♦ Στα μουλωχτά
Συνέβη κι αυτό. Προεκλογική συγκέντρωση του ΠΑΣΟΚ στο Περιστέρι, με ομιλητή τον ίδιο τον πρωθυπουργό. Χωρίς αφίσες, χωρίς ραδιοτηλεοπτική διαφήμιση, έγινε σ’ ένα θεατράκι και όχι σε ανοιχτό χώρο ή έστω στο κλειστό γήπεδο. Ηταν μια κλειστή συγκέντρωση, με καλεσμένους μόνο υποψήφιους σε δημοτικές και περιφερειακές εκλογές και έμπιστα κομματικά στελέχη. Για ποιο λόγο αυτή η… ακατανόητη μυστικοπάθεια; Για το φόβο των Ιουδαίων, ήτοι των απλών εργαζόμενων και νέων, που δεν το ‘χουν σε τίποτα να μαζευτούν και ν’ αρχίσουν το κράξιμο. Στόχος της σύσκεψης ήταν να εμψυχώσει ο Γιωργάκης τα στελέχια του ΠΑΣΟΚ (βάλτε όλοι πλάτη, γιατί θα φύγουμε νύχτα από την εξουσία και δεν θα ‘χετε προλάβει να φάτε τίποτα) και να κάνει τις εξαγγελίες των προεκλογικών φούμαρων για τους συνταξιούχους. (Φούμαρα, γιατί είναι σφόδρα πιθανό να μη δοθούν, όπως δεν δόθηκε και η δεύτερη δόση του περιβόητου «επιδόματος αλληλεγγύης»).
♦ Στα χνάρια του πατέρα του
Τα ‘μαθες τα νέα πατέρα, έγινα το ίδιο ψεύτης με σένα, αν και δεν τα καταφέρνω το ίδιο καλά στα ελληνικά. Θα μπορούσε κάλλιστα να το πει ο Γιωργάκης στον πατέρα του, που έδιωχνε προεκλογικά τις βάσεις οι οποίες έμεναν, που έβγαζε προεκλογικά την Ελλάδα από την ΕΟΚ ή έταζε «ειδική συμφωνία» και δεν έκανε καμιά κίνηση προς τα εκεί, που έταζε προεκλογικά «καλύτερες μέρες» και μετεκλογικά εφάρμοζε το πρώτο σκληρό «σταθεροποιητικό πρόγραμμα», που υποσχόταν –δι’ επιστολής, μάλιστα- στους συνταξιούχους ότι θα καταργήσει τους αντιασφαλιστικούς νόμους της ΝΔ και τους άφηνε άθιχτους. Μήπως ο παππούς του ήταν καλύτερος; «Και εις την λαοκρατίαν πιστεύομεν», έλεγε το 1944 κι ύστερα έστησε τα πολυβόλα του Σκόμπι να θερίσουν τους αδούλωτους αγωνιστές της Αθήνας.
Ο Γιωργάκης, λοιπόν, που μέχρι πριν από μια βδομάδα έλεγε ότι οι τοπικές εκλογές της 7ης Νοέμβρη είναι μόνο αυτοδιοικητικές και θα κρίνουν μόνο το ποιοι μπορούν να εφαρμόσουν καλύτερα τον «Καλλικράτη», τώρα γράφει άρθρα με τίτλο «Ψήφος πολιτική για το αύριο της χώρας» (Βήμα, Κυριακή, 24.10.10) και τάζει σαν Μαυρογιαλούρος έξοδο από το Μνημόνιο το 2013 και μέτρα ανακούφισης εργαζόμενων και συνταξιούχων. Ποιος, αυτός που διαπραγματεύεται μυστικά εδώ και τέσσερις μήνες (το αποκάλυψε ο επί των Οικονομικών υπουργός του) για παράταση του χρόνου αποπληρωμής των νέων δανείων. Αναγνωρίζοντας, δηλαδή, ότι δε μπορούν ν’ αποπληρωθούν ούτε μ’ αυτή τη σκληρή αντιλαϊκή πολιτική και επομένως θα χρειαστούν μερικά χρόνια ακόμη, φυσικά με την ίδια πολιτική. Ο πρωθυπουργός μιας κυβέρνησης που στο προσχέδιο προϋπολογισμού που κατέθεσε, αμπαλαρισμένο με όσο πιο φωτεινά χρώματα ήταν δυνατόν να αμπαλαριστεί, προβλέπει ότι η ανεργία το 2011 θα εκτιναχτεί στο 14,5% και το 2012 στο 15%.
♦ Οι εμίρηδες κι ο… γερο-Λένιν
Αντιγράφουμε από το «Ποντίκι», σχετικά με το φιάσκο του Αστακού:
«Οι καλά γνωρίζοντες την υπόθεση λένε ότι οι Αραβες επενδυτές πριν έρθουν στην Ελλάδα πρότειναν την επένδυση στους Ιταλούς, οι οποίοι τους απάντησαν ότι μια τόσο επικίνδυνη για τη δημόσια υγεία και το περιβάλλον επένδυση ούτε με τη στήριξη της μαφίας δεν μπορεί να γίνει… Ετσι οι Καταριανοί ήρθαν στην Ελλάδα να στήσουν το εργοστάσιο για να πουλούν το 70% του ρεύματος στους Ιταλούς. Κι ενώ οι εδώ φωστήρες προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι οι δείκτες της ανάπτυξης θα πάνε στα ουράνια, οι Ιταλοί έδειξαν για μια ακόμα φορά την “πόρτα” στους Αραβες επενδυτές. Η σκέψη τους ήταν απλούστατη: Για ποιον λόγο, σκέφτηκαν, πρέπει να παίρνουμε τόσο μεγάλη ποσότητα ρεύματος, να συμπιεστούν οι τιμές και να βρεθούν σε αδιέξοδο οι ιταλικές εταιρίες παραγωγής ρεύματος; Ελα ντε…»
Θυμίζουμε τι γράφαμε στο προηγούμενο φύλλο της «Κ»:
«Δηλαδή, η Ιταλία, με μονοπώλια του επιπέδου των ΕΝΙ, EDISSON και ENEL, θα αγόραζε ρεύμα από μια μονάδα που θα έφτιαχναν στην Ελλάδα οι Καταριανοί, ο Σπορίδης και ο… Σεφερτζής! Προφανώς, οι Ιταλοί διεμήνυσαν στους Καταριανούς ότι αν προχωρήσουν στην επένδυση θα βρεθούν κατηγορούμενοι ενώπιον των κοινοτικών οργάνων για πολιτικές ντάμπινγκ και οι Καταριανοί κατάλαβαν ότι για να επενδύσεις στην ενέργεια στην Ελλάδα πρέπει να περάσεις πρώτα από τις ιμπεριαλιστικές πρωτεύουσες της Ευρώπης. Ο γερο-Λένιν επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά στην ανάλυσή του για τον ιμπεριαλισμό και τις εξαρτημένες χώρες».
ΥΓ: Ο Παμπούκης σκίζεται να μας πείσει ότι το «δικό του» μνημόνιο με τους Καταριανούς είναι ισχυρό, ενώ η μπίζνα του Αστακού, που τη χειρίστηκε ο Κουβέλης, ήταν μεταξύ ιδιωτών. Ποιες ήταν, όμως, οι εταιρίες του Κατάρ που έπαιρναν μέρος στη μπίζνα; Η Qatar Petroleum International και η Qatar Electricity and Water Company. Και οι δύο κρατικές!
♦ Παραζαλισμένη φαμίλια
Καναδυό φορές ακόμα να εμφανιστεί στα κανάλια ο Μητσοτάκης και η Ντόρα θα ψάχνει για οπαδούς. Ο Μητσοτάκης είναι αυτός που ήταν πάντοτε, τώρα ήρθαν και οι γεροντικές εμμονές και έδεσε το γλυκό. Τι παραλήρημα ήταν αυτό στην εκπομπή του Παπαχελά, ελάχιστη ώρα μετά τη διακαναλική του Γιωργάκη; Βγήκε για να κάνει ύμνους στον πρωθυπουργό, διανθισμένους με τις γνωστές μητσοτακικές εμμονές. Τι να διεκδικήσει, λοιπόν, η Ντόρα; Ρόλο δεξιού δεκανικιού της κυβέρνησης Παπανδρέου; Ποιο χώρο να καλύψει με τέτοιες θέσεις; Τον κανένα;
Το μητσοτακέικο έχει καταντήσει μια παραζαλισμένη φαμίλια που δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει. Ακόμα και το θέμα της οικουμενικής, στην οποία θα ήθελε κάποιο ρόλο να παίξει η Μπακογιάννη, ο Μητσοτάκης δεν κατάφερε να το αναδείξει. Το έπνιξε μέσα στους ύμνους για τον Παπανδρέου.
♦ Ψήφοι να ‘ναι…
Αλλο ένα δείγμα πολιτικής αρχών από τον υποψήφιο του ΣΥΝ Αλ. Μητρόπουλο. Σε συνέντευξή του στο in.gr, απαντώντας σε ερώτηση σχετική με το θέμα της ανέγερσης τζαμιού στο Βοτανικό, τα μάσησε, αποσκοπώντας στο κέρδισμα ψήφων από το συντηρητικό και ξενοφοβικό σώμα των «νοικοκυραίων». Δήλωσε ότι «η θρησκεία και το λατρευτικό τυπικό της δεν πρέπει να είναι αντικείμενο πολιτικής εκμετάλλευσης, συνδεόμενη, όμως, με την ανεξέλεγκτη και παράνομη μετανάστευση, αναρριπίζει διαιρετικές τάσεις, ρατσισμό και ξενοφοβία». Και κατέληξε: «Οφείλουμε όμως να θέσουμε σαφείς όρους άσκησης των δικαιωμάτων όλων (και των μεταναστών), που δε θίγουν τα δικαιώματα των συνανθρώπων και συμπολιτών μας»!
Το ‘πιασε στον αέρα το θέμα ο μπουμπούκος και με δήλωσή του συνεχάρη «δημοσίως τον συνυποψήφιό του περιφερειάρχη Αττικής κ. Αλέξη Μητρόπουλο, προερχόμενο από το ΠΑΣΟΚ αλλά υποστηριζόμενο από τον Συνασπισμό, για τη θαρραλέα δήλωσή του στο www.in.gr όπου σαφώς παίρνει αποστάσεις από την κατασκευή του τεμένους στο Βοτανικό και γενικά από την ανεξέλεγκτη άσκηση των δικαιωμάτων των πολιτών». Στο ΣΥΝ τα ‘βαψαν μαύρα, διότι η δήλωση Μητρόπουλου και τα δημόσια συγχαρητήρια του Γεωργιάδη απετέλεσαν κόλαφο για τα μέλη και τον περίγυρο του ΣΥΝ, που σ’ αυτά τα θέματα έχουν μια καθαρή θέση. Πρέπει, όμως, ν’ αρχίσουν να το συνηθίζουν. Ο υποψήφιος που επέλεξαν, Πασόκος μέχρι τα μπούνια, οπορτουνιστής και πολιτικά αμοραλιστής, θα κάνει κι άλλες κωλοτούμπες μέχρι το τέλος.
♦ Βαρόνος φον Δρούτσας
Ο Παπανδρέου έχει τον προσωπικό του φωτογράφο (Βασίλης Φίλης). Ε, να μην έχει κι ο Δρούτσας τον δικό του; Ο Νίκος Παπαθανασίου τον ακολουθεί παντού και φροντίζει να τροφοδοτεί τα ΜΜΕ με τον… γαλαζοαίματο υπουργό σε διάφορες πόζες. Τις κοιτάς και λύνεσαι στα γέλια. Ούτε οι γιοι του Κοκού δεν παίρνουν τέτοιες πόζες. Για να πάρετε μια ιδέα, διαλέξαμε μια πόζα από την πρόσφατη περιοδεία Δρούτσα στη Μέση Ανατολή.
Τα σχόλια τ’ αφήνουμε σ’ εσάς…
♦ Κνίτικη αλητεία
Ανακοίνωση καταγγελίας για «το παιχνιδάκι του πετροπόλεμου και των σπασιμάτων που στήθηκε στους δρόμους των Περιβολίων και των Μυσσιρίων, από τα μπλοκ της πορείας που συνδιοργάνωσαν η ΠΑΣΠ, ο ΣΥΡΙΖΑ και τα ΕΑΑΚ, μαζί με μεγαλοκαθηγητάδες» (!!!), εξέδωσε η σφραγίδα του Περισσού στα ΑΕΙ και ΤΕΙ, που ονομάζεται ΜΑΣ (Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών). Την ώρα που οι Κνίτες οργάνωναν μια άμαζη πορεία στο κέντρο του Ρεθύμνου, ένα μαζικό μπλοκ φοιτητών πορεύτηκε προς το χώρο που θα διεξαγόταν η σύνοδος των πρυτάνεων, με τη συμμετοχή της Διαμαντοπούλου. Η αστυνομία τους έφραξε το δρόμο και ακολούθησε σύγκρουση. Αυτό καταγγέλλουν οι Κνίτες, που συμπεριφέρονται και πάλι σαν κοινοί προβοκάτορες, ρίχνοντας στη σάλτσα «ΠΑΣΠ» και «μεγαλοκαθηγητάδες».
Οπως γράφτηκε και στο προηγούμενο φύλλο της «Κ», έχουν πάρει τις αποφάσεις τους. Χτυπούν το φοιτητικό κίνημα από τα μέσα, σαμποτάροντας την πραγματοποίηση συνελεύσεων και τη λήψη αγωνιστικών αποφάσεων. Προσπαθούν να υποκαταστήσουν τα συλλογικά όργανα έκφρασης του φοιτητικού κινήματος, τις γενικές συνελεύσεις, με τις ελεγχόμενες κομματικές τους μαζώξεις, στις οποίες μάλιστα εφαρμόζουν αυστηρό face control. Αυτή τη φορά θα την πληρώσουν πιο ακριβά, καθώς επέλεξαν τον κάθετο διαχωρισμό από τους αγωνιζόμενους φοιτητές.