♦ Σύνεδροι γλάστρες
Με κάθε λεπτομέρεια είδαν το φως της δημοσιότητας τα σχετικά με την προετοιμασία και την οργάνωση του συνέδριου του ΠΑΣΟΚ. Ολα ετοιμάστηκαν από διαφημιστική εταιρία, η οποία πήρε τη δουλειά και συνεργάστηκε με επιτελική ομάδα του ΠΑΣΟΚ. Ολα στήθηκαν με βάση τις ανάγκες της τηλεοπτικής εικόνας για την εμφάνιση του Γιωργάκη. Τα πανό ήταν ιδέες των διαφημιστών. Ακόμα και το πού θα κάθονταν οι σύνεδροι. Εγιναν, μάλιστα και πρόβες, στις οποίες πήραν μέρος οι νεολαίοι σύνεδροι, ενώ ο Αθανασάκης «ντουμπλάριζε» τον Γιωργάκη. Κατά τα άλλα, το συνέδριο είχε ως αντικείμενο τη συζήτηση και την έγκριση του προγράμματος του ΠΑΣΟΚ.
Πέρα από την ξεφτίλα του… σοσιαλιστικού ΠΑΣΟΚ, όλα τούτα αποδεικνύουν και κάτι άλλο, πιο σημαντικό. Οτι η πολιτική αντιπαράθεση έχει πλήρως τηλεοπτικοποιηθεί και ότι οι ψηφοφόροι δεν αντιμετωπίζονται ως πολίτες αλλά ως πελάτες.
♦ Ούτε τα προσχήματα
Ξέρετε ποιος ήταν πρόεδρος της φετινής γενικής συνέλευσης του ΣΕΒ; Ο Νίκος Αναλυτής! Ο άνθρωπος που η κυβέρνηση τοποθέτησε επικεφαλής της «επιτροπής σοφών» που (υποτίθεται ότι) μελετάει το Ασφαλιστικό. Φυσικά και δεν έχουν έλλειψη στελεχών οι καπιταλιστές για να βάλουν έναν στη θέση του προέδρου της συνέλευσής τους. Επέλεξαν, όμως, τον Αναλυτή για συμβολικούς λόγους. Επέλεξαν να διακηρύξουν με θράσος, ότι οι αλλαγές στο Ασφαλιστικό είναι κάτι που το ελέγχουν αυτοί. Και ο Αναλυτής συναίνεσε σ’ αυτό, θεωρώντας ότι η τήρηση των προσχημάτων είναι περιττή.
♦ Θράσος
Με θράσος χιλίων μαϊμούδων η Μαρία Δαμανάκη επιτίθεται στην κυβέρνηση κατηγορώντας την ότι δεν τηρεί τις οικονομικές υποχρεώσεις του κράτους έναντι του ΙΚΑ. «Δεν έχει ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της η χρηματοδότηση δεν ξεπέρασε την τριετία το 0,88% του ΑΕΠ», έγραψε σε άρθρο της στο «Βήμα» της περασμένης Κυριακής. Αληθές το νούμερο που αναφέρει. Στους τρεις προϋπολογισμούς που κατάρτισε η κυβέρνηση της ΝΔ (2005, 2006, 2007) δεν τηρήθηκε η πρόβλεψη του νόμου Ρέππα για χορήγηση στο ΙΚΑ ετήσιας κρατικής επιχορήγησης ίσης με το 1% του ΑΕΠ.
Μήπως, όμως, μπορεί να μας πει η τομεάρχης του ΠΑΣΟΚ αν τα δυο προηγούμενα χρόνια (2003 και 2004), που τους προϋπολογισμούς κατήρτισε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ήταν διαφορετικά τα πράγματα;
Εχουμε κατ’ επανάληψη γράψει γι’ αυτό το ζήτημα. Ο νόμος Ρέππα καθορίζει ποσοστό ετήσιας χρηματοδότησης του ΙΚΑ από τον κρατικό προϋπολογισμό ίσης με το 1% του ΑΕΠ, όμως για το χρονικό διάστημα 2003-2008 δίνει το δικαίωμα στις κυβερνήσεις να δίνουν ποσοστό μικρότερο από το 1%, με την προϋπόθεση ότι στο τέλος αυτής της περιόδου θα δώσουν αθροιστικά τη διαφορά, ώστε στο τέλος το ποσοστό της κρατικής εισφοράς να ισούται με 1% το χρόνο κατά μέσο όρο. Το ΠΑΣΟΚ, που έφτιαξε το νόμο, ξεκίνησε την υποχρηματοδότηση, την οποία συνέχισε η ΝΔ. Αρα, τυπικά δεν παρανομεί η σημερινή κυβέρνηση, αλλά συνεχίζει αυτό που ξεκίνησε η προκάτοχός της. Και τι θα γίνει όταν έρθει η ώρα να δώσουν στο ΙΚΑ τη διαφορά; Θα διπλασιάσουν σε δυο χρόνια το ποσοστό; Αυτό σήμερα ακούγεται σαν αστείο. Εκείνο που θα κάνουν είναι να επιχειρήσουν, με νέο νόμο, να αλλάξουν τον προηγούμενο. Το πολύ να δώσουν κάποια δεκαετή ομόλογα. Το ΠΑΣΟΚ έχει δείξει και σ’ αυτό το δρόμο, με την προηγούμενη ρύθμιση από τους Ρέππα και Χριστοδουλάκη. Γι’ αυτό και λέμε ότι η Δαμανάκη παρεμβαίνει με θράσος χιλίων μαϊμούδων.
♦ Στο κόλπο
Ολα αυτά περί «αδιάφθορου» και «πολιτικά προβληματικού», που λέγονται και γράφονται για τον (φανατικά δεξιό) πρώην εισαγγελέα Γ. Ζορμπά, εμείς τ’ ακούμε βερεσέ. Κάποια δεδομένα μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι ο Ζορμπάς όχι μόνο δεν είναι «πολιτικά προβληματικός», αλλά έχει μάθει και παίζει άνετα τα πολιτικά κόλπα. Κάλεσε τον Παπαμαρκάκη τρεις μέρες πριν αυτός εμφανιστεί στην Επιτροπή της Βουλής. Του έδωσε, δηλαδή, το δικαίωμα να κρυφτεί πίσω από το απόρρητο της έρευνας που διεξάγει η Αρχή της οποίας προΐσταται ο Ζορμπάς. Δεν μπορούσε άραγε να περιμένει τρεις μέρες;
Στοιχηματίζουμε ότι και οι υπεύθυνοι της JP Morgan θα κληθούν να καταθέσουν στην Αρχή Ζορμπά πριν βρεθεί ημερομηνία που να τους «διευκολύνει» για να καταθέσουν στην Επιτροπή της Βουλής.
♦ Γκανγκστεριλίκια
Οταν ένα ρεπορτάζ εφημερίδας βάζει φράσεις εντός εισαγωγικών και εκείνος στον οποίο αποδίδονται δεν διαμαρτύρεται, είμαστε υποχρεωμένοι να δεχτούμε πως οι φράσεις όντως έχουν ειπωθεί και απλώς αυτός που τις είπε δεν βάζει την υπογραφή του από κάτω. Αλλωστε, αυτή η τακτική είναι συνηθισμένη στην αστική πολιτική. Λένε κάτι και δεν το υπογράφουν, για να μπορούν αργότερα, αν χρειαστεί, να πουν ότι «δεν αποδόθηκαν σωστά» τα λεχθέντα. Ειδικά όταν η «διαρροή» εντάσσεται σ’ ένα παιχνίδι εκβιασμών και παζαριών.
Στο «Βήμα της Κυριακής», λοιπόν, ο Π. Μαντούβαλος (φέρεται να) δηλώνει, ότι αν ο Καραμανλής δεν τον αποκαταστήσει προσκαλώντας τον στο συνέδριο της ΝΔ (6 Ιούλη), «θα μοχθήσω ώστε ο ΛΑΟΣ να μπει στη Βουλή με 15 βουλευτές».
Επίσης, αναφερόμενος στην περίπτωση της συζύγου του υφυπουργού Βαληνάκη, που κλήθηκε στον ανακριτή μεταμεσονύκτιες ώρες, για να αποφύγει τους δημοσιογράφους, και αφέθηκε ελεύθερη, (φέρεται να) δηλώνει: «Υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά στη Δικαιοσύνη; Αν είχα και εγώ σύζυγο υπουργό, θα είχα υποστεί αυτά που υφίσταμαι;».
Τέλος, αναφερόμενος σε βουλευτές που έχουν διαπράξει βαρύτατα κακουργήματα, (φέρεται να) δηλώνει: «Φανταστείτε να δίνω στην προεκλογική περίοδο, στις τηλεοράσεις, στοιχεία και ονόματα. Δεν καταλαβαίνω πια τίποτα. Ούτε δικαστήριο, ούτε φυλακή. Ας προσέξουν στη ΝΔ τη στάση τους. Ως εδώ και μη παρέκει!».
Ανατριχιάζεις και μόνο που τα διαβάζεις. Ο Μαντούβαλος (φέρεται να) δηλώνει έτοιμος να κάνει γαργάρα στοιχεία που γνωρίζει για βαρύτατες κακουργηματικές πράξεις βουλευτών, αν η ΝΔ τον ξαναβάλει στους συνδυασμούς της. Και δεν βγήκε ένας εισαγγελέας να τον καλέσει να καταθέσει τα στοιχεία που (φέρεται να) γνωρίζει. Να τον χαίρονται το βουλευτή τους ο Καραμανλής (που ακόμα δεν τον έχει διαγράψει επισήμως), ο Καρατζαφέρης (που περιμένει πως και πως να τον πάρει) και ο Ζούγκλας που τον έχει συνεχώς πρώτη μούρη στα πάνελ των… αδιάφθορων που κοσμούν τις εκπομπές του.
♦ Εχει… ξανακουστεί
«Πού έχει ξανακουστεί η Αστυνομία να συνεχίζει την προανάκριση ενώ έχει ασκηθεί δίωξη και χωρίς εισαγγελική εντολή!», δηλώνουν στελέχη της Εισαγγελίας Αθηνών για όσα έγιναν γύρω από την υπόθεση της δολοφονίας του φιλάθλου του Παναθηναϊκού τον περασμένο Μάρτη (το ρεπορτάζ της Δέσποινας Μπρούσαλη στο «Βήμα της Κυριακής»).
Μάλλον… ασθενή μνήμη έχουν οι εισαγγελείς. Τόσο μακρινό είναι το 2002; Ούτε πέντε χρόνια δεν έχουν περάσει από τότε. Ξέχασαν τι γινόταν τότε; Η Αστυνομία συνέχιζε να κάνει προανάκριση για την υπόθεση 17Ν ακόμα και όταν η υπόθεση είχε ανατεθεί σε εφέτη ειδικό ανακριτή, ο οποίος περιορίστηκε απλά να επιβεβαιώσει το αστυνομικό σενάριο. Τα ίδια πήγαν να κάνουν και τώρα. Ομως, δεν ήταν τόσο εύκολο να τα βάλουν με τους μεγαλοδικηγόρους που ανέλαβαν τους κατηγορούμενους φιλάθλους του Ολυμπιακού. Βλέπετε, αυτοί δεν είχαν το στίγμα του «τρομοκράτη». Ετσι, τώρα η κάθε πλευρά (Εισαγγελία – Ασφάλεια) προσπαθεί να ρίξει την ευθύνη του φιάσκου στην άλλη. Από νομική άποψη ένα τεράστιο φιάσκο ήταν και η υπόθεση 17Ν, όμως οι πολιτικές σκοπιμότητες επέβαλαν τη νομιμοποίησή της με τη βούλα δύο δικαστηρίων.
♦ Ρασοφόρος χούλιγκαν
Καλύτερο διαφημιστή από τον Χριστόδουλο δεν θα μπορούσε να βρει ο ΣΥΝ. Ο ρασοφόρος ακροδεξιός χούλιγκαν εξαπέλυσε από άμβωνος μύδρους ενάντια στον ΣΥΝ (χωρίς να τον κατονομάζει, αλλά φωτογραφίζοντάς τον), καλώντας τους πιστούς να αποκλείσουν αυτό το κόμμα από την κοινοβουλευτική του εκπροσώπηση. Φυσικά, ο ΣΥΝ δεν έχασε την ευκαιρία να απαντήσει, καταλήγοντας στην ανακοίνωσή του με επίρριψη ευθυνών σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ για «την ασυδοσία και τον ιδιότυπο πολιτικό ρόλο του κ. Χριστόδουλου». Αφήστε τα αυτά, μια χαρά σας έρχεται προεκλογικά να σας βρίζει ο Χρυσόδουλος.
♦ Διατεταγμένες προφυλακίσεις
Με επερώτησή τους προς τον υπουργό Δικαιοσύνης 23 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ επαναφέρουν το θέμα του προέδρου του Αρείου Πάγου Ρ. Κεδίκογλου. Από το περιεχόμενο της επερώτησης ξεχωρίσαμε μια καταγγελία που έρχεται να επιβεβαιώσει τα όσα καταγράφουμε εδώ και καιρό: «Στο Πρωτοδικείο της Αθήνας ο επόπτης των ανακριτών Βασίλειος Λαμπρόπουλος, Εφέτης, επιλεγμένος από τον Ρωμύλο Κεδίκογλου, παρεμβαίνει συστηματικά στους ανακριτές και στους εισαγγελείς γνωμοδοτήσεων, συνιστώντας τους να διατάσσουν την προσωρινή κράτηση όλων όσοι έχουν συλληφθεί σε πορείες και προσάγονται από την αστυνομία ακόμη και αν δεν υπάρχουν επαρκείς ενδείξεις ενοχής τους, εκτελώντας προφανώς εντολές των υπουργείων Δικαιοσύνης και Δημόσιας Τάξης και της ηγεσίας της Δικαιοσύνης»!
Μπορούμε να καταλάβουμε έτσι πώς βρέθηκαν στη φυλακή ο οικοδόμος Β. Στεργίου και ο φοιτητής Παναγιώτης Κ., αλλά και αρκετοί ακόμα πριν απ’ αυτούς. Και βέβαια το θέμα είναι πολιτικό. Η δήθεν ανεξάρτητη Δικαιοσύνη λειτουργεί σαν ένα κύκλωμα με την πολιτική εξουσία, ικανοποιώντας τις απαιτήσεις της. Αυτό όμως δεν εντάσσεται στο «παραδικαστικό».