Πριν χρόνια, τα κανάλια συγχρόνιζαν τις λυσσασμένες εκδηλώσεις κάποιων «νοικοκυραίων» που κραδαίνοντας καραμπίνες φώναζαν για τους «ξένους» που τους «κλέβουν τα σπίτια» και για το κράτος που «δεν υπάρχει», με αποτέλεσμα να ετοιμάζονται «να πάρουν το νόμο στα χέρια τους». Από τότε πέρασαν πολλά, με τους «αλλοδαπούς κακοποιούς» δεν πολυασχολούνται. Προοδεύσαμε! Τώρα, τα κανάλια συντονίζουν κάποιους άλλους «νοικοκυραίους», σε εκδηλώσεις πιο κυριλέ. Αλλωστε, έχουν και κυριλέ όνομα: «Επιτροπή Πολιτών Αγίου Σπυρίδωνα Αιγάλεω». Το αίτημά τους απλό: να μαζέψουν οι αρχές τους μετανάστες που κάνουν καθημερινά πιάτσα μπροστά στον Αγ. Σπυρίδωνα, περιμένοντας να περάσει κάποιος να τους πάρει για κάνα μεροκάματο ή καμιά δουλειά του ποδαριού.
Πρόβλημα παραβατικότητας δεν θέτουν. Ούτε τα σπίτια τους κλέβουν, ούτε τις γυναίκες πειράζουν, ούτε τα παιδιά τους απειλούν στο δρόμο. Πρόβλημα… αισθητικής θέτουν. Οπως το έλεγε αφοπλιστικά μια κυρία μπροστά στην τηλεοπτική κάμερα, το πρωί της περασμένης Τετάρτης: «Μου χαλάνε τη διάθεση, δε μπορώ να ζω δίπλα στη δυστυχία»! Να τους μαζέψει, λοιπόν, η Αστυνομία, να τους κλείσει σε κάποιο στρατόπεδο συγκέντρωσης, για να μη χαλάνε τη μόστρα μιας συνοικίας. Συμφωνούν και επαυξάνουν τα γνωστά φασισταριά που καλούνται να σχολιάσουν το ζήτημα (όπως και κάθε θέμα που προκύπτει, πολιτικό ή κοινωνικό). Τρίβουν τα χέρια τους από χαρά οι έμποροι της παραπληροφόρησης, που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να βοηθήσουν στην επώαση του αυγού του φιδιού. Ο φασισμός πουλάει, ο κοινωνικός ρατσισμός χειραγωγεί.
«Δεν είμαστε ρατσιστές», κραύγαζαν εν χορώ οι συγκεντρωμένοι. Το χειρότερο είναι πως δεν το λένε υποκριτικά, αλλά το πιστεύουν…