Ασφαλώς, δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να προσπαθείς χρόνια να αποτινάξεις τη ρετσινιά του ΕΚΟΦίτη και να οικοδομήσεις ένα προφίλ «κεντρώου» πολιτικού και να ξεκινάς την καριέρα σου ως υπουργός Δημόσιας Τάξης με έναν ξυλοδαρμό εργαζόμενων και συνδικαλιστών από τα ΜΑΤ. Κάπως έτσι την είδε ο Πολύδωρας και με το αμίμητο ύφος του δήλωσε «αρνητικά αιφνιδιασμένος» για τον ξυλοδαρμό τραπεζοϋπάλληλων από τα ΜΑΤ την Παρασκευή 17 Φλεβάρη. Οι εντολές σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οι διαδηλωτές «να απωθούνται διακριτικά», είπε σε συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ που τον επισκέφτηκαν για να κάνουν παράσταση διαμαρτυρίας!
Μιλάμε, δηλαδή, για δούλεμα ψιλό γαζί. Οσοι έχουν βρεθεί έστω και μια φορά σε παρόμοια περιστατικά ξέρουν πολύ καλά ότι η «διακριτική απώθηση», δηλαδή το σπρώξιμο με χέρια και με ασπίδες, κρατάει δευτερόλεπτα. Αν οι… διακριτικώς απωθούμενοι δεν υποχωρήσουν, αρχίζει το «ψέκασμα» με τις φισούνες και το ξυλοφόρτωμα με τα γκλομπ. Ομως, είπαμε, ο Πολύδωρας δεν θέλει να τσαλακώσει το προφίλ του από την πρώτη βδομάδα της υπουργίας του. Είδε κι έπαθε να μπει στην κυβέρνηση.
Ο Πολύδωρας δήλωσε ακόμη ότι διέταξε να γίνει έρευνα για τη συμπεριφορά των ΜΑΤάδων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αυτή η δήλωση εντάσσεται στην κατηγορία του γνωστού ανέκδοτου: Λέμε και καμιά μαλακία για να περάσει η ώρα. Οσο για τους διαμαρτυρόμενους συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ, παλιά τους τέχνη κόσκινο. Αντί να προετοιμάζονται για να αντιμετωπίσουν την αστυνομική βία, επιλέγουν το ρόλο του καρπαζοεισπράκτορα ο οποίος πρώτα τις τρώει και μετά κλαψουρίζει στα υπουργικά γραφεία, δίνοντας την ευκαιρία σε υπουργούς να κάνουν το κομμάτι τους.