Το μεσημέρι έγινε γνωστό ότι άλλος ένας μετανάστης από την Αλβανία έπεσε νεκρός, χτυπημένος εν ψυχρώ από το όπλο συνοριοφύλακα. Το επεισόδιο συνέβη σε ορεινή διάβαση στην περιοχή της Φλώρινας. Οι συνοριοφύλακες είχαν στήσει μπλόκο σε ένα μονοπάτι που χρησιμοποιείται από μετανάστες που περνούν παράνομα τα ελληνοαλβανικά σύνορα. Πάνω τους έπεσε ομάδα 11 Αλβανών, τους οποίους διέταξαν να σταματήσουν με την απειλή των όπλων. Οι 9 σταμάτησαν, αλλά οι δύο το έβαλαν στα πόδια, προσπαθώντας να περάσουν πάλι στο αλβανικό έδαφος. Οι συνοριοφύλακες τους καταδίωξαν. Στη διάρκεια της καταδίωξης συνέλαβαν τον ένα, ενώ ο άλλος χτυπήθηκε από τα πυρά 29χρονου συνοριοφύλακα στην πλάτη. Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου οι γιατροί δε μπόρεσαν να κάνουν τίποτα. Ο 47χρονος άνδρας εξέπνευσε, πληρώνοντας με τη ζωή του το «έγκλημα» της αναζήτησης ενός μεροκάματου.
Ο συνοριοφύλακας τυπικά τέθηκε υπό κράτηση και το αστυνομικό τμήμα Αμυνταίου διενεργεί προανάκριση. Δεν υπάρχει, όμως, κανένας λόγος να ανησυχεί. Η γραμμή άμυνας έχει ήδη καθοριστεί και η προϊστορία δεν αφήνει αμφιβολίες και για τη δική του αθώωση. Σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία που ακούστηκαν, υποστηρίζει ότι πυροβολούσε στον αέρα για εκφοβισμό, όμως κάποια στιγμή το όπλο «εκπυρσοκρότησε» και επειδή το έδαφος ήταν επικλινές η σφαίρα βρήκε τον άνθρωπο που κυνηγούσε!
Αλλη μια «τυχαία εκπυρσοκρότηση» λοιπόν, η οποία φυσικά δεν θα γίνει πρώτη είδηση, όπως έγινε ο τραυματισμός του ειδικού φρουρού έξω από τα Ζωνιανά. Στο κάτω-κάτω, δε μπορεί να μετράει το ίδιο ένας νεκρός μετανάστης από την Αλβανία μ’ έναν τραυματισμένο μπάτσο. Ούτε κανείς θ’ ασχοληθεί με τις συνθήκες υπό τις οποίες γίνονται αυτές οι «τυχαίες εκπυρσοκροτήσεις». Το πολύ να μιλήσουν για «ελλιπή εκπαίδευση» των συνοριοφυλάκων. Για τις εντολές που έχουν, «χτυπάτε με τα όπλα, αν δε σταματήσουν», δε θα ειπωθεί τίποτα. Το κράτος πρέπει να είναι στο απυρόβλητο.