«Η ελευθερία της έκφρασης και της υπηρεσιακής κριτικής των πράξεων της προϊσταμένης αρχής αποτελεί δικαίωμα των υπαλλήλων και τελεί υπό την εγγύηση του Κράτους» (Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας άρθρο 45).
Το παραπάνω δικαίωμα δεν ισχύει στην περίπτωση του Α. Κατζηλάκη, γνωστού στους αναγνώστες της «Κ». Δεν το δέχονται ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Γεωργίας Κ. Σκιαδάς και ο υπουργός Ε. Μπασιάκος. Ο μεν πρώτος άσκησε σε βάρος του Ενορκη Διοικητική Εξέταση (ΕΔΕ), ο δε δεύτερος παρέπεμψε την υπόθεση στο Α’ Υπηρεσιακό Συμβούλιο, γιατί όπως φαίνεται θέλει να του επιβληθεί ποινή μεγαλύτερη από τη στέρηση αποδοχών ενός μήνα.
Ποιο αδίκημα διέπραξε κατ’ αυτούς ο Α. Κατζηλάκης; Διέπραξε το «αδίκημα» να κριτικάρει, σε τρεις αιτήσεις που είχε υποβάλει στην Μ. Κελεμένη το 2006, πράξεις του γενικού γραμματέα Κ. Σκιαδά και της ίδιας της Μ. Κελεμένη. Και στις τρεις αιτήσεις δεν υπάρχει καμία προσωπική αιχμή σε βάρος τους, για να μην έχουν το παραμικρό πάτημα να προσωποποιήσουν το ζήτημα. Ο Α. Κατζηλάκης με τις αιτήσεις του ζητούσε να του δοθεί το έγγραφο του Κ. Σκιαδά με το οποίο τον παρέπεμπε σε ΕΔΕ καθώς και ο φάκελος που άνοιξε μ’ αυτή την παραπομπή. Η Μ. Κελεμένη αρνιόταν να τα δώσει, παραβιάζοντας το σύνταγμα και τους νόμους του αστικού κράτους. Η κυρία αυτή ενεργεί τόσο προκλητικά, γιατί έχει τις πλάτες της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Γεωργίας. Εφτασε στο σημείο να θεωρήσει πειθαρχικό παράπτωμα την άσκηση κριτικής των πράξεων της προϊσταμένης αρχής (σελ. 7 του πορίσματος της ΕΔΕ που διενήργησε η ίδια)! Την γκάφα αυτή πήγε να μπαλώσει η προϊσταμένη της Διεύθυνσης μόνιμου προσωπικού με την απάλειψη του «αδικήματος» αυτού και τη διατήρηση μόνο του «αδικήματος» της απρεπούς συμπεριφοράς, που είναι στον αέρα δεδομένου ότι και στις τρεις αιτήσεις του Α. Κατζηλάκη δεν υπάρχει η παραμικρή προσωπική αιχμή για την Μ. Κελεμένη και τον Κ. Σκιαδά.
Αυτή δεν είναι η μοναδική δίωξη του Α. Κατζηλάκη. Προηγήθκε και άλλη ΕΔΕ, γιατί αρνήθηκε να συνεργήσει στην καραμπινάτη αντισυνταγματική ρύθμιση που εισήγαγε στον νόμο 3399/2005 ο Ε. Μπασιάκος, με την οποία εξαιρούσε τη γη που βρίσκεται δεξιά και αριστερά του εθνικού και επαρχιακού δικτύου και σε βάθος 600 μέτρων από το χαρακτηρισμό της ως γη υψηλής παραγωγικότητας. Επιπλέον, ο Α. Κατζηλάκης απαιτούσε να ενεργοποιηθεί η διάταξη του ίδιου νόμου για την έκδοση Κοινής Υπουργικής Απόφασης (ΚΥΑ), με την οποία θα συγκροτούνταν η επιτροπή επιστημόνων για να καθορίσει τα κριτήρια κατάταξης της γης σε γη υψηλής ή μη παραγωγικότητας. Ο Ε. Μπασιάκος, όμως, αρνείται πεισματικά να βγει αυτή η ΚΥΑ, γιατί οι σύμβουλοί του του διαμήνυσαν ότι αν συγκροτηθεί η επιτροπή καθορισμού των κριτηρίων κατάταξης της γης, θα χάσει την αντισυνταγματική διάταξη για τα 600 μέτρα. Ο γενικός διευθυντής που διενήργησε αυτή την ΕΔΕ δεν θέλησε, για δικούς του λόγους, να παίξει το παιχνίδι της πολιτικής ηγεσίας και δεν παρέπεμψε την υπόθεση στο πειθαρχικό συμβούλιο.
Η δικαιολογημένη αυτή άρνηση του Α. Κατζηλάκη εξόργισε την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας και επειδή δεν μπορεί να τον μετακινήσει από το Τμήμα Χωροταξίας της Διεύθυνσης Χωροταξίας και Προστασίας Περιβάλλοντος (ΔΧΠΠ) βάλθηκε με τις ΕΔΕ και τις παράνομες πειθαρχικές διώξεις να τον λυγίσει για να της κάνει τα χατήρια.
Ακόμη, ο Α. Κατζηλάκης είχε τα «αυγά» να κάνει αγωγή σε βάρος του Γ. Γκαβαλέκα, που τοποθετήθηκε προϊστάμενος της ΔΧΠΠ, (κέρδισε την αγωγή στο Διοικητικό Πρωτοδικείο Αθηνών) και μήνυση σε βάρος του Κ. Σκιαδά και άλλων υψηλόβαθμων υπηρεσιακών παραγόντων για σοβαρά αδικήματα. Ηδη διεξάγεται προκαταρκτική εξέταση. Η θαραλέα αυτή στάση του, να κάνει και δικαστικό αγώνα ενάντια στον Κ. Σκιαδά που λύνει και δένει στο υπουργείο Γεωργίας, εξόργισε την πολιτική ηγεσία του υπουργείου και βάλθηκε να τον εξοντώσει. Εκτιμούμε ότι, κι αν ακόμη ο Α. Κατζηλάκης δεν έκανε μηνύσεις και δεν αμφισβητούσε και δικαστικά την τοποθέτηση του Γ. Γκαβαλέκα και άλλων στελεχών της ΔΑΚΕ, πάλι θα τον κυνηγούσε η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας. Θα τον κυνηγούσε από τη στιγμή που αυτός αρνείται να συνεργήσει στο συντελούμενο έγκλημα του αποχαρακτηρισμού της γης υψηλής παραγωγικότητας.
Ως τώρα, οι πρόεδροι της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Γεωτεχνικών Δημοσίων Υπαλλήλων και της Πανελλήνιας Ενωσης Γεωπόνων Δημοσίων Υπαλληλων Ν. Κακαβάς και Κ. Καραμήτρος σφυρίζουν αδιάφορα και λένε προφορικά διάφορα σε βάρος του Α. Κατζηλάκη. Τώρα όμως, που με την πειθαρχική του δίωξη επιχειρείται η φίμωση των δημοσίων υπαλλήλων και η τρομοκράτησή τους, ώστε να μη κριτικάρουν και καταγγέλλουν δημόσια τις ανομίες της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Γεωργίας, καλούνται να πάρουν δημόσια θέση, με την έκδοση δελτίων Τύπου. Να απαιτήσουν το σταμάτημα της δίωξης του Α. Κατζηλάκη. Επιπλέον, ο Κ. Καραμήτρος οφείλει, ως μέλος του πειθαρχικού συμβουλίου, να μποϊκοτάρει τη σύγκλησή του, εάν δε μπορέσει να πετύχει τη λήψη απαλλακτικής απόφασης. Οι προσπάθειες της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Γεωργίας να λυγίσουν τον Α. Κατζηλάκη θα πέσουν στο κενό.