♦ Ενας 33χρονος ψυχικά ασθενής βρέθηκε για λίγες ώρες στα χέρια μπάτσων του ΑΤ Καλλιθέας. Κατέληξε στην Εντατική του Θριάσιου, όπου ακόμα χαροπαλεύει. Το γεγονός κρατήθηκε για μέρες κρυφό, μέχρι που το έβγαλαν οι συγγενείς του παθόντος. Η ΕΛΑΣ εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία αναφέρει ότι ο 33χρονος «δήλωσε αδιαθεσία και μεταφέρθηκε με σταθμό του ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο». Οι νευροχειρουργοί του Θριάσιου, ο καθηγητής Ιατροδικαστικής Δ. Μπούκης και ο ιατροδικαστής υπηρεσίας διαπίστωσαν ότι έφερε μώλωπες στο σώμα (θώρακα, κοιλιά, ράχη κ.α.), που «προκλήθηκαν από θλώντα αμβλέα όργανα», τα οποία χρησιμοποιήθηκαν «υπό πλέον του ενός ατόμου». Ακόμη, είχε τραύματα στον αριστερό αγκώνα, προφανώς από τα χτυπήματα που δέχτηκε στην προσπάθειά του να προστατεύσει το κεφάλι του, αλλά και «εκδορές καρπών», που σημαίνει πως όταν χτυπήθηκε φορούσε χειροπέδες! Με άλλα λόγια, τον έδεσαν και τον λιντσάρισαν με τα κλομπ.
♦ Ιρακινός πρόσφυγας πήγε στο ΑΤ Χανίων για να καταθέσει αίτηση για πολιτικό άσυλο. Στα Χανιά τον παρέπεμψε η αρμόδια υπηρεσία στην Αθήνα, που είχε ήδη αποφανθεί ότι το δικαιούται. Οι μπάτσοι αρνήθηκαν να δεχτούν την αίτησή του και τον άρχισαν στο βρισίδι. Οταν τους παρακάλεσε να επικοινωνήσουν με την Αθήνα, τού πέταξαν τα χαρτιά του κατάμουτρα. Και όταν επέμεινε να ικανοποιήσουν το αίτημά του, τον ξυλοκόπησαν άγρια και καταματωμένο τον πέταξαν έξω από το κτίριο. Οι γιατροί στο νοσοκομείο, γνωμάτευσαν ότι ξυλοκοπήθηκε.
♦ Μολδαβή μετανάστρια, με άδεια παραμονής, δέχτηκε την «επίσκεψη» τριών ασφαλιτών. Χωρίς ένταλμα και χωρίς την παρουσία εισαγγελέα μπούκαραν στο σπίτι της και το ερεύνησαν. Την κουβάλησαν στη ΓΑΔΑ, την έβρισαν, την έγδυσαν, τη χτύπησαν, την απείλησαν και στο τέλος ο «καλός» ασφαλίτης της έδωσε το τηλέφωνό του για να «συνεργαστεί» ρουφιανεύοντας τον πρώην φίλο της, τον οποίο έψαχναν. Αλλιώς -της είπαν- θα σε στείλουμε πίσω στη Μολδαβία.
♦ Ο προϊστάμενος της Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, που παρακολουθούσε τους «άντρες» του να λιντσάρουν τον Κύπριο φοιτητή στην «επιχείρηση ζαρντινιέρα», τιμωρήθηκε με ποινή αργίας 15 ημερών. Είχε παραπεμφθεί με το ερώτημα της απόταξης από την ΕΛΑΣ.
Χρειάζεται να σχολιάσουμε τίποτα;