♦ Απατεωνίσκος
Οταν σε ξεμπροστιάζει ακόμα και ο Πρετεντέρης, αποκαλώντας σε, εμμέσως πλην σαφώς, πολιτικό απατεώνα, σημαίνει ότι έχεις φτάσει στο έσχατο σκαλί, μετά από το οποίο υπάρχει μόνο ο δρόμος της εξόδου από την κυβέρνηση. Ο Γ. Παπακωνσταντίνου το αισθάνεται πλέον ότι πλησιάζει η ώρα του, γι’ αυτό και άρχισε να κάνει ακόμα και έκτακτες τηλεφωνικές παρεμβάσεις σε δελτία ειδήσεων τηλεοπτικών σταθμών. Από μια τέτοια παρέμβασή του στο κεντρικό δελτίο του Mega (30.3.11) είναι ο διάλογος που ακολουθεί, όπου ο Πρετεντεράκος τον κάνει σκόνη και τον αναγκάζει να δώσει μια αμήχανη απάντηση, ίσα-ίσα για να ξεφύγει από τη δύσκολη θέση:
«Γ. ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ: Πρέπει να συμφωνούμε τουλάχιστον στα στοιχειώδη. Οταν είχατε έρθει στο δελτίο ειδήσεων του Μέγκα πριν 4-5 μήνες, που εγώ επέμενα ότι το έλλειμμα θα είναι διψήφιο το 2010, μου λέγατε ότι το έλλειμμα σε καμία περίπτωση δεν θα είναι πάνω από 9,6%. Τώρα πάμε σε 10,5%, δεν ξέρατε τότε τι συνέβη; Πώς πέσατε έξω;
Γ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ: Εχετε, φαίνεται, στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής που δεν έχουμε οι υπόλοιποι. Εγώ πάντως, θα περιμένω να ακούσω τα νούμερα της ΕΛΣΤΑΤ, να δούμε πού ακριβώς θα καθίσει το έλλειμμα. Σας θυμίζω, πέρυσι, η ύφεση ήταν ελαφρά χειρότερη απ’ ό,τι είχε υπολογιστεί κι αυτό έχει επιπτώσεις σε μια σειρά από πράγματα. Να περιμένουμε να δούμε πού θα είναι τελικά το έλλειμμα του 2010».
ΥΓ: Μετά από το ξεβράκωμα που του έκανε ο Πρετεντεράκος και από δημοσιεύματα σε εφημερίδες που μιλούν για έλλειμμα πάνω από 10%, ο Παπακωνσταντίνου εξέδωσε ένα λακωνικό δελτίο Τύπου για να πει ότι δεν πρόκειται να σχολιάσει κανένα δημοσίευμα για το έλλειμμα, μέχρι να δοθούν στη δημοσιότητα τα στοιχεία από την ΕλΣτατ. Κέρδισμα χρόνου; Οχι μόνο. Υπάρχουν και υστερόβουλοι υπολογισμοί (παζάρι με τις Βρυξέλλες) για τους οποίους μπορείτε να διαβάσετε στη σελίδα 12.
♦ Η αλήθεια πίσω από τη μαγική εικόνα
Στην ίδια τηλεοπτική παρέμβασή του ο Γ. Παπακωνσταντίνου προσπάθησε με λύσσα ν’ αποκρούσει την κατηγορία ότι ο τακτικός προϋπολογισμός έπεσε έξω κατά 1,2 δισ. το πρώτο δίμηνο της χρονιάς. Δεν μπορού-σε, βέβαια, ν’ αρνηθεί το γεγονός ότι σημειώθηκε μεγάλη υστέρηση στα έσοδα και σχετικά μικρή υπέρβαση στις δαπάνες. Εβαλε, όμως, στη σούμα και το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, το οποίο ξαναπετσοκόφτηκε, προκειμένου να καλυφτεί λογιστικά η «μαύρη τρύπα» του τακτικού προϋπολογισμού.
Οταν, όμως, πετσοκόβεις συνεχώς το ΠΔΕ, για ποια ανάπτυξη μπορείς να μιλάς; Ο Παπακωνσταντίνου είναι αυτός που έχει διακηρύξει ότι «η ανάκαμψη έχει ήδη αρχίσει». Με πετσοκομμένο το ΠΔΕ (που θα τροφοδοτούσε και τον ιδιωτικό καπιταλισμό) το μόνο που μπορείς να περιμένεις είναι χαμηλότερη ανάπτυξη και μεγαλύτερη ανεργία, που θέλοντας και μη θα σε τραβήξουν σε βαθύτερη «ύφεση». Αυτή είναι η αλήθεια πίσω από τη μαγική εικόνα που προσπαθεί να φτιάξει με τους αριθμούς ο Παπακωνσταντίνου, ο οποίος έχει πλέον χάσει την ασυλία που είχε στα αστικά ΜΜΕ.
♦ Διέξοδος προς όφελος του κεφάλαιου
Εγραφε, προ δεκαημέρου, η «Ντόιτσε Βέλε», σε εκτενές σχόλιό της για τις εξελίξεις στην Πορτογαλία: «Η κυβέρνηση Σόκρατες τα έκανε όλα σωστά, σύμφωνα με τις υποδείξεις των ειδικών της ΕΕ και άλλων. Υιοθέτησε ένα πρωτοφανές πρόγραμμα περικοπών με όλα τα συστατικά της συνταγής: πάγωμα συντάξεων, καθήλωση και μείωση μισθών, περιορισμός δαπανών, περιοριστική εργασιακή νομοθεσία, αύξηση του ΦΠΑ κ.ά. Καμία κυβέρνηση δεν θα τολμούσε να επιβάλει τέτοιου είδους μέτρα στη Γερμανία. Ερχεται ωστόσο η στιγμή που οι πολίτες αρνούνται να συμπράξουν με τους κυβερνώντες. Ερχεται η στιγμή που ο κόμπος φτάνει στο χτένι».
Η ανησυχία για την πολιτική σταθερότητα στις χώρες της ΕΕ είναι ξέχειλη σ’ αυτό το σχόλιο. Στο «διά ταύτα», όμως, φαίνεται καθαρά και το αδιέξοδο της αστικής πολιτικής διαχείρισης: «Οποια και αν είναι η κυβέρνηση στην Πορτογαλία θα πρέπει να αναλάβει να υλοποιήσει τις δεσμεύσεις της προηγούμενης», όπως είπαν στο σαφέστατο μήνυμά τους οι Μέρκελ και Μπαρόζο, μετά το τέλος της τελευταίας συνόδου κορυφής της ΕΕ.
Το συμπέρασμα είναι σαφές: όταν η λαϊκή δυσαρέσκεια διοχετεύεται στις κάλπες, όπως έγινε στην Ιρλανδία, όπως αναμένεται να γίνει στην Πορτογαλία, όπως γίνεται στις εκλογές των ομόσπονδων κρατιδίων της Γερμανίας, ο μόνος κερδισμένος είναι το καπιταλιστικό σύστημα.
♦ Πρωταπριλιάτικο
Τη γνωστή παροιμία «– Τι κάνεις Γιάννη; – Κουκιά σπέρνω» θυμίζει ο υφυπουργός Οικονομικών Δ. Κουσελάς, που εξακολουθεί να κατέχει το ρεκόρ ραδιοτηλεοπτικών εμφανίσεων, καθώς δεν κάνει καθημερινά τίποτ’ άλλο από το να δίνει συνεντεύξεις σε ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές. Αλλα τον ρωτάνε, άλλα απαντάει. Θαυμάστε διάλογο από το πρωινάδικο της τηλεόρασης του ΑΝΤ1 την 1η Απρίλη (κυριολεκτικά πρωταπριλιάτικο):
Γ. ΒΑΡΕΜΕΝΟΣ: Να πω κάτι: Εσείς στο υπουργείο Οικονομικών δε λέγατε ότι δε θα ξαναληφθούν ποτέ νέα μέτρα; Μάλιστα ο αρμόδιος υπουργός έχει πει ότι «δε θα είμαι εγώ τουλάχιστον»..
Ν. ΣΙΩΜΟΠΟΥΛΟΣ: Ο κ. Κουσελάς δεν τα έχει πει αυτά, τα έχει πει ο κ. Παπακωνσταντίνου. Ο κ. Παπακωνσταντίνου λοιπόν διαψεύδει τον εαυτό του σχεδόν κάθε μέρα.
Δ. ΚΟΥΣΕΛΑΣ: Εχουμε πει και το ξαναλέω και το τονίζω σήμερα ότι δεν θα προχωρήσουμε σε οριζόντιες περικοπές μισθών και συντάξεων.
Γ. ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ: Μισό λεπτό.. Αυτό για το «οριζόντιες» και «κάθετες» είναι μεγάλη κουβέντα, θα φτάσουμε όμως μέχρι εκεί.
Γ. ΒΑΡΕΜΕΝΟΣ: Ξέρεις τι σημαίνει αυτό Γιώργο; Σημαίνει θα προχωρήσουμε σε περικοπές.
♦ Ακτιβιστές πρακτοράτζες
Η είδηση δημοσιεύτηκε στην ηλεκτρονική έκδοση του «Βήματος». Το υπουργείο Εξωτερικών των ΗΠΑ χρηματοδότησε την ανάπτυξη μιας εφαρμογής που λέγεται «κουμπί πανικού». Οπως αναφερόταν, «οι ακτιβιστές που αγωνίζονται για την ελευθερία ενάντια στις καταπιεστικές κυβερνήσεις των χωρών που εκτείνονται από τη Μέση Ανατολή προς την Κίνα, σύντομα θα έχουν για σύμμαχό τους ένα ειδικό κουμπί στο κινητό τους τηλέφωνο που θα τους επιτρέπει να στέλνει σήμα κινδύνου και να σβήνει τυχόν επαφές και φωτογραφίες που θα μπορούσαν να τους ενοχοποιήσουν. Αν η αστυνομία των καθεστώτων είναι κοντά στο να τους συλλάβει, θα υπάρχει η δυνατότητα για τους ακτιβιστές να πατάνε το κουμπί πανικού, το οποίο αφενός θα σβήνει όλες τις επαφές και αφετέρου θα εκπέμπει σήμα κινδύνου σε άλλους ακτιβιστές.
“Προσπαθούμε να εφαρμόσουμε ένα σχέδιο παρακολού-θησης αυτών των εφαρμογών καθώς πολλοί συνεργάτες μας δραστηριοποιούνται σε περιοχές με αυταρχικές κυβερνήσεις”, δήλωσε ο Μάικλ Πόσνερ, βοηθός υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ για τα ανθρώπινα δικαιώματα και την εργασία. Οι ΗΠΑ έχουν επενδύσει από το 2008 περίπου 50 εκατ. δολάρια στην προώθηση νέων τεχνολογιών για τους “ακτιβιστές”, όπως υποστηρίζουν, επικεντρώνοντας την προσοχή στην προστασία των προσωπικών επαφών και δεδομένων από τις κυβερνητικές παρεμβάσεις».
Πολλές από τις περιβόητες ΜΚΟ, που τάχα αγωνίζονται για τα ανθρώπινα δικαιώματα ανά τον κόσμο, είναι πρακτόρικα κατασκευάσματα των ιμπεριαλιστικών κυβερνήσεων. Αυτό ήταν γνωστό, ενώ τώρα το μαθαίνουμε και επίσημα από την ίδια την κυβέρνηση των ΗΠΑ.
♦ Παλιά εμέσματα
«Χωρίς αντίπαλο και με ποσοστό 97,31%, ο Φώτης Κουβέλης εξελέγη πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς στο ιδρυτικό συνέδριο του κόμματος, που ολοκληρώθηκε χθες με την εκλογή 110 μελών της Κεντρικής Επιτροπής» (οι εφημερίδες). Αν αυτό συνέβαινε σε άλλο κόμμα, οι «ευαίσθητοι ανανεωτές» θα έκαναν ειρωνικά σχόλια και θα μιλούσαν για «σταλινικά ποσοστά». Τώρα που συνέβη στο δικό τους πολιτικό μόρφωμα το θεωρούν απολύτως φυσιολογικό. Μπορεί να είναι φυσιολογικό (δεν είμαστε εμείς που θα σχολιάσουμε την κομματική τους λειτουργία), το ίδιο όμως μπορεί να ισχύει και για κάθε άλλο κόμμα. Ας γλείψουν, λοιπόν, όλα τα εμέσματα που κατά καιρούς έχουν πετάξει πάνω στη λειτουργία των επαναστατικών κομμουνιστικών κομμάτων του παρελθόντος.
►Κήρυγμα ενότητας απηύθηνε ο Αλαβάνος, εξαιρώντας όμως κάποιους: «Ενότητα για μας σημαίνει συνάντηση προσώπων από το χώρο του ΚΚΕ, από τον ΣΥΡΙΖΑ, τον ΣΥΝ και άλλες συνιστώσες του, από την ΑΝΤΑΡΣΥΑ, από προωθημένες δυνάμεις προερχόμενες από το χώρο του ΠΑΣΟΚ, από νέους του αντιεξουσιαστικού χώρου που διαχωρίζονται από την τυφλή βία». Με την όρεξη θα μείνει.
♦ Εχθρεύονται ό,τι δεν ελέγχουν
Από την Παπαρήγα που το 2008 συκοφαντούσε τη νεολαιίστικη εξέγερση του Δεκέμβρη και έκανε δηλώσεις νομιμοφροσύνης προς το σύστημα, διακηρύσσοντας ότι «στη λαϊκή επανάσταση δεν θα σπάσει ούτε ένα τζάμι», δεν θα περιμέναμε παρά να χαρακτηρίσει «ανώριμες» τις εκφράσεις της λαϊκής αγανάκτησης και «μικροαστικές εκτονωτικές αντιδράσεις» τα ξεφωνητά κατά υπουργών και τα γιαουρτώματά τους (συνέντευξη στην «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία»). Μάλιστα, για να μη μείνει μόνο στην κριτική, έκανε και ένα βήμα παραπέρα, χαρακτηρίζοντας αυτές τις αντιδράσεις όχι μόνο ανώφελες, αλλά και επιζήμιες: «Δεν οδηγούν πουθενά, διευκολύνουν την κυβέρνηση και τους μηχανισμούς της να εμποδίσουν την ριζοσπαστικοποίηση».
Τι σπεύδει να προλάβει; Τους οργισμένους οπαδούς του Περισσού, φυσικά. Μη βρουν μπροστά τους κάναν υπουργό και τον αρχίσουν στα μπινελίκια (αυτό έχει ήδη γίνει) και στο γιαούρτωμα. Το κόμμα πρέπει να δίνει συνεχώς εξετάσεις στο σύστημα και γι’ αυτό εχθρεύεται ό,τι δεν μπορεί να ελέγξει και να καναλιζάρει. Απαντώντας στην αμέσως επόμενη ερώτηση η Παπαρήγα φόρτωσε εμμέσως στον ΣΥΡΙΖΑ τέτοιες αντιδράσεις: «Εμείς δεν υιοθετούμε τις κατηγορίες της κυβέρνησης, ανεξάρτητα από το ότι είναι στο αίμα του ΣΥΡΙΖΑ να απεχθάνεται το οργανωμένο ταξικό κίνημα και να λατρεύει τα μικροαστικά ξεσπάσματα κάθε είδους».