Την ώρα που έκλεινε η ύλη της εφημερίδας μας, στα Εξάρχεια βρισκόταν σε πλήρη εξέλιξη ένα νέο αστυνομικό πογκρόμ. Πολλές διμοιρίες ΜΑΤ, δεκάδες ασφαλίτες, περιπολικά και μοτοσικλέτες σάρωναν τους δρόμους και έκαναν συλλήψεις με κριτήριο την εμφάνιση ή επειδή κάποιος τους στραβοκοίταξε. Μια διμοιρία ΜΑΤάδων δοκίμασε να μπει στα γραφεία του «Δικτύου» στην οδό Τσαμαδού, όμως την σταμάτησαν στη σκάλα μέλη της οργάνωσης.
Σύμφωνα με τα όσα είχε ανακοινώσει η Αστυνομία, αφορμή για το πογκρόμ ήταν ο ξυλοδαρμός δύο ασφαλιτών από ομάδα νέων. Εμείς δεν μπορέσαμε να διασταυρώσουμε αυτό το γεγονός και δεν γνωρίζουμε αν αληθεύει. Αυτό, όμως, είναι αδιάφορο. Γιατί αν είναι έτσι, το πογκρόμ αποτελεί έμπρακτη εφαρμογή του ναζιστικού δόγματος της συλλογικής ευθύνης. Και μάλιστα με διευρυμένο τρόπο. Δεν ποινικοποιείται απλά μια πολιτική κατεύθυνση, αλλά ένα κομμάτι της πόλης. Ενα κομμάτι από τα πιο ζωντανά, χώρος πολιτικών ζυμώσεων και δράσεων, χώρος δημιουργίας και αυτενέργειας από παλιά.
Το γεγονός ότι το πογκρόμ επαναλαμβάνεται για δεύτερη φορά δεν είναι τυχαίο. Είναι σύμπτωμα μιας γενικευμένης επιχείρησης πειθάρχησης, μέσω της κρατικής τρομοκρατίας.