήριο, προκειμένου να αποκρούσει την αγωγή και να υποστηρίξει την ανταγωγή που έχει υποβάλει, καταγγέλλοντας τον «Ευαγγελισμό» για συνέργεια στα βασανιστήρια που υπέστη και για παραβίαση σωρείας διατάξεων του Συντάγματος, της ΕΣΔΑ, του Ποινικού Κώδικα και των διεθνών συμβάσεων που αναφέρονται στην ιατρική δεοντολογία και την προστασία των δικαιωμάτων. Κρίθηκε προφανώς πως η παρουσία του Σάββα, σε συνδυασμό με την απουσία-φυγοδικία του ελληνικού κράτους, θα δημιουργούσε μια εικόνα καθόλου συμβατή με την επικοινωνιακή τακτική της τρομοϋστερίας.
Ως μάρτυρες στη δίκη κατέθεσε ο δημοσιογράφος Π. Γιώτης, που αναφέρθηκε σε όλες τα περιστατικά εκείνου του καλοκαιριού της ντροπής, όπως καταγράφηκαν από το ρεπορτάζ, και η σύντροφος του Σάββα Αλίθια Ρομέρο, η οποία κατέθεσε την προσωπική της εμπειρία, όπως και της οικογένειας του Σάββα. Απόφαση αναμένεται να εκδοθεί μετά από μερικούς μήνες.