♦ Χωρίς ντροπή
Χωρίς καμιά αναστολή, ξεδιάντροπα, η Κατσέλη και η Νταλάρα παρέστησαν στην τελετή απονομής των βραβείων Best Workplaces 2011, που οργάνωσε το Great Place to Work (Σπουδαίο μέρος για να εργάζεσαι!). Είναι μια από τις φιέστες που οργανώνουν οι καπιταλιστές για να βραβεύουν ο ένας τον άλλο. Το κλίμα μπορείτε να το διαπιστώσετε και από τη φωτογραφία στην κορυφή της σελίδας: τα μέλη της κυβέρνησης αισθάνονται ανετότατα ανάμεσα σε γιάπηδες και μανατζαρέους. Και τι δεν είπε το στόμα των δύο κυριών στη διάρκεια της φιέστας. Η Κατσέλη εξήρε τις προσπάθειες «για ένα περισσότερο δημιουργικό και κατά συνέπεια αποδοτικό εργασιακό περιβάλλον» και συγχάρηκε τις βραβευόμενες εταιρίες, επειδή «έχουν επενδύσει στην ανάπτυξη δεσμών εμπιστοσύνης μέσα στην επιχείρηση, όπως και στην καλλιέργεια κουλτούρας, προόδου και συνεργασίας», ενώ η Νταλάρα συμπλήρωσε πως χαίρεται ιδιαίτερα «που βρισκόμαστε απόψε εδώ για να επιβραβεύσουμε τις εταιρίες εκείνες που δημιουργούν το καλύτερο περιβάλλον για τους εργαζομένους τους».
♦ Αποστομωτική απάντηση
Στο άρθρο 90 παράγραφος 5 του νόμου 3386/2005 στηρίζει ο Παπουτσής την απόφασή του για τη χορήγηση δικαιώματος ταξιδιού στους 300 πρώην απεργούς πείνας. Ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα που σχετίζονται μ’ αυτή την υπόθεση (γράφτηκαν αναλυτικά στο προηγούμενο φύλλο της «Κ»), η αιτιολογική βάση της απόφασης Παπουτσή έχει μια ξεχωριστή σημασία.
Οι απεργοί πείνας έχουν τεθεί σε καθεστώς «ανοχής» (εξάμηνη «αναβολή της απομάκρυνσης») βάσει του νόμου Παπουτσή (3907/2011), όμως ο Παπουτσής τους δίνει την κουτσουρεμένη άδεια ταξιδιού βάσει του βασικού μεταναστευτικού νόμου. Χρησιμοποιεί δε μια γενική εξουσιοδοτική διάταξη αυτού του νόμου, που δίνει το δικαίωμα στους υπουργούς να ρυθμίζουν κάθε θέμα που η ρύθμισή του δεν ορίζεται ρητά στο νόμο.
Είναι αυτή ακριβώς η διάταξη που χρησιμοποίησε το 2008 ο Παυλόπουλος για να δώσει άδειες παραμονής στους 15 απεργούς πείνας των Χανίων και που χρησιμοποίησε πάλι ο Παπουτσής, τον περασμένο Δεκέμβρη, για να ρυθμίσει το θέμα της άδειας ταξιδιού σε διάφορες κατηγορίες μεταναστών, μεταξύ των οποίων και όσοι έχουν αναβολή της απέλασης ή προσωρινή διαταγή αναβολής της απέλασης από διοικητικό δικαστήριο.
Είναι αυτή ακριβώς η διάταξη, βάσει της οποίας θα μπορούσαν να δοθούν άδειες παραμονής στους 300 απεργούς πείνας, αν ο αγώνας τους συνεχιζόταν για μερικές μέρες ακόμη και αν δεν υπήρχε η εσωτερική υπονόμευση και τα συνεχή πισώπλατα χτυπήματα, που έσπασαν το μέτωπό τους και τους οδήγησαν στην αποδοχή μιας συμβιβαστικής λύσης, που απέχει από το αίτημά τους για άδειες παραμονής. Η συνεχής ενεργοποίηση αυτής της νομικής διάταξης για να λύνονται διάφορα θέματα δείχνει πως αυτή τη λύση θα επέλεγε η κυβέρνηση, αν η πίεση της απεργίας πείνας συνεχιζόταν. Κι αυτό αποτελεί την πιο αποστομωτική απάντηση σε εκείνους που έλεγαν ότι δεν υπήρχε νομική δυνατότητα, προκειμένου να κάμψουν το ηθικό των απεργών πείνας.
♦ Αποκαλυπτήρια
Το απόλυτο ξεβράκωμα για την τέως υπουργό, βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Κ. Μπατζελή, από επιστολογράφο του «Ποντικιού», ο οποίος είδε τη Μπατζελή να πρωτοστατεί σε φωνές και ειρωνίες, όταν διαδηλωτές παρενέβησαν σε φιέστα στο ευρωκοινοβούλιο και διάβασαν κείμενο, το οποίο αναφερόταν κυρίως στην αντίσταση του λαού της Κερατέας. Κάθησε, λοιπόν, και έψαξε το θέμα και ανακάλυψε ότι η Μπατζελή, όχι σε κάποια μακρινή εποχή, αλλά το Νοέμβρη του 2008, είχε καταθέσει (με την ιδιότητα της ευρωβουλευτή) ερώτηση στην Κομισιόν για την κοινοτική συγχρηματοδότηση του ΧΥΤΑ Κερατέας, στην οποία επικαλούνταν τα επιχειρήματα που επικαλούνται οι αντιστεκόμενοι της Κερατέας («αρχαιολογική περιοχή, ιστορικός τόπος και τοπίο ιδιαίτερου φυσικού κάλλους»). Η διαφορά είναι πως οι κάτοικοι της Κερατέας εξακολουθούν και σήμερα να υποστηρίζουν τα ίδια, ενώ το ΠΑΣΟΚ έγινε κυβέρνηση και οι Μπατζελήδες γλείφουν εκεί που έφτυναν.
♦ Πάρε κόσμε…
Επίσημη επίσκεψη στην Κίνα πραγματοποιεί ο Παμπούκης. Στόχος το ξεπούλημα. Κουβάλησε μαζί του τους διευθύνοντες συμβού-λους της ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ, ενώ συναντήθηκε με τον πρόεδρο της Cosco Γουέι Ζιαφού. Προφανώς, αναζητά και στην κινέζικη αγορά υποψήφιους αγοραστές για τα «ασημικά» του ελληνικού κράτους, που έχουν βγει στο σφυρί, στο πλαίσιο του γιγαντιαίου ξεπουλήματος των 50 δισ. ευρώ. Οι Κινέζοι ιμπεριαλιστές, πάντως, φέρονται χολωμένοι, γιατί οι μπίζνες που έχουν σχεδιάσει για την Ελλάδα δεν προχωρούν, λόγω γερμανικού βέτο. Επομένως, μάλλον δεν τρέφει και μεγάλες προσδοκίες η κυβέρνηση για είσοδο κινεζικών κεφαλαίων για εξαγορά μεριδίων σε ελληνικές ΔΕΚΟ.
♦ Καυγάς για τη λεία
Εμείς, τώρα, ποιον να πιστέψουμε; Τον γερμανό υπουργό Οικονομικών Β. Σόιμπλε, που εκφράζεται ανοιχτά πια υπέρ της προοπτικής «αναδιάρθρωσης» του ελληνικού χρέους, ή τον επίτροπο Ολι Ρεν, που δηλώνει ότι αποκλείει την αναδιάρθρωση; Τον Σόιμπλε, φυσικά, που εκφράζει την πραγματική εξουσία στην ευρωζώνη και όχι τον Ρεν, που δεν είναι παρά ένας υψηλόβαθμος υπάλληλος.
Γιατί, όμως, αυτή η αβυσσαλέα διαφορά στις δηλώσεις δυο παραγόντων της ευρωζώνης; Γιατί βρίσκεται σε εξέλιξη (και θα κρατήσει καιρό ακόμα) ένας άγριος καυγάς ανάμεσα στα ιμπεριαλιστικά κέντρα της ευρωζώνης, για το πώς θα μοιραστεί το κόστος καταστροφής κεφαλαίου, που έτσι κι αλλιώς θα γίνει. Το ελληνικό χρέος θα «αναδιαρθρωθεί», που σημαίνει ότι κεφάλαιο θα καταστραφεί. Με ποιους όρους, όμως, θα γίνει αυτή η «αναδιάρθρωση»; Αυτό είναι το ερώτημα που ταλανίζει την ευρωζώνη, γιατί οι όροι θα καθορίσουν τη μοιρασιά ανάμεσα στα ιμπεριαλιστικά κέντρα και τις αλλαγές στους μεταξύ τους συσχετισμούς. Η Γερμανία έχει συγκροτημένη τακτική, με επιθετικά χαρακτηριστικά, ενώ οι υπόλοιποι απλώς αμύνονται.
♦ Ξενοδουλείας το ανάγνωσμα
Ανάγλυφη αποτυπώνεται η ξενοδουλεία των ελληνικών κυβερνήσεων στα τηλεγραφήματα που στέλνουν οι εκάστοτε αμερικανοί πρεσβευτές στην κυβέρνησή τους, ορισμένα από τα οποία βλέπουν το φως της δημοσιότητας. «Η ελληνική κυβέρνηση έχει αποδείξει ότι είναι ένας πολύ συνεργάσιμος σύντροφος στη Σούδα, αλλά φυσικά δεν το διαφημίζει, για εσωτερικούς πολιτικούς λόγους», ανέφερε ο Ντ. Σπέκχαρντ σε τηλεγράφημά του τον Ιούνη του 2008. Το Φλεβάρη του 2006, ο Τσαρλς Ρις αναφέρει ότι η αμερικάνικη πρεσβεία στην Αθήνα θεωρεί πως η «εν λευκώ άδεια που παραχωρήθηκε στα αμερικανικά στρατιωτικά αεροπλάνα από το ελληνικό υπουργείο Αμυνας μετά την 11η Σεπτέμβρη 2001 για πτήσεις στον ελληνικό εναέριο χώρο» είναι πιο σημαντική από την ενίσχυση της ελληνικής συμμετοχής στο Αφγανιστάν. Υποτίθεται πως βρισκόμασταν σε μια περίοδο που ο Καραμανλής το ‘παιζε… αντιαμερικανός και αρνιόταν να ενισχύσει την ελληνική στρατιωτική παρουσία στο Αφγανιστάν. Οπως αποκαλύπτεται από το τηλεγράφημα του Ρις, η ελληνική κυβέρνηση έδινε παρασκηνιακά ό,τι ζητούσαν οι Αμερικάνοι, προκειμένου να μην την πιέσουν για αναβάθμιση της στρατιωτικής παρουσίας στο Αφγανιστάν, που θα της προκαλούσε πολιτική ζημιά.
♦ Παραμύθια της Χαλιμάς
Λίγο πριν την απόρρητη συνάντησή του με τους Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου, μετά την οποία δεν ανακοινώθηκε απολύτως τίποτα, ο Σόρος μίλησε στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, σ’ ένα ολιγομελές ακροατήριο μεγαλοστελεχών επιχειρήσεων. Εκεί, μεταξύ άλλων, είπε πως ο Ομπάμα… αγωνίστηκε και πίεσε τη Μέρκελ για να δεχτεί η Γερμανία την επιμήκυνση των ελληνικών δανείων από την τρόικα και την εξίσωση του επιτοκίου μ’ αυτό της Ιρλανδίας. Αυτά συνήθως λέγονται σε λαϊκά ακροατήρια και όχι σε ολιγομελή ακροατήρια καπιταλιστών, που ξέρουν καλά πως δεν υπάρχει περίπτωση να ασχολήθηκε ο Ομπάμα με τέτοια θέματα. Τότε γιατί τα είπε ο Σόρος; Μία εξήγηση είναι πως επέλεξε να συμπεριφερθεί προσβλητικά στους ακροατές του, λέγοντάς τους παραμύθια της Χαλιμάς. Η άλλη εξήγηση –που είναι και η σωστότερη– είναι πως ο Σόρος ενήργησε πολιτικά. Ξέροντας πως τα όσα πει θα βγουν προς τα έξω, προσπάθησε να φιλοτεχνήσει το προφίλ της φιλελληνικής αμερικάνικης πολιτικής, την οποία έχει «κερδίσει» ο εκλεκτός τους Γιωργάκης.
♦ Τζάμπα προφητείες
Σύμφωνα με τον Χρυσοχοΐδη, ο πληθωρισμός στα τέλη του 2011 θα υποχωρήσει στο 2,5%. Τη μεγαλοφυή αυτή πρόβλεψη έκανε στο πρωινάδικο του Mega, την περασμένη Τρίτη. Αυτή τη στιγμή, βέβαια, σε μέσα επίπεδα δωδεκαμήνου ο πληθωρισμός «τρέχει» με 5,1%, αλλά ο γίγαντας της οικονομικής σκέψης Χρυσοχοΐδης δεν καταλαβαίνει από τέτοια. Αυτός κάνει συμφωνίες κυρίων με τις πολυεθνικές που μειώνουν τις τιμές τους. Βέβαια, τον περασμένο Οκτώβρη τους φοβέριζε κι αυτοί τον πήραν στο ψιλό, αλλά ποιος τα θυμάται τώρα αυτά; Το ίδιο δεν θα θυμάται κανένας (εκτός ίσως από εμάς τους… διεστραμμένους που κρατάμε τεφτέρια) και την τωρινή πρόβλεψη για πληθωρισμό 2,5%. Βγήκε στο γυαλί ο υπουργός, δεν μπορούσε να μην πετάξει και την παπάρα του, μπας και τσιμπήσει κανένας.